Hastalıklar ve Tedaviler

Yüz Felci Belirtileri (Bell’s Palsy Nedir?)

Yüz kaslarının çalışmasını sağlayan sinire yüz siniri (fasial sinir) adı verilir. Fasial sinir beyin sapından çıkar ve yüz kaslarına ulaşıp yüz kaslarının çalışmasını sağlar.

Yüz felci (bell’s palsy) nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yüz kaslarının çalışmasını sağlayan sinire yüz siniri (fasial sinir) adı verilir. Fasial sinir beyin sapından çıkar ve yüz kaslarına ulaşıp yüz kaslarının çalışmasını sağlar. Yüz siniri (fasial sinir) yüz kasları dışında, tükürük bezlerini ve göz yaşı bezlerini de çalıştırır ve dilin ön kısmından tat duyusu almayı sağlar. Yüz felci yüz sinirinin (fasial sinirin) çalışmasında bozulma meydana gelmesinden kaynaklanır. Yüz felci tıp dilinde Bell’s palsy olarak da adlandırılır.

Yüz felci enfeksiyon (herpes) ve travma gibi olaylar sonrası meydana gelebildiği gibi, herhangi bir neden olmadan da gelişebilir. Yüz felci görülme sıklığı dünya genelinde yapılan araştırmalara göre binde iki civarındadır. Yüz felci görülme oranı kadınlarda ve erkeklerde eşittir. Yüz felci vücudun diğer taraflarını etkilemez. Yüz felci hastalığına yakalanan kişiler tedaviden sonra günlük yaşamlarına ve işlerine devam edebilirler. Yüz felci bulaşıcı bir hastalık değildir.

Yüz felci (bell’s palsy) neden olur?

Yüz felci nedenleri arasında yaş önemli bir faktördür. Çocuklarda çok fazla görülmeyen bir rahatsızlıktır ve kendiliğinden iyileşme şansı daha yüksektir. Bazı metabolik hastalıklar nedeni ile de yüz elci gelişebilir. Örneğin bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olan hastalıklar, şeker hastalığı, stres, gerginlik, aşırı sinirli olma, üzüntü, vücut direnci düşüklüğü, yorgunluk, uykusuzluk, beslenme bozukluğu, enfeksiyonlar, tümörler, kulak iltihapları, gebeliğin son üç ayı yüz felci riskini arttıran faktörlerdir. Ayrıca yatarken ya da uyurken klima, vantilatör veya camın açık kalması gibi soğutucuların ve cereyanın yüz bölgesine vurması sonucu da yüz felci gelişebilir.

Yüz felci (bell’s palsy) belirtileri

Yüz felci belirtileri arasında yüzün bir yarısındaki kaslar çalışmadığı için tutulumun olduğu tarafta özellikle ağız kenarında olmak üzere yüzün bir tarafında kayma oluşabilir. Yüz felci geçiren hastalar yemek yerken içerken zorluk çekerler. Göz yaşında azalma olduğu için göz kuruluğu, göz yaşının azalması, göz kapağı hareketlerinde kısıtlama, göz kuruluğu ile beraber sürekli göz yaşarması gibi belirtiler görülür. Tat duyusu etkilendiğinden hastalar nahoş ve metalik tat duyusundan şikayet ederler.

Yüz felci olduğu nasıl anlaşılır?

Yüz felci çok hızlı gelişir ve bir anda ortaya çıkar. Hastaların geneli sabah uyanıp aynanın karşısına geçtiklerinde yüzünün bir tarafında kayma ile karşılaşırlar ve inme (felç) geçirdiklerini sanırlar. Aynı gün içinde gözlerde yanma, dudaklarda karıncalanma ya da su içerken suyu ağızda tutamama gibi belirtiler ile durumu fark edebilirler. Bazı yüz felci vakalarında durumun belirginleşmesi birkaç gün içinde anlaşılır. Genellikle 7-10 gün arasında kulak arkası veya boyun bölgesi ağrısı başlangıç belirtisi olabilir. Bu ön belirtiler genellikle hastalar tarafından göz ardı edilir ve yüz felci tanısı ve tedavisi gecikebilir. 

