Alerjik Hastalıklar ve Tedavileri

Zehirli Sarmaşık Hastalığı Nedir?

Zehirli sarmaşık Amerika Birleşik Devletleri'nde yetişen, üç parlak yaprağı olan ve şiddetli deri reaksiyonuna yol açan bir bitkidir.

Zehirli sarmaşık nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Zehirli sarmaşık Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişen, üç parlak yaprağı olan ve şiddetli deri reaksiyonuna yol açan bir bitkidir. Zehirli sarmaşık cilt ile temas ettiğinde bitkinin usaresinde bulunan sarımtırak renkli yağ kaşınan, yanan, kabarık kızarıklığa yol açan bir deri rahatsızlığına yol açar.

Zehirli meşe palamudu ve zehirli sumakta da bulunan bu yağ, kişi bununla temas etmiş herhangi bir şeye örneğin bir köpeğin tüylerine bile dokunsa kızarıklığa neden olur. Zehirli sarmaşık bir asma veya şarap şeklinde kayalık dağların doğusunda yetişir. Zehirli meşe palamudu Batı ve Güneybatı’da yetişen bir kütük ve zehirli sumak ise Missisipi Nehri’nin doğusunda bulunan kütük veya ağaçtır.

Zehirli sarmaşık hastalığı belirtileri

Zehirli sarmaşık ile temastan sonra 24-72 saat içinde sarmaşık ile temas eden kişide kırmızı parçalı veya yollu, şiş noktalı bir kabarıklık ortaya çıkar, kabarıklık patlar, kabuklanır ve bir kaç gün içinde pul pul olur. Kabarıklıktan sızan sıvı kızarıklığı etrafa yaymaz. Yani zehirli sarmaşık hastalığı bulaşmaz. Kızarıklık yağın değdiği yerlerde ortaya çıkar. Ayak topukları veya avuç içleri gibi derinin kalın olduğu yerler daha şanslıdır, kızarıklık genellikle 1 -3 hafta içinde kendiliğinden geçer.

Zehirli sarmaşık hastalığı teşhisi

Doktor zehirli sarmaşık lezyonlarını görünümünden tanı koyabilir. Zehirli sarmaşığın belirtilerinden ve nasıl meydana geldiğini bilen kişi veya hasta çocuk ise çocuğun ebeveynleri rahatsızlığı tanıyabilir.

Zehirli sarmaşık hastalığına neden olan bitkiler

Zehirli sarmaşık hastalığına neden olan bitkiler

Zehirli sarmaşık hastalığı tedavisi

Zehirli sarmaşık ile temastan sonra temasa maruz kalan kişi ya da çocuğun ebeveyni yağla temastan sonra 5 dakika içinde cildi bir ırmak veya gölde yıkar ise kızarıklığı başlamadan durdurabilir. Başka bir değim ile hastanın cildini ve yağla temas eden her şeyi, örneğin giysilerini su ve güçlü bir sabun ile yıkamak gerekir.

Zehirli sarmaşığa maruz kalan hasta kaşıntıyı azaltmak için ılık duş veya yulaflı banyo yapabilir. Doktorun önereceği ya da eczacınızın önereceği antihistaminikler, kalamin losyon, Burow’s solüsyonu veya kortizonlu bir krem kaşıntıyı azaltabilir ve kızarıklığı hafifletebilir. Kızarıklık zehirli sarmaşık ile temas eden kişinin yüzü, gözleri veya dudaklarına yayılır ise, iki haftadan uzun sürer ise veya aşırı kaşınmaya bağlı olarak iltihaplanır ise (üzerinde irin, yumuşama veya sarı kabuk oluşması gibi bir durumun ortaya çıkması) doktora baş vurmak gerekir.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Vücutta kabarcıklar neden olur
  2. Çocuklarda kontakt dermatit neden olur
  3. Ürtiker nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Keti tırmığı hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Beşinci hastalık neden olur
  6. Çocuklarda mantar enfeksiyonları neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git