Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Yüz Felci Egzersizleri (Fasial Palsi Jimnastiği) Nasıl Yapılır?

Yüz siniri (fasial palsi), yüz kaslarının beyin tarafından yönetimini sağlayan on iki adet çift sinirin 7'sidir.

Yüz felci (fasial palsi) egzersizlerinin faydası nedir?

Yüz siniri (fasial palsi), yüz kaslarının beyin tarafından yönetimini sağlayan on iki adet çift sinirin 7’sidir. Bu sinir ileti yolları herhangi bir nedenden dolayı hasar görür ise yüz felci meydana gelebilir. Yüz felci egzersizleri veya jimnastiğinin yapılış şekli, yüz felci geçiren kişi öncelikle bir kulak burun boğaz uzmanına gitmeli ve gereken tetkikler yapılıp, tedaviler verildikten sonra bu jimnastiği doktorunun da önerdiği şekilde evde kendisi yapabilir. Aynanın karşısına geçip bazı yüz egzersizleri yapılır.

Bu jimnastik aynanın karşısında günde 3-4 defa ve her egzersiz 8-10 saniye ve 5-8 defa tekrar şeklinde yapılmalıdır. Yüz felcinden korunmak için terliyken rüzgardan ve soğuktan korunmak, ıslak saç ile dışarı çıkmamak, seyahat esnasında cam açık seyahat etmemek, vantilatör, klima karşısına yatmamak, soğuk kış günlerinde dışarıda yürürken ya da çalışırken yüz ve boyun bölgesini sıcak tutmak ve sakız çiğnemek gibi önlemler ile yüz felcinden korunmak mümkün olabilir.

Yüz jimnastiği nasıl yapılır?

Dudaklar kapalı duramdayken üfleme yapar gibi ağız büzülür, dudaklar açık vaziyetteyken yine üfleme pozisyonunda ağız büzülür, alt çene ile üst çene örtülür, yanaklar içeri doğru çekilir, gözler kapalı vaziyetteyken ağız iyice açılır, üst dudak alt dudağın üzerine doğru indirilir, alt dudak üst dudağın üzerine doğru çekilir, alt çene kaldırılır ve ağız açık tutulur, yanaklar şişirilir ve sağa sola çevrilir, ıslık çalma pozisyonu verilir, ağız pozisyonu önce büyük O yapılır ve sonra da yavaş yavaş küçük o şekline getirilir.

Burun jimnastiği nasıl yapılır?

Burun yukarı doğru kaldırılır, gözler kapalı halde iken burun kaldırılır, burun hızlı bir şekilde yukarı çekilir ve bırakılır, burun delikleri büyütülür, burun sağa sola oynatılır.

Göz jimnastiği nasıl yapılır?

Gözler kapanır ve açılır, gözler kapatılır ve rahatsız olan göz hafif hafif ovalanır, kirpikler açılır ve kapatılır (göz kırpar gibi), gözler bir sağa bir sola döndürülür.

Alın jimnastiği nasıl yapılır?

Alın yukarı kaldırılır, alın yukarı doğru kaldırılırken ağız açılır, alın gözler açık vaziyetteyken sağa sola oynatılır, alın yukarı aşağı oynatılırken yapmak mümkün ise kulaklarda oynatılır.

Yüz felci geçirenlere fizik tedavi uygulanır mı?

Yüz kaslarına fizik tedavi uygulanması durumunda yüz sinirlerinin işlevini geri kazandırdığına dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat uzun süren ve geçmeyen yüz felci vakalarında yüz kasları güçsüzleşir. Daha sonra yüz siniri düzeldiğinde yüzde asimetri ve güç kaybı oluşur.

Bu durumda hastanın kendi kendine yapabileceği egzersizler sakız çiğneme, suyu pipet ile içme, masaj yapma ve fasial tapping denilen yüz uyuşana kadar parmak uçları ile yüze hafif hafif vurma dışında fizik tedavi yöntemleri de uygulanabilir. Fizik tedavi kaslardaki spazmı çözmek, ağrıyı azaltmak ve kasları çalıştırmak amaçlı uygulanır. Ayrıca günümüzde düzelmeyen yüz felci problemlerinde akupunktur tedavisi de uygulanabilir.

Nörolojik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Yüz felci nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Yüz felci için kullanılabilen bitkisel tedaviler
  3. Parkinson hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Kaplıca tedavisinin faydaları ve zararları
  5. Nörofibromatozis nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Boyun eğriliği nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  7. Boyun hastalıkları ve boyun anatomisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git