Boğaz Hastalıkları

Farenks – Yutak Kanseri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Yutak, geniz veya farenks (Latince pharynx), sindirim kanalının ağız ve burun boşluğunun arka kısmında yer alan bölümüdür.

Farenks (yutak) vücudun neresidir?

Yutak, geniz veya farenks (Latince pharynx), sindirim kanalının ağız ve burun boşluğunun arka kısmında yer alan bölümüdür. Yutakta gırtlak bulunur ve yutak alınan besinin yemek borusuna geçmesini sağlar. Yutağın solunum sisteminde de etkili görevi vardır. Yutak (farenks) 50 cm uzunluğunda, tüp biçiminde, kas ve mukozadan oluşmuş bir organdır. Yutağın üst sınırı kafatasının altında, alt sınırı ise 6’ıncı boyun omuru hizasındadır. Yutağın en üst bölümü hemen önündeki burun boşluğu ile bağlantılı iken, alt ucu yemek borusu (özofagus) ile devam eder. Yutak (farenks) üç bölüme ayrılır.

Farenks (yutak) kanseri nedir?

Farenks kanseri, boğazın tonsiller ve ses kutusu arasındaki kısmın kanserli tümörüdür. Farenks kanseri çoğunlukla boğazı döşeyen mukoza membranında gelişir. Batı ülkelerinde, yaklaşık tüm farengeal kanser tipleri sigara ve alkol ile ilişkilidir. Bu kanser erkeklerde daha sıktır ve yaşın ilerlemesi ile birlikte görülme sıklığı artar.

Farenks (yutak) kanseri türleri ve belirtileri

Nazofarenks (geniz) kanseri nedir? Burunun gerisinde bulunur ve farenksin bu bölümü solunum sistemine aittir. Nazofarenks kanserleri özellikle Çin başta olmak üzere Asya ülkelerinde daha sık görülen bir kanser türüdür. Nazofarenks kanserleri en sık 40-50 yaşları arasında ve erkeklerde daha sık görüldüğü gibi, ergenlik dönemlerinde de görülebilmektedir. Nazofarenks kanseri belirtileri arasında burun tıkanıklığı, burun kanaması, genizden konuşma, tek ya da çift taraflı işitme kaybı, kulakta uğultu, boyunda tek ya çift taraflı şişlik, yüzde uyuşukluk ve karıncalanma, koku alma bozuklukları, içilen sıvıların burundan gelmesi gibi belirtiler vardır.

Orofarenks kanseri nedir? Ağız boşluğunun arkasında kalan boğazın orta bölümüdür ve bu bölüm solunum ve sindirim sistemlerinin ortak alanıdır. Bu bölgede dilin üçte birlik arka kısmı, yumuşak damak, bademcikler yan ve arka duvarlar bulunur. Orofarenks kanserlerinin %90’ı skuamoz hücreli karsinomdur, ikinci sıklıkta lenfoid dokudan köken alan lenfomalar, üçüncü olarak da tükürük bezi tümörleri görülür. Orofarenks kanserleri genellikle yutma güçlüğüne, boğaz ve kulak ağrısına, öksürüğe, kan içeren öksürüklü balgama, bazen sadece bir kitle hissine veya boyunda lenf nodülü büyümesine neden olabilir.

Hipofarinks (alt yutak) kanseri nedir? Gırtlağın arka kısmında kalan ve yemek borusunun hemen üzerinde bulunan kısmıdır. Hipofarenks kanserleri nadir görülür fakat çoğunlukla ileri evrelerde teşhis edildikleri için tedavisi zordur. Tanısı endoskopi eşliğinde yapılan biyopsi incelemesi ile konulur. Hipofarinks kanseri ilk başlarda tam olmayan yutma duyusuna, ileri evrelerde boğuk ses, ses kısıklığı ve yutma güçlüğünde artış, yutarken ağrı, kulağa vuran ağrı, tükürükle ve balgamla kan gelmesi, ileri evrelerde iştah azalması ve kilo kaybı gibi şikayetlere neden olur.

Farenks (yutak) kanserlerinin geneli, mukoza adı verilen ve yutağın iç yüzeyini döşeyen pembe renkli kaplayıcı tabakanın yüzeyindeki yassı hücrelerden meydana gelen yassı hücreli karsinomlardır (skuamoz karsinom). Çoğunlukla iç yüzeyden başlayan yutak kanserleri büyüdükçe çevresindeki derin yapılara, sinirlere, damarlara ve lenf bezlerine kadar yayılım gösterir.

