Boğaz Hastalıkları

Farenks – Yutak Kanseri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Yutak, geniz veya farenks (Latince pharynx), sindirim kanalının ağız ve burun boşluğunun arka kısmında yer alan bölümüdür.

Farenks (yutak) vücudun neresidir?

Yutak, geniz veya farenks (Latince pharynx), sindirim kanalının ağız ve burun boşluğunun arka kısmında yer alan bölümüdür. Yutakta gırtlak bulunur ve yutak alınan besinin yemek borusuna geçmesini sağlar. Yutağın solunum sisteminde de etkili görevi vardır. Yutak (farenks) 50 cm uzunluğunda, tüp biçiminde, kas ve mukozadan oluşmuş bir organdır. Yutağın üst sınırı kafatasının altında, alt sınırı ise 6’ıncı boyun omuru hizasındadır. Yutağın en üst bölümü hemen önündeki burun boşluğu ile bağlantılı iken, alt ucu yemek borusu (özofagus) ile devam eder. Yutak (farenks) üç bölüme ayrılır.

Farenks (yutak) kanseri nedir?

Farenks kanseri, boğazın tonsiller ve ses kutusu arasındaki kısmın kanserli tümörüdür. Farenks kanseri çoğunlukla boğazı döşeyen mukoza membranında gelişir. Batı ülkelerinde, yaklaşık tüm farengeal kanser tipleri sigara ve alkol ile ilişkilidir. Bu kanser erkeklerde daha sıktır ve yaşın ilerlemesi ile birlikte görülme sıklığı artar.

Farenks (yutak) kanseri türleri ve belirtileri

Nazofarenks (geniz) kanseri nedir? Burunun gerisinde bulunur ve farenksin bu bölümü solunum sistemine aittir. Nazofarenks kanserleri özellikle Çin başta olmak üzere Asya ülkelerinde daha sık görülen bir kanser türüdür. Nazofarenks kanserleri en sık 40-50 yaşları arasında ve erkeklerde daha sık görüldüğü gibi, ergenlik dönemlerinde de görülebilmektedir. Nazofarenks kanseri belirtileri arasında burun tıkanıklığı, burun kanaması, genizden konuşma, tek ya da çift taraflı işitme kaybı, kulakta uğultu, boyunda tek ya çift taraflı şişlik, yüzde uyuşukluk ve karıncalanma, koku alma bozuklukları, içilen sıvıların burundan gelmesi gibi belirtiler vardır.

Orofarenks kanseri nedir? Ağız boşluğunun arkasında kalan boğazın orta bölümüdür ve bu bölüm solunum ve sindirim sistemlerinin ortak alanıdır. Bu bölgede dilin üçte birlik arka kısmı, yumuşak damak, bademcikler yan ve arka duvarlar bulunur. Orofarenks kanserlerinin %90’ı skuamoz hücreli karsinomdur, ikinci sıklıkta lenfoid dokudan köken alan lenfomalar, üçüncü olarak da tükürük bezi tümörleri görülür. Orofarenks kanserleri genellikle yutma güçlüğüne, boğaz ve kulak ağrısına, öksürüğe, kan içeren öksürüklü balgama, bazen sadece bir kitle hissine veya boyunda lenf nodülü büyümesine neden olabilir.

Hipofarinks (alt yutak) kanseri nedir? Gırtlağın arka kısmında kalan ve yemek borusunun hemen üzerinde bulunan kısmıdır. Hipofarenks kanserleri nadir görülür fakat çoğunlukla ileri evrelerde teşhis edildikleri için tedavisi zordur. Tanısı endoskopi eşliğinde yapılan biyopsi incelemesi ile konulur. Hipofarinks kanseri ilk başlarda tam olmayan yutma duyusuna, ileri evrelerde boğuk ses, ses kısıklığı ve yutma güçlüğünde artış, yutarken ağrı, kulağa vuran ağrı, tükürükle ve balgamla kan gelmesi, ileri evrelerde iştah azalması ve kilo kaybı gibi şikayetlere neden olur.

Farenks (yutak) kanserlerinin geneli, mukoza adı verilen ve yutağın iç yüzeyini döşeyen pembe renkli kaplayıcı tabakanın yüzeyindeki yassı hücrelerden meydana gelen yassı hücreli karsinomlardır (skuamoz karsinom). Çoğunlukla iç yüzeyden başlayan yutak kanserleri büyüdükçe çevresindeki derin yapılara, sinirlere, damarlara ve lenf bezlerine kadar yayılım gösterir.

