Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Zona Hastalığı Nedir? Zona Belirtileri (Herpes Zoster Nedir?)

Zona hastalığı, bir sinir ucu iltihabıdır ve su çiçeği ya da herpes zoster virüsü tarafından gelişir.

Zona hastalığı nedenleri ve tedavisi

Zona hastalığı, bir sinir ucu iltihabıdır ve su çiçeği ya da herpes zoster virüsü tarafından gelişir. Çocukluğunda su çiçeği geçirenlerde bu virüs vücutta yaşamayı sürdürür ve yaşam boyu bağışıklık bırakır. Ancak vücudun immün (bağışıklık) sistemi, virüsü ortadan kaldırma yeteneğinde değildir. Bu nedenle hastalık tekrarlama sa bile virüs vücutta kalır ve omuriliğin arka kök ganglionu denilen bölgede sessiz olarak yaşamanı sürdürür. Vücut direncini düşüren herhangi bir sebep olduğu zaman bu virüs sinirler boyunca deriye ulaşır ve zona denilen hastalığı meydana getirir.

Su çiçeği geçiren kişilerde zona hastalığının olması anormal bir durum değildir. Fakat zona rahatsızlığının ortaya çıkmasında bağışıklık sistemini zayıflatan herhangi bir sebep gerekir. Yaşlılık zaten bağışıklık sisteminin düştüğü bir dönem olduğu için, yaşlılık döneminde zona hastalığı görülme riski artar.

Bunun dışında, ağır stresler, ateşli hastalıklar, ağır travmalar gibi durumlarda da zona hastalığı ortaya çıkabilir. Genellikle insanlar yaşamları süresince bir kere zona geçirebilirler. Zona hastalığı çok nadir olarak tekrarlayabilir. Lenfoma ve lösemi gibi kan hastalıkları olan kişilerde zonanın tekrarlama riski daha yüksektir. Çünkü radyoterapi, kemoterapi gibi tedavi yöntemleri bağışıklık sistemini zayıflatır.

Zona hastalığı (herpes zoster) belirtileri

Zona hastalığı ilk başladığında belirtiler karışıktır ve genellikle zonanın çıkacağı bölgelerde yanma, batma, kaşınma hissi ortaya çıkar ve hasta bunun tam ne olduğunu tanımlayamaz. Bu dönemde hastalar doktora baş vurduğunda, henüz hiç bir döküntü yok iken, bazen kalp bölgesinde ise miyokart enfarktüsü, bel bölgesinde ise böbrek taşı veya kasıkta ise apandisit ile karıştırılabilir ve hastalar genellikle bu yönde incelenir.

Fakat bir hafta kadar sonra, döküntü ortaya çıkmaya başlar ve döküntü ortaya çıktıktan sonra zonanın tanısını koymak daha kolay olur. Genellikle omurilikten çıkan sinirin beslediği bölgede içi su dolu, kızarık ve gruplaşmaya eğilimli kabarcıklar görülür. Bu devrede çok şiddetli yanıcı, delici şekilde, özellikle gece artan ağrılar olabilir. Hastalık kendi haline bırakıldığında iki üç hafta kadar devam eder ve sonra kendiliğinden yavaş yavaş iyileşmeye başlar.

Zona hastalığı (herpes zoster) tedavisi

Zona belirtileri

Zona belirtileri

Zona tedavisindeen önemli tedavi istirahattir ve öncelikle hastalara yatak istirahati verilir. Bağışıklık sisteminin kendini toplayabilmesi için hastanın dinlenmesi oldukça önemlidir. Bunun dışında, antiviral ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisi döküntü başladıktan sonra ilk 72 saatte başlanır ise hastalığın iyileşme süresi kısalır. Ağrılar için ağrı kesiciler, sinir uçları komplekslerini güçlendirme amaçlı B vitaminleri verilir. Yaraların iyileşmesini hızlandırmak için ıslak pansuman tedavisi uygulanır.

Zonanın ilk evrelerinde hastaların banyo yapması önerilmez. Çünkü, yaraların bakteriyel bir enfeksiyon kapmamaları için banyo yapmaları en azından bir hafta önerilmemektedir. Ayrıca son yıllarda zona tedavisinde geçmeyen ve şiddetli olan ağrılarda ağrı kliniklerinde yapılan sinir blokajı tedavisi yapılmaktadır.

Bu yöntem, sinir telinin kan dolaşımını maksimum düzeye çıkararak sinir telinin zona virüsünden temizlenmesi sağlanır. Bu tedavide en önemli nokta hastayı zona geçirirken tedavi etmektir. Bu tedavi yaklaşık 15 dakika sürer ve zona davam ederken ve zona geçtikten sonra devam eden ağrılar, bu yöntem sayesinde kalıcı şekilde tedavi edilir.

Zona hastalığı (herpes zoster) bulaşıcı mı?

