Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Zika Virüsü Nedir? Zika Virüsü Belirtileri

Zika virüsü (ZIKV), Flaviviridae virüs familyasından ve Flavivirus cinsinden bir virüs olan, insanlarda Zika ateşi veya Zika hastalığı olarak tanımlanan bir hastalığa neden olur.

Zika virüsü (Zika hastalığı) nedir?

Zika virüsü (ZIKV), Flaviviridae virüs familyasından ve Flavivirus cinsinden bir virüs olan, insanlarda Zika ateşi veya Zika hastalığı olarak tanımlanan bir hastalığa neden olur. 2015 yılında Orta ve Güney Amerika’da bu virüs salgın haline gelmeye başlamıştır. Zika virüsü 2007- 2013 yıllarında da ortaya çıkmıştır. İlk kez 1940’larda Uganda’nın Ziga ormanlarında yaşayan maymunlarda görülen Zika virüsü, 2015 yılında sivrisinekler aracılığı ile yayılarak Brezilya’da yayılmaya devam etmektedir.

Zika virüsü (Zika ateşi) belirtileri

Zika virüsü çok fazla bir belirtiye neden olmamakla birlikte, görülen belirtiler arasında gözlerde kızarma, ateş yüksekliği, kusma, ciltte döküntü, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları gibi belirtiler vardır; ancak uzmanların verdikleri bilgilere göre zika ateşi herhangi bir belirtiye neden olmadığı da bilinmektedir.

Zika virüsü, özellikle hamile bir kadına bulaştığında sakat bebek doğumuna neden olmaktadır. Zika virüsü bebeklerde beyin hasarı oluşturması nedeni ile bebeklerin anormal küçük kafalı doğmalarına sebep olur. Zika virüsü bebeklerin beyninde oluşturduğu hasar nedeni ile bu çocukların vücutlarının aşağısından yukarıya doğru felçler ile seyredebilen bir hastalığa da neden olmaktadır. Son yıllarda Brezilya’da mikrosefli (anormal küçük kafalı) bebek doğum oranının 4 bin civarlarında olduğu bildirilmektedir.

Zika virüsü nasıl bulaşır?

Bilim insanları, Zika virüsünün Aedes cinsi sivrisinkelerin hamile kadınlara bulaştırarak bu virüsün yayılmasına neden oldukları konusunda ve bu kadınların doğurdukları bebeklerde doğumsal nörolojik problemlerin (Mikrosefali) geliştiği konusunda bilgiler vermektedirler.

Tam olarak netleşmemiş olsa da virüsün kan nakli, doğum sürecinde veya doğum sırasında ve cinsel yolla da bulaşım gösterdiği hakkında da bilgiler vardır. Zika virüsü sivrisineklerden insanlara bulaşmakta ve sıtma hastalığında olduğu gibi insandan alınan kan sivrisinek yolu ile başka insanlar da yayılmaktadır.

Hamileler zika virüsünden nasıl korunmalı?

Zika virüsü, grip virüsüne çok benzeyen bu virüs hamilelerde neden olduğu tehlikeli sonuçlardan dolayı Dünya Sağlık Örgütü uyarılarda bulunmuştur. Zika virüsü sivrisinekler aracılığı ile bulaşmakta ve grip benzeri şikayetlere neden olmaktadır. Zika virüsü hamileler açısından daha tehlikeli olmaktadır.

Zika virüsü seyrini 4-5 günde tamamlayarak en geç bir haftada iyileşebilmektedir; ancak zika virüsü bulaşmış hamile kadınların çocuklarının, zika virüsü bulaşmayan kadınların çocuklarına göre 20 kat daha fazla mikrosefali hastası olma riskinin olduğu tespit edilmiştir.

Zika virüsünün görüldüğü bölgelere seyahat eden insanlar nedeni ile zika virüsü hastalığı Avrupa’da da görülmeye başlamıştır. Bu nedenle Türkiye’de uzmanlar zika virüsünün görüldüğü bölgelere özellikle hamile kadınların seyahat etmemeleri konusunda uyarılarda bulunmaktadırlar. Ayrıca zika virüsünün görüldüğü bölgelerde kadınlara 2 yıl süresince hamile kalmamaları konusunda da uzmanlar uyarılarda bulunmuştur.

Zika virüsü hangi ülkelerde görülmüştür?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından verilen bilgilere göre 2015 ve 1016 yılının başlarında 23 ülkede zika virüsüne rastlandığı bildirilmiştir. Zika virüsünün Güney Amerika’da yayılmaya devam ettiği de Dünya Sağlı Örgütü tarafından bildirilmektedir.

Virüsün, Tropikal Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları, Orta ve Güney Amerika’da da yayılma gösterdiği hakkında bilgiler de vardır. Zika virüsünün son günlerde Avrupayı’da yayıldığı hakkında bilgiler bulunmaktadır. Danimarka’da bir hastada Zika virüsüne rastlandığı ve bu hastanın Güney ve Kuzey Amerika’ya seyahat ettiği konusunda bilgiler vardır.

Zika virüsü (Zika ateşi) tedavi edilir mi?

Zika virüsünün neden olduğu Zika hastalığına özgü bir tedavi henüz bulunmamaktadır. Bilim insanları zika virüsü için aşı geliştirme çabası içinde olduklarını bildirmişlerdir; ancak geliştirilecek aşının ilaç düzenleme kurulundan onaylanması ve aşının dünya genelinde kullanılmaya başlamasının en az 10 yılı alacağını da bildirmektedirler.

Zika virüsü nasıl önlenir?

Zika virüsünün neden olduğu enfeksiyondan korunmak için hastalığın görüldüğü bölgelere zorunlu olmadıkça seyahat edilmemesi önemlidir. Ayrıca bu bölgelerde yaşayanlar ve mecburi bu bölgelere seyahat etmek zorunda kalanların Zika virüsünden korunmak için sivrisinek ısırıklarından korunmaları ve hamile kalmamaya çalışmaları önerilmektedir. Uzmanlar Zika virüsünün bulunduğu bölgelere hamilelerin seyahat etmemelerini de önermektedirler.

Zika virüsü Türkiye’ye gelir mi?

Türkiye’de bu sivrisineklere henüz rastlanmamıştır; ancak uzmanların uyarılarına göre bu sivrisinekler değişen iklim koşulları nedeni ile Türkiye’ye de gelebilir veya bu ülkelere yapılan seyahatlar nedeni ile Zika virüsü Türkiye’ye yayılabilir. Bu nedenle Türk halkının ve özellikle de hamilelerin zorunlu olmadıkça bu ülkelere seyahat etmemeleri önerilmektedir. Bu ülkelere seyahat etmek zorunda olanların da sivrisinek ısırıklarından korunmak için gerekli önelemleri almaları gerekmektedir.

Zika virüsünden korunma

Zika virüsünden korunma

Bulaşıcı hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Ebola virüsü nedir
  2. Mers-Cov virüsü nedir
  3. En çok ölüme neden olan hastalıklar
  4. Domuz gribi nedir
  5. Kuş gribi nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git