Farenks (yutak) kanserlerine neden olan faktörler

Yutak kanserleri nedenlerinin başında sigara kullanımı ve diğer tütün ürünleri kullanımı gelir. Gırtlak kanseri bulunan kişilerin %85-90’ı sigara kullananlardır ve sigara içen kişilerde gırtlak kanseri gelişme riski içmeyenlere göre %5 veya .%35 kat daha fazladır. Aşırı alkol kullanımı ve yanı sıra sigara kullanımı da var ise kanser oluşma riski daha yüksektir. Human papilloma virüsü (HPV) de yutak kanserlerine neden olabilir. Ayrıca yutak kanserlerine Wilson hastalığı, kronik burun enfeksiyonları, tütsülenmiş gıda tüketimi, kötü beslenme, genetik yatkınlık, konserve gıda tüketimi gibi etkenler yutak kanserlerine sebep olabilen etkenlerdir.

Farenks (yutak) kanserinin genel belirtileri

Yutak kanserlerinde belirtiler kanserin yerleşim alanına ve yayılım derecesine, evresine göre değişiklik gösterebilir fakat genel olarak görülen belirtiler de vardır

 • Boğaz ağrısı ve boğazda yabancı cisim hissi
 • Yutma zorluğu
 • Boğazda veya boyunda şişlik
 • Yutkunma zorluğu ve yutkunma sırasında ağrı
 • Kilo kaybı
 • Öksürük
 • Kulak ağrısı ve/veya işitme kaybı
 • Ses değişikliği
 • Koku alma bozukluğu
 • Çift görme ve sinir tutulumuna bağlı şaşılık
 • İçilen sıvıların burundan geri gelmesi
 • Boyunda kitle
 • Yüzde uyuşukluk gibi belirtiler, farenks kanserinde en sık görülen belirtilerdir.

Bu belirtiler yutak kanserleri dışında başka boğaza ait, gırtlağa ait, nefes borusuna ait ve yemek borusuna ait hastalıklarda da görülebilen belirtilerdir. Bu belirtilerin birkaç haftadan uzun sürmesi geçmemesi durumunda kanser varlığı mutlaka araştırılmalıdır.

Farenks (yutak) kanseri teşhisi

Yutak kanserleri tanısı için öncelikle KBB cerrahisi uzmanına veya baş boyun cerrahisi uzmanına başvurulması gerekmektedir. Doktorun yapacağı fizik muayenede yutağın ve boyunun muayenesi yapılır. Muayenede yutağın iç yüzü ağız içinden bir ayna yardımı ile ya da endoskopi (özofagoskopi, bronkoskopi ve laringoskopi gibi) tetkikler ile bakılır. Yutak kanserinin etkilediği lenf bezleri boyun muayenesi ile kontrol edilir.

Bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri kanserin gırtlak ve boyundaki yayılımını ve büyüklüğünü değerlendirmek için kullanılır. Baryumlu röntgen filmi yutağın en son bölümünü ve yemek borusunu değerlendirmede kullanılır. Ultrasonografi tetkiki boyunda bulunan lenf bezlerini incelemek için yardımcı bir yöntemdir. Biyopsi alınır ve patolojik olarak normal görünmeyen yüzeylerde kanserleşme varlığı araştırılır. Yutak kanserleri teşhisinde virüslere bağlı kan tahlilleri de istenir.

Yutak kanseri teşhisi

Farenks (yutak) kanseri tedavisi

Yutak kanserleri tedavisinde öncelikle tedavi planının yapılması için kanserin yutakta yerleştiği bölge, kanserin büyüklüğü ve yayıldığı bölgeler, biyopsi sonucu, hastanın yaşı ve genel sağlık durumu değerlendirilir. Tedavide kemoterapi (ilaç tedavisi), radyoterapi (radyasyon tedavisi) ve cerrahi tedavi (ameliyat) gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Nazofarenks kanserlerinde konumundan dolayı beyine çok yakın olması, kan yolu ve lenflere yayılımı, komşuluk yoluyla beyin gibi organlara çabuk ulaşması nedeni ile cerrahi tedavi şansı çok fazla olmayabilir, bu nedenle nazofarenks kanserleri genellikle radyoterapi ve kemoterapi ile tedavi edilmeye çalışılır. Nazofarenks kanserlerinde uzun yıllar boyunca radyoterapi tedavisi kullanılmıştır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Gırtlak kanseri nedenleri ve tedavisi
 2. Baş ve boyun tümörleri nedenleri ve tedavisi
 3. Yemek borusu kanseri nedenleri ve tedavisi
 4. Mide kanseri nedenleri ve tedavisi
 5. Ağız kanseri nedenleri ve tedavisi
 6. Tükürük bezi kanseri nedenleri ve tedavisi

