Bitkisel Sağlık

Beyin Gelişiminde Beslenmenin Etkisi Nedir?

Beslenme, insanın büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli miktarda alıp vücudunda kullanmasıdır.

Zekagelişimine faydalı yiyecekler nelerdir?

Beslenme, insanın büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli miktarda alıp vücudunda kullanmasıdır.

Bu öğelerden herhangi biri alınmadığında ya da gereğinden az veya çok alındığında, büyümenin ve gelişmenin engellendiği ve sağlığın bozulduğu bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Sağlığın temeli, yeterli ve dengeli beslenmektir. İnsan yavrusunun büyümesi ve gelişmesi, vücudun verimli çalışması, dış etkenlere karşı dirençli olabilmesi için belirli besin öğelerine gereksinim vardır.

Zihin açan besinler nelerdir?

Zihin açan besinler

Zihin açan besinler

Beslenme uzmanları bilimsel araştırmalardan yola çıkarak zeka gelişiminde faydalı gıdaları belirlemişlerdir.


Balıklar ve fadaları :Yüksek değerde EFA’ya sahiptirler öğrenme kabiliyetini ve hafızayı güçlendirirler. Ayrıca sadece sardalya balığında bulunan koline kimyasalı beyin için önemli kimyasaldır.

Ginko biloba ve faydaları : Doğu ülkelerinde uzun yıllardır kullanılan ve bilinen hafıza otudur. Kan damarlarını genişletir ve beyne daha rahat kan ulaşmasını sağlar.

Biberiye ve faydaları : Hafızayı güçlendirir ve akıl berraklığını sağlar. Yapılan araştırmalar biberiyenin uzun dönemli hafıza kuvvetini sağladığını göstermiştir.

Çilek ve faydaları : İçeriğindeki fisetin maddesi sayesinde hafıza kaybını önler ve bunamayı geciktirir.

Bitter çikolata ve faydaları : Magnezyum ve antioksidan etkisi sayesinde beyne oksijen sağlar ve daha aktif çalışmasında yararlıdır.

Yoğurt ve faydaları : İçerisinde bulunan tirozin isimli madde hafızayı kuvvetlendirir ve beynin uyarılmasında faydalıdır.

Üzüm, üzüm suyu ve faydaları : Dopamin salgısını arttırarak problem çözmede yardımcı olur.

Fasülye ve faydaları : Lif ve protein bir arada bulunduğunda özellikle çocuklarda zeka açma özelliği taşır.

Domates ve faydaları : A-B ve C vitaminleri ile potasyum, kalsiyum ve fosfor minerallerini barındırır. Domates, felç ve katarakt riskini azaltır ve yaşlanmayı geciktirir.

Havuç ve faydaları : Güçlü bir antioksidant olan beta – karotenden zengin olduğu için hücre bozulmasını önler ve yaşlanmayı geciktirir.

Ispanak ve faydaları : Tam bir vitamin deposudur. Ispanak, provitamin, A ve C vitaminleri, demir ve çeşitli enzimlerce zengin olup kan yapımında faydalıdır. Ispanak beyni ruhsal açıdan güçlendirir ve ruhsal sıkıntılarda faydalıdır.

Brokoli ve faydaları : Brokolide B1 ve C vitaminleri bulunmaktadır. Yüksek oranda kalsiyum, kükürt, potasyum ve selenyum maddeleri içerir. Güçlü bir K vitamini kaynağı olan brokolinin beyni koruyucu ve beyin gücünü arttırıcı özelliği vardır. Ayrıca yapılan araştırmalar, brokolinin diğer kanser türleri dahil beyin tümörü oluşumunu önleme etkisi olduğunu göstermiştir.

Kahve ve faydaları : Bir fincan kahvede su, protein, şeker, tanik asit ve kafein vardır. Sabah içilen kahve stresi ve kaygıyı önleyebilir. Düşünce akışının tetiklenmesinde, dikkat toplamada ve moralin düzelmesinde faydalıdır. Kahve beyni uyanık tutar.

Muz ve faydaları : Muz yemek kişiyi mutlu eder ve bunun nedeni serotonin isimli doğal kimyasalın salgılanmasında rolünün olmasıdır. Muzun içerdiği serotonin maddesi beyne iyilik hissi, keyif, mutluluk ve daha iyi iletişim kurma yeteneği sağlar. Stresi ve uykusuzluk problemine iyi gelir.

Ceviz ve faydaları : Cevizde omega 3 yağ asitleri bulunmaktadır. Beynin yapısına benzeyen ceviz, kavrama ve anlama yeteneğini geliştirir. Asya’da ceviz halen beyin gıdası olarak kabul görmektedir. Ceviz özellikle öğrencilerin sınavları öncesi tüketmesi gereken önemli bir besindir.

Yumurta ve faydaları : Düzenli olarak yumurta tüketiminin beyin fonksiyonlarını geliştirdiğine dair bazı araştırmalar vardır. Hafıza gücünü arttıran ”kolin”maddesini içeren yumurtanın zihinsel ve nörolojik bozuklukları önlediği bilinmektedir.

Beyin ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Beyin nedir
  2. Beyne zararlı yiyecekler
  3. Beyne faydalı olan besinler
  4. Alzheimer hastalığından korunma

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git