F

Zombi Yapan Uyuşturucu – Flakka Nedir? Flakka Kullanmanın Zararları

Flakka sentetik uyuşturucular içerisinde en güçlüler arasında sayılır. Yapısı banyo tuzlarına benzemektedir. Birçok kullanım şekli vardır.

Flakka nedir?

Son yıllarda birçok uyuşturucu türü bir şekilde piyasaya girmektedir. Son birkaç yıldır dünyaya yayılan sentetik bir uyuşturucu madde flakka kullananları gerçek zombilere dönüştürmektedir. Bu etki ”flakka efekti” olarak adlandırılmaktadır. Bu madde kullanıcılar arasında zombi yapan madde olarak adlandırılsa da, bilimsel olarak ”sentetik cathione” grubundan bir kimyasal maddedir.

Flakka sentetik uyuşturucular içerisinde en güçlüler arasında sayılır. Yapısı banyo tuzlarına benzemektedir. Birçok kullanım şekli vardır. Ucuz, kolay elde edilen, hızlı etki eden bir madde olduğundan dünyada bağımlıları her gün geçtikçe artmaktadır. Flakka kullananların yaklaşık %50’sinde bağımlılık söz konusudur ve genellikle genç erişkinlerde bağımlılık oluşturmakta ve bu nedenle de giderek önemli bir sorun haline gelmektedir.

Flakka kullananlar çevresine zarar verir mi?

Bu maddenin alınmasına takiben kişide başkalarına zarar verme davranışları olabilmektedir, bundan dolayı da bu madde ”zombi yapan madde” olarak tanınmaktadır. Kullananlar, hiç tanımadıkları kişilere bile saldırabilirler, hatta öldürebilirler. Vücut ısısının aşırı artmasından dolayı kullanıcılar her yerde soyunabilirler, üzerindeki kıyafetlerini parçalayabilirler.

Flakka’nın etkileri ve zararları

Bu madde alındıktan sonra kişide halüsinasyonlar, bedensel güçte anormal derecede artış, tuhaf hareketler, saldırganlık, şüphecilik gibi davranışlara neden olur. Flakka kullanımı kişiye kalp ve solunum sorunları, vücut ısısının aşırı derecede artması, susuzluk ve buna bağlı böbrek yetmezliği, panik atak, intihar eylemi ve ölüm gibi ciddi zararlar verebilmektedir. Bu tarz uyuşturucular kullananları çabuk zehirlemekte ve 2. ya da 3. kullanımda ölüm kaçınılmaz olabilmektedir. Öldürmediği olgularda da kalıcı beyin hasarları ortaya çıkmaktadır.

Bağımlılık tedavisi nedir?

Bağımlılık tedavisi belli bir disiplin içerisinde sürdürülür. Tedavinin kişinin kendisi, ailesi ve tedavi ekibi olmak üzere üç ayağı vardır. Bu ayaklardan biri eksik olursa tüm tedavi etkilenir. Ailelerin baş etmekte zorlandıkları durumlarda tedavi ekibinin aileye yardımcı olması gerekir. Madde bağımlılığı tedavisi genellikle benzer yöntemleri içerir. Tedavi yöntemleri arasında medikal tedavi, psikoterapi, aile eğitimi, bireysel danışmanlık ve benzeri yöntemler sayılabilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Madde bağlılığı nedir ve neden olur
  2. Metamfetamin ve zararları 
  3. Opioid ve opioidlerin zararları
  4. Esrar kullanımı ve zararları
  5. Psikoterapi nedir ve psikoterapi neden uygulanır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git