25 Yorum

 1. Melek solak

  21 Aralık 2015 at 03:51

  Ben bogazimda yutkunurken bişey hissediyorum ultrason çektirdi bişey çıkmadı ama yutak hastalıkları ila ilgili olabilirmi

  • Sağlık Ocağım

   21 Aralık 2015 at 19:42

   – Öncelikle çok geçmiş olsun. Boğazda takılma hissi ve yutma zorluğunun yutak kanseri dışında da birçok nedeni vardır. Yutma zorluğu için sadece ultrason tetkiki yeterli olmaz.

   – Yutma zorluğuna ve boğazda takılma hissine neden olan diğer hastalıklar ve rahatsızlıklar arasında beyin ve sinirler ile ilgili problemler, bademciklerin şişmesi, yemek borusu kaslarında güçsüzlük, bazı romatizmal hastalıklar, gırtlak ve yemek borusu tümörleri, akalazya denilen bir yemek borusu hastalığı, barret özofagus olarak bilinen ve reflüye bağlı gelişen bir yemek borusu daralması, yemek borusuna yabancı cisim kaçması, bazı psikolojik hastalıklar gibi birçok etken yutma zorluğu ve boğazda takılma hissi nedenleri arasında bulunmaktadır.

   – Yutma zorluğu ve takılma hissi uzun zamandır devam ediyor ise iyi bir gastroentroloji uzmanına, buradan sonuç alınamaz ise iyi bir kulak burun boğaz uzmanına, yine sonuç alınamaz ise psikiyatri uzmanına baş vurmak gerekir. Bütün bu uzmanlıklar sizi yoracağı için en doğrusu direkt olarak üniversite hastanesi gibi araştırma bölümü olan hastanelere gitmek ve alerji immünoloji veya romatoloji polikiliniklerince bu durumun değerlendirilmesi gerekebilir. İyi sonuçlar alınması dileğiyle.

 2. Nevin gunduz

  29 Nisan 2016 at 14:13

  Iyi gunller yaklasik uc gundur bogaz agrisiyla birlikte yutkunma zorlugum var yemek borusunda sanki sert bir cisim duruyor yemek yerken agri hissediyorum.eger bu korktugum sey ise boyle ani belirtimi gosterir ve ne yapmam gerekiyor.tesekkur ederim

  • Sağlık Ocağım

   30 Nisan 2016 at 11:52

   > Boğazda ağrı, yutma zorluğu, takılma hissi, yemek yerken acı hissetme gibi durumlar yutak kanseri belirtileri arasında vardır. Fakat yutma zorluğu ve ağrılı yutma yemek borusu hasarlarında da olabilir.

   > Reflü şikayetiniz var ise reflüye bağlı olarak Barret özofagus denilen bir oluşum ortaya çıkabilir ve kronik reflü devam ettiği sürece Barret özofagus şikayetleri de kronikleşir ve tedaviye rağmen ara ara bu şikayetler yıllarca tekrarlar durur. Barret özofagus teşhisi için gastroentroloji uzmanına gidilmesi ve endoskopi yapılması gerekir. Barret özofagus hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda verilen linkten edinebilirsiniz.

   > http://www.saglikocagim.net/barrett-ozofagus-nedir-yemek-borusu/

   > Yine akalazya olarak bilinen bir yemek borusu hastalığı da ağrılı yutkunmaya, yutma zorluğuna, takılma hissine neden olabilir. Akalazya yemek borusunun motor fonksiyon bozukluğudur. Akalazya durumu ilerledikçe normalde birkaç saniyede yiyecekleri mideye boşaltan yemek borusu bu görevi birkaç saatte yerine getirir. Akalazya hastalığı için de Gastroentroloji bölümüne gitmek gerekir.

