Estetik Ameliyatları

Yüz Dolgusu Neden ve Nasıl Yapılır?

Yüz dolgusu veya yüze hacim katma işlemi makyaj ile kapatılamayan kusurlardan ve kırışıklardan kurtulmak için yapılan bir yüz estetiği yöntemidir.

Yüze hacim katma işlemi (yüz dolgusu) nedir?

Yüz dolgusu veya yüze hacim katma işlemi makyaj ile kapatılamayan kusurlardan ve kırışıklardan kurtulmak için yapılan bir yüz estetiği yöntemidir. Dolgu işlemi yüzün çukur olan bölgelerine (ağız kenarları, dudaklar, burun kenarları, çene altı ve kaş arasına) yapılır. Yüzün bu bölgelerine dolgu yapıldığında vücudun kendi hyaluronik asidi ile birleşerek cildin hacimli ve doğal görünmesini sağlar.

Yüz dolgusu işlemi neden yapılır?

Yüz dolgusu eskiden ince kırışıklıkları giderme amaçlı kullanılmakta idi. Günümüzde yüz dolgu işlemleri burun-yanak çizgisini gidermek için, göz altı boşluğunu gidermek için, burun şekillendirmek için, yanak şekillendirmek için, çeneyi şekillendirmek için, çeneye genç bir görünüm sağlamak için, çene büyütmek için gibi yüz bölgesini güzelleştirmek için yüz dolgusu işlemleri yapılmaktadır. Gelişen teknolojiler sayesinde yüz dolgu işlemi yüz çizgilerini gidermekte ve daha kalıcı etki sağlamaktadır.

Yüz dolgusu işlemi nasıl yapılır?

Dolgu işlemleri genellikle cilt altına iğne veya kanül denen ve ucu sivri olmayan boru şeklindeki malzemeler ile yapılır. Dolgu işleminde amaç dolgu yapılan yüz bölgesindeki kırışıklıkları gidermek, cildin toparlanmasını sağlamaktır. Dolgu işleminde kullanılan malzemeler çok önemlidir.

Yüz dolgusu işlemini kimler yapar?

Yüz dolgusu (yüze hacim katma işlemi) çok zor olmayan bir işlemdir; fakat bu işlemin de incelikleri vardır. Yüz dolgusu işlemi, dolgu işlemini bilen ve dolgu konusunda tecrübe sahibi olan bir uzmanın yapması oldukça önemlidir. Yüz dolgusu işlemini uzman bir doktor yapar ise sağlığınız tehlikeye girmez ve dolgu yapılan yüz bölgesinde çökme, yüz hatlarında uyumsuzluk olmaz.

Yüz dolgusu işlemi nerede yapılır?

Yüz dolgu işlemi çok zor olmayan bir işlem olsa bile steril bir ameliyathane koşullarında yapılır. Yüz dolgusu işlemi yaptıracak bireyler bu konuda çok dikkatli olmalı ve uzman doktor ve ameliyathane koşulları sağlanmayan bir yerde bu işlem yapılmamalıdır. Uzman doktor ve gerekli koşulların sağlanmadığı bir ortamda yüz dolgusu işlemi yapılır ise kişilerin sağlıkları tehlikeye girebilir.

Yüz dolgusu işlemi ne kadar sürede yapılır?

Yüz dolgusu işlemi hızlı ve basit bir işlem olmakla birlikte herhangi bir anestezi uygulanmaz ve işlem yapıldıktan sonra kişi normal yaşamına geri döner. Yüz dolgusu işlemi sırasında ağrı çok az olup 10 dakika kadar devam edebilir. Yüz dolgusu yapıldıktan sonra dolgulu yüz görünümü etkisini bir buçuk iki yıl kadar sürdürmektedir.

Yüz dolgusu işlemini kimler yaptırabilir?

Yüz dolgusu yaptırmada bir yaş sınırı yoktur; ancak genellikle 30 yaşını geçmiş bireylere yüz dolgusu yapılır. Yapılan dolguların etkisi geçici olsa bile o bölgede uzun bir süre düzelmeler meydana getirir. Özellikle burun yanak çizgisi kısmındaki dolgunluk daha uzun süre etkisini koruyabilir.

Bunun dışında yanaklarını doldurmak isteyen, çenesini şekil vermek isteyen, burnunu düzelttirmek isteyen, kırışıklıklarından kurtulmak isteyen veya yüz sarkmasını gidermek isteyen bireyler yüz dolgusu işlemlerini deneyebilirler. Son yıllarda gelişmekte olan teknolojiler sayesinde yüz dolguları oldukça kaliteli bir hale gelmiştir. Bu nedenle yüz bölgesine doğal bir görünüm vererek dolgu işlemleri yapılabilmektedir.

Yüz dolgusu işleminden sonra nelere dikkat etmeli?

Yüz dolgusu işlemlerinden sonra ödem ve morluk oluşmaması için buz uygulamaları yapılır. Buz kompresi işlemden hemen sonra ve yüz dolgusu işleminin yapıldığı gün boyunca ara ara yapılır. Yüz dolgusu işleminden sonra o gün gece sırt üzeri yatmak gerekir. Yüz dolgusu işleminden sonra en az bir hafta geçmeden ağır sporlar, yüzü hareket ettiren hoplamalı, zıplamalı, eğilerek yapılan sporlardan ve aktivitelerden kaçınmak gerekir.

Yüz dolgusu işleminin yapıldığı gün banyo, özellikle sıcak su ile banyo yapılmaması gerekir. Yüz dolgusu işleminden 1 gün sonra ılık su ile banyo yapılabilir. Yüz dolgusu işleminden sonra K vitamini içeren kremler morluğu gidermede faydalıdır. Yüz dolgusu yapıldıktan 2 saat sonra makyaj yapılabildiği gibi, ertesi gün yapılması daha uygun olur.

Yüz dolgusu işleminin riskleri var mı?

Yüz dolgusu işlemleri genellikle güvenli uygulamalardır. Fakat yüz dolgu işlemlerinde kullanılan malzemeler çok önemlidir. Yüz dolgusu işlemi yapılırken uygulanacak malzeme dünya standartlarına uygun malzemeler olmalı ve işlemin yapılacağı ortam ameliyathane ortamı olmalı, işlemi yapacak olan doktor işinde tecrübeli olmalıdır. Günümüzde yüz dolgu işlemi yapılacak malzemeler bazı merkezlerde kalitesiz ve kaçak malzemeler olabilmektedir. Bu nedenle yüz dolgusu işlemi yaptırmak isteyen bireyler dikkatli olmalıdır. Yüz dolgusu işlemini yüz anatomisini bilen iyi bir uzman yapmalıdır.

Yüz dolgusu öncesi ve sonrası

Yüz dolgusu öncesi ve sonrası

Estetik ameliyatları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Dudak estetiği neden ve nasıl yapılır
  2. Meme estetiği neden ve nasıl yapılır
  3. Vajina estetiği neden ve nasıl yapılır
  4. Burun düzeltme ameliyatı neden ve nasıl yapılır
  5. Liposakşın neden ve nasıl yapılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git