Yüz felci (bell’s palsy) teşhisi

Yüz felci tanısı genellikle muayene sırasında konulur. Fakat yüz felcine neden olan hastalık varlığından şüphelenilir ise bazı tetkikler yapılır. Elektromiyografi (EMG) ve elektronörografi( ENOG) tetkikleri ve laboratuvar testleri yapılır. Yüz felci tanısı genellikle nöroloji veya KBB uzmanlıkları tarafından muayene edilerek ve gereken tetkiklerin yapılması ile konulur.

Yüz felci (bell’s palsy) tedavisi

Yüz felcinin tedavisi bir çok hastalığın tedavisinde olduğu gibi bu duruma sebep olan faktörlerin araştırılması ve bu faktörlerin tedavi edilmesi şeklinde yapılır. Yüz felci genellikle herhangi bir medikal ya da cerrahi tedaviye gerek duymadan düzelir. Tedavi sürecini hızlandırma amaçlı yüz kasları egzersizleri ve masaj tedavisi uygulanır. Soğuk havalarda baş ve boyun bölgesinin sıcak tutulması ve korunması akıldan çıkarılmamalıdır. Gözlere hastalık iyileşene kadar tam kapanma olmadığı için suni göz yaşı ve antibiyotik tedavisi uygulanır.

Uyuma esnasında göz bandı takılmalı, enfeksiyonlardan ve fiziksel darbelerden korunmalıdır. Daha ağır vakalarda kortizon ve antiviral ilaç tedavisi uygulanabilir. Ayrıca tedavi sürecinde hasta ruhsal olarak desteklenmeli ve bilgilendirilmelidir. Genellikle iyileşme 3’üncü haftadan sonra başlar, ancak iyileşme başlamaz ise EMG testi ile fasial sinirin durumu kontrol edilir ve herhangi bir ileti problemi varlığında cerrahi tedaviye ihtiyaç olabilir.

Yüz felcinden korunma yöntemleri

Yüz felci genellikle terli veya ıslak yüz ile rüzgara veya soğuğa maruz kalan kişilerde görülür. Bu nedenle korunmak için terli ve ıslak durumdayken rüzgara çıkmamaya özen göstermek gerekir. Yüz felci bazı meslek gruplarında da sık rastlanır. Şoförler, ev hanımları, temizlik işçileri, bağ, bahçe işçileri, belediye çalışanları, apartman görevlileri, inşaat işçileri, pazarcılar, sporcular gibi terli halde rüzgar gören kişilerde daha sık yüz felci meydana gelir.

Bu iş grupları yüzlerini korumalıdırlar. Terliyken soğuk ve rüzgara, cereyana, klima ve vantilatör gibi cihazlara maruz kalınmamalı, ıslak saç ile dışarı çıkılmamalı, cam açık seyahat edilmemeli ve soğuk havalarda atkı, şapka gibi koruyucu giysiler kullanılmalıdır. Yüz felcinden korunmak için bunlara dikkat etmek ve herhangi bir belirti olduğunda gecikmeden nöroloji veya KBB uzmanlarına baş vurmak tedavinin başarısı açısından oldukça önemlidir.

Yüz felcinden korunma yöntemleri

Yüz felcinden korunma yöntemleri

Nörolojik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Yüz felci egzersizleri (fasial palsiy egzersizleri) nasıl yapılır 
  2. Çocuklarda beyin felci nedenleri ve tedavisi
  3. Nörolojik hastalıklar nelerdir
  4. Yüz sinir ağrısı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Baş ağrısı nedenleri ve tedavisi
  6. Migren nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  7. Şiddetli baş ağrısı (anevrizma) nedenleri ve tedavisi

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git