   > Yutak iltihabı, bademciklerin şişerek yemek borusunu daraltması, gırtlak iltihabi, yemek borusu divertikülü, beyin ile ilgili bazı sorunlar, yemek borusu varisleri gibi birçok nedenden dolayı ağrılı yutma, yutma zorluğu, takılma hissi gibi belirtiler yaşanabilir.

   > Öncelikle bir gastroentroloji uzmanına en kısa zamanda baş vurmanız fayda var.

   İyi sonuç almanız ve sağlık dileğiyle.

 3. Canan

  4 Haziran 2016 at 13:56

  Mrb benimde yutkunurken bogazimda agri vebyutkunmada agrim oluyor ve kulagima da agri vuruyor. Kbb muayneye gittim dr farenjit dedi iki ilaç verdi biri dexfull75 mg digeri ise rovamycine 3 m.ı.u ilaclari bibhaftadr kullaniyirm agrim azaldi fakat bogzmda bir sey varmis hissi devam ediyor. Endiseleniyorum. Bu konuda ki fikrinizi cok acil alabilir miyim

  • Sağlık Ocağım

   5 Haziran 2016 at 13:47

   – Farenjit (boğazda bulunan farenks bölgesinin iltihabı) nedeni ile yutkunma zorluğu olabilir. Farenjit enfeksiyonlara bağlı, sigara kullanımına bağlı ya da alerjik reaksiyonlara bağlı gelişebilir ve kronikeleşebilir. Farenjit olarak görülen durum yemek borusu ile ilgili bir durum da olabilir veya bu iltihabi durum nedeni ile yemek borusu mukozası şişmiş olabilir ve takılma hissine neden olabilir.

   – Mide şikayetleriniz var ise (yanma, ekşime, ağrı, kusma hissi, yediklerinizin dokunması, boğaza acı su gelmesi gibi) veya son zamanlarda çok fazla antibiyotik kullanmışsanız midede reflü gelişmiş ve reflü nedeni ile yemek borusunda hasar oluşmuş olabilir.

   – İlaçlarınız bittikten sonra takılma hissi bir ay kadar zamanda geçmez ise bir gastroloji uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Sağlıklı yaşam ve geçmiş olması dileğiyle.

 4. Duygu Alkan

  18 Temmuz 2016 at 03:20

  Boğazımda yuktunurken bir acı hissediyorum ışık tutup baktığımda yutak kısmımde benek benek şişlikler gördüm hastaneye gitmelimiyim ? Simdiden sağolun.

  • Sağlık Ocağım

   18 Temmuz 2016 at 14:05

   Bu durum bir süredir deva ediyor ise doktora gitmeniz önemlidir. Farenjit (farenks iltihabı) olabilir.

   Öncelikle bir KBB uzmanına gitmeniz ve şikayetleriniz geçmez ise yemek borusunda bir durum olabileceği için gastroloji bölümüne gitmeniz uygun olur.

   Herhangi bir rahatsızlık 1 hafta 10 gün boyunca evde alınan önlemlere rağmen geçmiyor veya tekrarlıyor ise altında yatan bir neden aranmalıdır.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Ferit

  15 Ağustos 2016 at 00:06

  Selam mrblar benim bogazimda tam girtlagimin ortasinda sanki bi parca var ve nefes alip verirken yutkunurken hissediyorum bogaz temogragisi cekildi bisey cikmadi ama artik canimdan bezdim sayilir son dort aydir bu bole gogsumde bi doluluk var sanki acaba ondanmidir diye dusunmeye basladim gogus hastaliklarinada gorunmeyi dusunuyorum lutfen bana yardimci olun iyce sinirlerimi bozar oldu

  • Sağlık Ocağım

   16 Ağustos 2016 at 15:38

   Boğazda takılma hissi, sürekli takılan bir şeyler varmış hissi, göğüs bölgesinde baskı hissi genellikle yemek borusu ile ilgili sorunlardan kaynaklanır.

   Eğer mide ağrısı, mide yanması ve mide sorunları da bu duruma eşlik ediyor ise yemek borusunda gastroözofageal reflüye bağlı yemek borusu daralması olmuş olabilir ve yemek borusunda daralmaya neden olabilen farklı faktörler de vardır.

   Örneğin yemek borusu iltihabı ve bu durum kronikleşebilir, Barret özofagus, akalazya, yemek borusu ülserleri, yemek borusu varisleri, yine alerjik reaksiyonlara bağlı yemek borusunun daralması veya tahrişi, yemek borusu divertikülleri, en son olarak da yemek borusunun kötü huylu hastalıkları gibi bazı yemek borusu hastalıkları veya sorunları bu duruma yol açabilir.

