Bağırsak Hastalıkları

Yuvarlak Solucanlar Neden Olur? (Nematodlar Nedir?)

Yuvarlak solucanların belirtileri ve tedavisi

Nematodlar adı ile de bilinen yuvarlak solucanlar, bağırsaklarda ve bazen de akciğerler ve karaciğerde yaşayan parazitlerdir. Bu solucanların birçok farklı çeşidi vardır. Yuvarlak solucanlar, vücutları uzun ve silindirik şekilde, vücutları tek parçalı, dişileri erkek solucanlardan daha büyük, erkek solucanların arka ucu kıvrık, bu solucanların yumurtaları kapaksız, bazı solucanların başında çengel ve bazı solucanların da ağızlarında diş ya da kesici yüzeyleri bulunur ve solucanların sindirim kanallarının iki ucu da açıktır. 

Yuvarlak solucanlar nasıl bulaşır?

Solucanlar enfekte hayvan ya da başka çocukların dışkısı bulaşan su, besinler ya da toprak ile çocuklara veya yetişkinlere ağız yolundan bulaşır. Solucanlar ayrıca deri yolu ile veya böcek ısırması sonucu da vücuda girebilirler.

Yuvarlak solucanlar ne tür şikayetlere neden olur?

Yuvarlak solucanlar insan vücuduna girdikten sonra görülebilecek belirtiler, bağırsaklarda toprakta yaşayanlara benzer solucanlar ve bazen çocuğun dışkısında ya da yatağında görülebilir. Bazı çocuklarda hiç belirti olmaz iken, bazılarında da gece huzursuzluk, kilo kaybı, huysuzluk, burunda kaşıntı, dişleri gıcırdatma, gece uyurken ağızdan salya akması, dilin kenarında kırmızı ve kabarık noktaların varlığı, erişkinlerde ince bağırsak tıkanması ve halsizlik olabilir. Solucan bulunan çocuklarda kurdeşen, ateş, ishal, kanlı dışkı ve karın ağrısı da olabilir. Parazitler akciğerlere yerleşir ise öksürükte kan görülebilir ve reaktif hava yolu hastalığı belirtileri ortaya çıkabilir. 

Hayvanlardan bulaşan yuvarlak solucanlar

Çocuk, enfeksiyonu taşıyan hayvan dışkısı bulaşmış toprağı elleyip elini ağzına sürdüğünde solucanları ağız yolu ile alabilir. Çocuğun hayvanlar ile oynadıktan sonra ya da açık havada oynadığında ellerini yıkamasının sağlanması çocuğun yuvarlak solucanlardan korunmasında çok ama çok önemlidir. Evde köpeğiniz var ise köpek için de parazitlere karşı düzenli aralıklar ile önlem alınması gerklidir.

Yuvarlak solucanlar nasıl bulaşır

Yuvarlak solucanlar

Yuvarlak solucanlar vücutta yayılır mı?

Solucan yumurtaları bağırsakta açılır ve kurtçuklar karaciğer ve akciğerler gibi organlara göç edebilir.

Yuvarlak solucanlar nasıl teşhis edilir?

Yuvarlak solucanların teşhisinde ebeveynler solucanları çocuğun dışkısında ya da yatağında gördüğünde doktora göstermek için bir kavanoza koymalıdır. Doktor bir dışkı incelemesi (dışkı tahlili) ve ayrıca akciğer filmi de ister.  Bu yöntemler ile yuvarlak solucanlar teşhis edilebilir.

Yuvarlak solucaların tedavisi

Teşhis edilen yuvarlak solucanlar için parazite karşı bir ilaç yazılır ve çocuk bu ilacı düzenli kullandığında bir haftada iyileşir. Bu arada çocuğun yatak örtüsünün ve çarşaflarının, iç çamaşırlarının, havlu, sünger ve pijamalarının sıcak suda yıkanması ya da amonyaklı suda bekletip bütün parazitlerin ölmesi sağlanmalıdır. Çocuğun tırnakları kısa tutulmalı ve reaktif enfeksiyonun engellenmesi için ellerini ağzına sürmemesini sık sık hatırlatmak gerekir. Çocuğun özellikle yemeklerden önce, tuvaletten sonra ve dışarıda oynadıktan sonra ellerini sık aralıklar ile ve güzelce yıkamasını alıştırmak oldukça önemlidir.

Bağırsak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Bağırsak enfeksiyonları (gastroenterit) nedenleri
  2. Bağırsak kurtları nedenleri ve tedavisi
  3. Kancalı kurt nedenleri ve tedavisi
  4. Bağırsak kurtlarına bitkisel tedavisi
  5. Bağırsak mantarı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git