Göğüs Hastalıkları ve Tedavileri

Zatürre Nedir? Zatürre Belirtileri Ve Tedavisi (Pnömoni)

Pnömoni (zatürre) neden olur?Pnömoni, halk arasında zatürre olarak adlandırılan akciğer dokusunun bakteri, mantar ve diğer mikroorganizmalar ile ortaya çıkan iltihabıdır. Pnömoniye bu etkenler dışında bazı gazların solunması ve radyoterapi gibi etkenlerde akciğer dokusunda hasara sebep olarak zatürreye yol açabilir. Bazı pnömoni türlerinde hastadan sağlıklı kişilere doğrudan bulaşma riski vardır. Zatürre 1-2 metrelik mesafeden öksürme, hapşırma ve konuşma ile kişiden kiye bulaşabilir. Fakat hastalık genellikle, hastanın kendi ağız, boğaz ve sindirim kanalında bulunan mikropların akciğere ulaşması sonucu gelişir.

Pnömoni (zatürre) neden olur?

Pnömoni, halk arasında zatürre olarak adlandırılan akciğer dokusunun bakteri, mantar ve diğer mikroorganizmalar ile ortaya çıkan iltihabıdır. Pnömoniye bu etkenler dışında bazı gazların solunması ve radyoterapi gibi etkenlerde akciğer dokusunda hasara sebep olarak zatürreye yol açabilir. Bazı pnömoni türlerinde hastadan sağlıklı kişilere doğrudan bulaşma riski vardır. Zatürre 1-2 metrelik mesafeden öksürme, hapşırma ve konuşma ile kişiden kiye bulaşabilir. Fakat hastalık genellikle, hastanın kendi ağız, boğaz ve sindirim kanalında bulunan mikropların akciğere ulaşması sonucu gelişir.

Pnömoni olguları, İngiltere ve Amerika’da ölüm nedenleri arasında 6’ıncı sırayı, enfeksiyonlara bağlı ölüm nedenleri arasında ise birinci sırayı almaktadır. Pnömoniye etken olan faktörler, 60-65 yaş üzerinde olmak, KOAH hastalığı, boronşektazi, şeker hastalığı, kistik fibrozis, ağır geçen gripler, difteri, kalp ve karaciğer hastalıkları, kanser gibi tetikleyici bir hastalığın olması, alkol, sigara, uyuşturucu kullanımı, su çiçeği, boğmaca, vitamin, mineral ve protein yetersizliği gibi nedenlerin zatürre gelişiminde rolü vardır.

Zatürre (pnömoni) belirtileri

Zatürre belirtilerinde öksürük, genellikle pas renginde balgam çıkarma, üşüme, titreme, 39 dereceyi geçen ateş, baş ağrısı, yüzde kızarıklık, boğaz ağrısı, aşırı susama, uçuk çıkarma, kuru beyaz dil, baş dönmesi, dudaklarda morarma, kusma, bulantı, nefes alırken batma hissi ile birlikte göğüs yan ağrısı ve nefes darlığı gibi tipik belirtiler görülür. Yaşlı hastalarda belirtiler farklı olabilir. Örneğin sayılan belirtiler görülmeksizin şuurda bozulma, halsizlik, beslenme zorluğu gibi şikayetler ile hastaneye baş vururlar.

Zatürre (pnömoni) teşhisi

Zatürre teşhisi hastada görülen belirtiler, göğüs hastalıkları uzmanının göğüs bölgesini muayenesi sırasında gelen solunum sesleri ve çekilen akciğer filmleri ile tanı konulur. Ayrıca balgam kültürü incelenerek hastalığa hangi bakterinin neden olduğu saptanmalıdır. Neden olan bakterinin saptanması tedavide kullanılacak antibiyotiği belirler.

Zatürreden korunma

Zatürreden korunma

Zatürre (pnömoni) tedavisi

Zatürregenç ve başka bir hastalığı olmayan kişilerde ilaç tedavisi ile tedavi edilir. Fakat 60-65 yaş üzeri olan hastalarda ve başka hastalıkları olan kişilerde, örneğin, şeker hastalığı, kalp hastalıkları, böbrek yetmezliği, kronik akciğer hastalıkları gibi başka hastalıkları olanlarda ve genel durumu bozuk hastalar, tansiyonu düşen hastalar, nefes almakta zorluk çeken hastalar, şuur kaybı olan hastalar, akciğer filminde yaygın pnömonisi olan hastalar hastaneye yatırılarak tedavi edilir.

Zatürre tedavisinin süresi hastanın genel durumuna ve etken olan mikroorganizmaya göre farklılık gösterir. Zatürre iyi tedavi edilmez ise akciğerde apse, akciğer zarlarında irin birikmesi ve bronşlarda kalıcı hasar meydana gelebilir. Tedavisi geciken ve ağır pnömoni vakalarında ölüme kadar gidebilen durumlar söz konusudur.

Zatürre (pnömoniden) korunma

Pnömoniden korunmak için pnömoniye yol açan etkenlerden korunmak önemlidir. Örneğin, kronik hastalıkların takip ve tedavisi, stresten kaçınma, dengeli ve düzenli beslenme, hijyenik ev koşullarının sağlanması, alkol, sigara ve uyuşturuculardan uzak durmak, grip salgınlarından korunmak gereklidir. Bu nedenle kronik hastalıkları olan hastalar ve 60-65 yaş üzeri olan kişiler her sene eylül, ekim aylarında grip aşılarını ve pnömokok aşılarını yaptırmalıdır.

Ciltte çillenme nedenleriMevsim gribi nedir?Alerjik astım neden olur?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git