   İyi bir gastroentroloji uzmanına gitmenizde ve gereken tetkiklerin yapılmasında fayda var.

   Yine bazen ve bazı hastalarda bu durum panik atak olarak bilinen psikiyatrik bir sorun nedeni ile de olabilir ve bu tür bir durum için psikiyatri uzmanına gitmek gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 6. Kudret

  1 Eylül 2016 at 16:45

  Yutak kanseri 2. Evre tedavisi ve riskleri ile ilgili bilgi almak istiyorum.

  • Sağlık Ocağım

   3 Eylül 2016 at 14:16

   Lenf bezi metastazı var ise cerrahi tedavi gerekir.

   Bu tür bir durum söz konusu ise size doktorunuz zaten bilgi verecektir.

   İyilik dileğiyle.

 7. Gül

  10 Ekim 2016 at 21:54

  Selamlar. Ablam 3aydır hastane yollarında. Yutamıyor hiçbir şeyi. Son 3gündür su bile içse burnundan geliyor. Film emar endoskopi tahliller guatr testi herşey yapıldı birşey çıkmadı. En son Pet çekildi. Hipofarenk civarında dar uzun bir segment saptandı. Mukoza normal, dolma normal. Filme göre biyopsi yapılmasına karar verildi lakin endoskopi de o bölge temiz görünüyor. Doktorlar da şaşırdı nereye biyopsi yapılacak diye. Bu durumda ne yapmalıyız. Lütfen bir bilgi verin yol gösterin. durum çok acil

 8. Zuleyha

  26 Ekim 2016 at 07:02

  Anneme hipofarenkxs teshisi konuldu annem 78 yasinda cerrahi mudahelenin olamayacagi soylendi kemoradyo terapi olabilecegi ancak bununda doktor uygun gorurse verilecegi soylendi. Bu kanserin hangi asamada oldugunu gosterir.tesekkur ederim.

  • Sağlık Ocağım

   27 Ekim 2016 at 10:59

   Annenizin yaşından dolayı cerrahi tedavi riskli bulunmuş olabilir ve buna bağlı olarak kemoradyoterapi tedavisi önerilmiş olabilir.

   Bazen uzak metastaz yapan hipofarenks kanserlerinde de cerrahi uygulanmayabilir.

   Buradan bu konuda net bir şey söylemek zordur.

   Bu konuda doktorlarınızdan bilgi almanız daha doğru olur.

   Her şeyin olması dileğiyle.

 9. fethiye gungor

  4 Kasım 2016 at 14:43

  merabalar ben 2 yıldır bogazımda birşey takılıyor sürekli yutkunsam yutamıyorum bogazımdaki o şeyi temizleme isteği duyuyorum sürekli yapınca bogazım acıyor bişeyde çıkmıyor üstelik tansiyonumda düşüyor su içsem bogazımda birşey takılmış hissi ortaya çıkıyor ve saatlerce öksürük oluluyor geçmiyor hemen 2 yıldır doktora gidiyorum defalarca bakıldı bişey yok dediler burnumdan bogazıma kamera atıldı yine bişey çıkmadı ama ben bu sorundan çok bıktım toplum içindede rahatsız oluyorum sürekli öksürükten artık ne yapacağımı bilmiyorum.tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   6 Kasım 2016 at 01:03

   Bahsettiğiniz sıkıntı reflüye bağlı veya alerjik geniz akıntısına bağlı yemek borusuna ait bir problem olabilir (örneğin Barret özofagus, Akalazya, Yemek borusu iltihabı gibi durumlar) bu tür şikayetlere sebep olabilir. Bunun anlaşılması için yemek borusu ve mide endoskopisi yapılır ve bu tetkiler gastroloji bölümünde yapılır.