Zona hastalığı bulaşıcı olabildiği gibi, zona geçiren kişi hastalığı başka birine zona olarak geçirmez. Fakat su çiçeği geçirmemiş kişilerde, genellikle bunlar çocuklar olduğu için, çocuklara su çiçeği olarak bulaşır. Yani zona hastası başka birine zona bulaştırmaz iken, su çiçeği bulaştırabilir. Son yıllarda çocuklara su çiçeği aşısı yapıldığı için bu çocuklarda zona hastalığı olmayabilir. Zona geçiren hamilelerde anne karnındaki bebek bir zarar görmez. Zona hastası olan kişinin, başka birine bulaştırmamak için dikkat etmesi gereken durum, su çiçeği geçirmeyen çocuklardan ve hamilelerden uzak durmasıdır.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kaşıntı neden olur
 2. Makatta kaşıntı neden olur
 3. Yılancık hastalığı nedir
 4. İmpetigo nedenleri ve tedavisi
 5. Ürtiker türleri ve ürtiker belirtileri

6 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  11 Ağustos 2015 at 19:07

  Kemoterapi gören hastalarda zona hastalığı

  • Avatar

   Adsız

   13 Ağustos 2015 at 09:44

   Zona hastalığı uçuk virüsüne benzeyen herpes zoster virüsünün neden olduğu viral bir hastalıktır. Zona hastalığı deri döküntülerine sebep olur. Zona hastalığı halk arasında gece yanığı olarak ta bilinir. Zona hastalığı genellikle çocuklarda, su çiçeği geçirenlerde, bağışıklık sistemini zayıflatan durumlarda, kemoterapi tedavisi görenlerde ortaya çıkar. Yani kemoterapi tedavisi zona gelişiminde etkilidir. Kemoterapi tedavisi görenlerin uçuk çıkmış kişilerden bile uzak tutulması gereklidir. Kemoterapi tedavisi gören hastaların enfeksiyonlara karşı çok dikkatli olması gerekir. Bu virüs kanserli hastalarda ölüme bile neden olabilmektedir. Bu nedenle doktor kontrolü altında takibi ve tedavisi gerekir.

 2. Avatar

  Unknown

  27 Eylül 2015 at 18:39

  Kızım losemi hastası idame tedavisinde zona oldu.hastalığı tekrarlarmi

  • Avatar

   Adsız

   28 Eylül 2015 at 16:04

   Su çiçeğine neden olan virüs, zona hastalığına da neden olmaktadır. Zona hastalığı sinir uçlarının iltihabı olarak ta kabul edilebilir. Halk arasında gece yanığı olarak adlandırılan bu hastalığa herpes zoster virüsleri sebep olur. Zona hastalığı nadir olarak tekrarlayabileceği gibi, lösemi gibi kan hastalıklarında tekrarlayabilir. Bu durumda zona tedavisi daha uzun sürdürülür. Zona aşı ile önlenebilir. Hastalar bu durumun tekrarlamaması için dikkatli olmalıdır. Doktorun önerdiği tedaviye ve beslenmeye dikkat edilmelidir. Allah şifa versin.

 3. Avatar

  Mehmet

  25 Ekim 2017 at 01:59

  Merhaba kardesim aml m4 hastasi agir kemoterapiden 1 ay sonra eklemlerde kas gerilmesi kasması ayak el parmak uclarinda kasinti yanma oluyor ayni zamandada vucudunun her yerinde alerji gibi sivilce gibi seyler var. Cildiyeci profesör zonadan bahsetmedi biyopsi aldi sonucu daha cikmadi. Bu zona olabilir mi ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ekim 2017 at 20:09

   Akut miyelojenöz lösemi kemik iliğinde başlayan bir kanser türüdür. Akut lösemili 6 çocuktan birinde akut miyelojenöz lösemi vardır. Birçok hastada sağlıklı hücrelerin neden AML hücrelerine dönüştüğü tam olarak bilinmemektedir.

   Bazı durumlar AML’ye yakalanma riskini arttırabilmektedir. Bunlar; bazı kemoterapi tipleri, kanseri tedavi etmek için kullanılan radyasyon, Down sendromu, sigara içmek, tekrarlayan kimyasal benzen maruziyeti gibi risk faktörleridir.

   AKUT MİYELOJENÖZ LÖSEMİ BELİRTİLERİ:

   AML’nin belirti ve bulguları birçok hastalığın belirtileri ile benzerlik gösterir.

   Kollar, bacaklar ve kalçada ağrı

   Sebebi açıklanamayan siyah ve mavi lekeler

   Lenf nodlarında büyüme

   Hafif ateş

   Soluk görünümlü cilt

   Cilt altında iğne başı büyüklüğünde kırmızı lekeler

   Küçük kesiklerde bile normalden daha uzun kanama

   Fiziksel aktivite sırasında nefes darlığı

   Diş etlerinde şişme

   Yorgunluk veya halsizlik

   Anlattığınız belirtiler kemoterapinin de yan etkisi olabileceği gibi, AML hastalığına bağlı da olabilir.

   Kemik iliği biyopsisi AML hücrelerine yakından bakmak için de yapılır, doktorunuz biyopsiyi bu nedenle almış olabilir.

   Doktor kontrollerinizi ve hastalığınızın takibini ihmal etmemelisiniz.

   Her şeyin iyi olması ve sağlıklı kalmanız dileğiyle…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git