Çocuk Gelişimi

Zeka Geriliği Neden Olur? Zeka Geriliği Belirtileri

Zeka geriliği, IQ (zeka katsayısı) ölçümü ile belirlenen entelektüel işlevde bozulmadır.

Zeka geriliği nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Zeka geriliği, IQ (zeka katsayısı) ölçümü ile belirlenen entelektüel işlevde bozulmadır. Zeka geriliği tanımına uyabilmesi için, bir çocuğun IQ puanı 70’ten düşük olmalı ve entelektüel yetersizlik 18 yaşından önce saptanmalıdır. Zeka geriliğinin derecesi, IQ puanına göre hafif ile belirgin arasında değişebilir. Zeka geriliği bulunan çocukların % 80 kadarında bu durum hafiftir.

Hafif derece zeka geriliği nedenleri : Hafif zeka geriliğinin nedeni tam anlamıyla saptanamamış olmakla birlikte, ailesel olma eğilimi göstermektedir. Hekimler hafif zeka geriliğinde olası bir nedenin malnütrisyon (beslenme yetersizliği) olduğunu da düşünmektedir.

Ağır derece zeka geriliği nedenleri : Daha ağır zeka geriliğinin genellikle, kromozom anomalileri, doğumsal metabolizma bozuklukları, çocukluk çağının erken dönemlerinde beyindeki ya da beyin ve omuriliği örten zarlar olan meninkslerdeki bir enfeksiyon (ansefalit ya da menenjit) gibi özel bir fiziksel nedenleri vardır.

Zeka geriliğine neden olan faktörler

Zeka geriliğine neden olan faktörler

Zeka geriliği belirtileri

Zeka geriliği bulunan çocukların yaklaşık %10’u, bebeklik ya da küçük çocukluk döneminde, beyin hasarı, doğumsal bir bozukluk ya da genetik bir bozukluk gösteren açık kanıtlar bulunması ile saptanmaktadır. Zeka geriliği olan diğer çocuklarda ise çocuk okula başladığında zekasında bir sorun olduğu belirlenir.

Bebekler ve küçük çocuklarda zeka geriliğinin ilk işareti gelişme gecikmesi olabilir. Hafif zeka geriliği bulunan çocuklar okuma, toplama ya da problem çözme gibi zihinsel eylemleri gerçekleştirmede yavaştırlar. Duygusal ve sosyal gelişme de gecikebilir ve çocuklar hiperaktif olabilirler.

Zeka geriliği bulunan bebeklerde emme ve konuşmaya yönelik ses çıkartmada güçlük olabildiği gibi, zeka geriliği bulunan daha büyük çocuklarda konuşma ve düşüncelerini ifade etme güçlüğü gibi belirtiler görülebilir. Ayrıca beyin felci, havaleler, görme bozuklukları, işitme kaybı gibi fiziksel deformiteler, davranış sorunları, çişini ya da kakasını tutamama gibi belirtiler de görülebilir.

Zeka geriliği ne zaman belli olur

Zeka geriliği ne zaman belli olur

Zeka geriliği teşhisi

Bebekler ve çocuklarda zeka gelişmesini değerlendirmek için bir dizi tarama testi yapılabilir. Çocuğunuzun normal bir şekilde gelişmediğini düşünüyorsanız doktora baş vurmanız gerekir.

Zeka geriliği nasıl değerlendirilir

Zeka geriliği nasıl değerlendirilir

Zeka geriliği tedavi edilir mi?

Zeka geriliği bulunan çocuklar özel eğitim ve yaşam şartlarının desteklenmesinden yarar görebilirler, ama birlikte, zeka geriliğine özgü bir tedavi yoktur. Hafif zeka geriliği bulunan çocuklar, normal bir yaşam sürmeleri için gereken becerileri öğrenebilirler. Orta derecede zeka geriliği bulunanlar eğitilebilirler ve evde yaşamını sürdürebilirler, ancak evde bir grup ile birlikte yaşamaları ve korunan iş yerlerinde çalışmaları gerekebilir. Ağır ve belirgin zeka geriliği bulunan çocukların genellikle evde ya da uzun süreli bakım evlerinde sürekli bakıma gereksinimleri vardır.

Zeka geriliğinin dereceleri

Bir çocuktaki zeka geriliğinin derecesi, standart bir zeka katsayısı (IQ) testinde aldığı puana göre sınıflandırılır. Her sınıftaki puanlar aşağıda belirtilmiştir.

 1. Hafif derece zeka geriliği puanı 50-70 arasındadır.
 2. Orta derece zeka geriliği puanı 35-49 arasındadır.
 3. Ağır derece zeka geriliği puanı 20-34 arasındadır.
 4. Çok Ağır derece zeka geriliği puanı 20 ’ den düşük’dür.

Benzer sağlık yazıları

 1. Yeni doğan bebeğin muayenesi nasıl yapılır
 2. Çocuklarda pika sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Kromozom anomalileri neden olur
 4. Çocuklarda gelişme gecikmesi neden olur
 5. Genetik bozuklukların nedenleri ve belirtileri
 6. Fenilketonüri nedenleri ve tedavisi
 7. Çocuklarda hareket bozuklukları neden olur
 8. Çocuklarda konuşma gecikmesi neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git