   Yani şimdiye kadar gastroloji doktoruna gitmemişseniz gastrolji doktoruna gitmeniz uygun olur.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 10. Muharrem

  2 Aralık 2016 at 20:39

  Merhaba benim kayın babam yutak kanseri 67 yaşında 4 ay oldu öğreneli ve şimdi kemo terapi aliyor aralığında 12 kişide bidaha kemoterapi alcak 7STM sekmen boyunca 13 23 STM bunlar var bunla ilgili bilgi alacaktim uzun bi süre şimdiden teşekür ederim

  • Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 10:48

   Bunu doktorunuza sormanız daha doğru olur, çünkü bu konuda en doğru bilgiyi size kemoterapi ve onkoloji uzmanları tarafından verilir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 11. yesim

  9 Ocak 2017 at 07:59

  Mrb benim 1 seneden fazla yutkunma guclugüm var çok kbb gittim bir sene öncede endoskopi yaptırdım bir şey yok dediler sadece antral gastrit varmış ama bir senedir hala var yemek yerkende takılma oluyor yemeği çiğneyip boğaza yollama anında takılıyor 6 ay oncede baryumlu film çekildi bir şey yok acaba göremediler endoskopi ve baryumlu film de şimdimi büyüdü ne yapacağımı şasırdim yardımcı olursaniz sevinirim tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2017 at 12:19

   Gastrit (mide mukozasının iltihabı) durumudur. Gastrit günümüz beslenme ve yaşam tarzında çok sık görülen bir sorun olmaya başlamıştır. Gastrit kronikleşebilir ve en küçük tetikleyici bir beslenme tarzı ile tetiklenebilir.

   Gastrit, gastroözofageal reflüye neden olarak yemek borusunun tahrişine, ülser oluşmasına ve mukoza değişikliğine uğramasına (Barret özofagus) gelişmesine neden olarak kronik yemek borusu darlığına neden olabilir ve buna bağlı yutma güçlüğü, sık sık farenjit (yutak iltihabı) gelişimi, göğüs bölgesinde yanma ve ağrı, boğazda hep takılma hissi, yenilen her şeyin boğazda bir yere yapışıyormuş hissi, ilerleyen dönemlerde kulaklarda kaşınma, çınlama, hatta işitme kaybına varabilen sıkıntılar gelişebilir.

   Bu durumun tanısı endoskopik gastroskopi ile konulur. Baryumlu grafide bu duruma ait bir belirti görülmez genellikle.

   Yine bu duruma benzeyen akalazya, yemek borusu divertikülleri gibi durumlar da benzer sorunlara yol açar. Tekrar tekrar farenjit oluşması bu tür durumlara neden olabilir.

   Gastritte ve reflüde beslenme ve yaşam tarzı değişikliği gerekir.

   Altta verilen linkte bu tür durumların beslenme ve yaşam tarzında yapılacak değişiklikler hakkında bilgiler vardır.

   http://www.saglikocagim.net/reflu-hastalgnda-beslenme-ve-yasam-sekli/

   Gastroloji doktorunuza gitmeniz önemlidir, tekrar tetkik ve tedavi gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 12. Sevim

  12 Ocak 2017 at 22:59

  Merhaba birkaç hafta önce boynumun sağ tarafında bir şişlik vardı. Önce umursamadım fakat sonra bu şişlik büyümeye ve yayılmaya başladı dokunduğum zaman tuhaf bir ağrı hissediyorum. Sizce bir doktora başvurmalı mıyım? Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 23:54

   Mutlaka en kısa zamanla bir KBB uzmanına gitmeniz önemlidir. Lenf bezi büyümesi, lenf iltihabı, kist, boyun ile ilgili başka yapılarda iltihabi bir durum gibi durumlar olabilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 13. Ayten

  6 Şubat 2017 at 21:17

  Merhaba benim bogazimda yutarken aci oluyor sanki bisey batiyo gibi ara sira oluyo geçiyor bu aralar yine var sizce ne olabilir kbb gittim endoskopi cekildi uc dört yıl once bisey cikmamisti sürekli tekrarliyor ne yapmalıyım Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   8 Şubat 2017 at 17:20

   Alerjik farenjit olabilir. Alerji yapan faktöre maruz kaldığınız sürece bu durum tekrarlar.

   Yine gastroözofagela reflüye bağlı reflü atakları tekrarladıkça oluşan yutak iltihabı ya da Barret özofagus olarak adlandırılan yemek borusu mukozasının iç yüzeyinin oluşum değiştirmesi nedeni ile de bu tür durumlar olabilir.

   Alerjik geniz akıntısı da yutak iltihabına ya da farenjite neden olabilir.

   Mide sorunlarınız da varsa bir gastorlojik değerlendirme de gerekebilir.

   Alerjiye bağlı durumlar alerji immünoloji bölümünde araştırılır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git