Farenks (yutak) kanserlerine neden olan faktörler

Yutak kanserleri nedenlerinin başında sigara kullanımı ve diğer tütün ürünleri kullanımı gelir. Gırtlak kanseri bulunan kişilerin %85-90’ı sigara kullananlardır ve sigara içen kişilerde gırtlak kanseri gelişme riski içmeyenlere göre %5 veya .%35 kat daha fazladır. Aşırı alkol kullanımı ve yanı sıra sigara kullanımı da var ise kanser oluşma riski daha yüksektir. Human papilloma virüsü (HPV) de yutak kanserlerine neden olabilir. Ayrıca yutak kanserlerine Wilson hastalığı, kronik burun enfeksiyonları, tütsülenmiş gıda tüketimi, kötü beslenme, genetik yatkınlık, konserve gıda tüketimi gibi etkenler yutak kanserlerine sebep olabilen etkenlerdir.

Farenks (yutak) kanserinin genel belirtileri

Yutak kanserlerinde belirtiler kanserin yerleşim alanına ve yayılım derecesine, evresine göre değişiklik gösterebilir fakat genel olarak görülen belirtiler de vardır

 • Boğaz ağrısı ve boğazda yabancı cisim hissi
 • Yutma zorluğu
 • Boğazda veya boyunda şişlik
 • Yutkunma zorluğu ve yutkunma sırasında ağrı
 • Kilo kaybı
 • Öksürük
 • Kulak ağrısı ve/veya işitme kaybı
 • Ses değişikliği
 • Koku alma bozukluğu
 • Çift görme ve sinir tutulumuna bağlı şaşılık
 • İçilen sıvıların burundan geri gelmesi
 • Boyunda kitle
 • Yüzde uyuşukluk gibi belirtiler, farenks kanserinde en sık görülen belirtilerdir.

Bu belirtiler yutak kanserleri dışında başka boğaza ait, gırtlağa ait, nefes borusuna ait ve yemek borusuna ait hastalıklarda da görülebilen belirtilerdir. Bu belirtilerin birkaç haftadan uzun sürmesi geçmemesi durumunda kanser varlığı mutlaka araştırılmalıdır.

Farenks (yutak) kanseri teşhisi

Yutak kanserleri tanısı için öncelikle KBB cerrahisi uzmanına veya baş boyun cerrahisi uzmanına başvurulması gerekmektedir. Doktorun yapacağı fizik muayenede yutağın ve boyunun muayenesi yapılır. Muayenede yutağın iç yüzü ağız içinden bir ayna yardımı ile ya da endoskopi (özofagoskopi, bronkoskopi ve laringoskopi gibi) tetkikler ile bakılır. Yutak kanserinin etkilediği lenf bezleri boyun muayenesi ile kontrol edilir.

Bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri kanserin gırtlak ve boyundaki yayılımını ve büyüklüğünü değerlendirmek için kullanılır. Baryumlu röntgen filmi yutağın en son bölümünü ve yemek borusunu değerlendirmede kullanılır. Ultrasonografi tetkiki boyunda bulunan lenf bezlerini incelemek için yardımcı bir yöntemdir. Biyopsi alınır ve patolojik olarak normal görünmeyen yüzeylerde kanserleşme varlığı araştırılır. Yutak kanserleri teşhisinde virüslere bağlı kan tahlilleri de istenir.

Yutak kanseri teşhisi

Farenks (yutak) kanseri tedavisi

Yutak kanserleri tedavisinde öncelikle tedavi planının yapılması için kanserin yutakta yerleştiği bölge, kanserin büyüklüğü ve yayıldığı bölgeler, biyopsi sonucu, hastanın yaşı ve genel sağlık durumu değerlendirilir. Tedavide kemoterapi (ilaç tedavisi), radyoterapi (radyasyon tedavisi) ve cerrahi tedavi (ameliyat) gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Nazofarenks kanserlerinde konumundan dolayı beyine çok yakın olması, kan yolu ve lenflere yayılımı, komşuluk yoluyla beyin gibi organlara çabuk ulaşması nedeni ile cerrahi tedavi şansı çok fazla olmayabilir, bu nedenle nazofarenks kanserleri genellikle radyoterapi ve kemoterapi ile tedavi edilmeye çalışılır. Nazofarenks kanserlerinde uzun yıllar boyunca radyoterapi tedavisi kullanılmıştır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Gırtlak kanseri nedenleri ve tedavisi
 2. Baş ve boyun tümörleri nedenleri ve tedavisi
 3. Yemek borusu kanseri nedenleri ve tedavisi
 4. Mide kanseri nedenleri ve tedavisi
 5. Ağız kanseri nedenleri ve tedavisi
 6. Tükürük bezi kanseri nedenleri ve tedavisi

51 Yorum

 1. Avatar

  Melek solak

  21 Aralık 2015 at 03:51

  Ben bogazimda yutkunurken bişey hissediyorum ultrason çektirdi bişey çıkmadı ama yutak hastalıkları ila ilgili olabilirmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Aralık 2015 at 19:42

   – Öncelikle çok geçmiş olsun. Boğazda takılma hissi ve yutma zorluğunun yutak kanseri dışında da birçok nedeni vardır. Yutma zorluğu için sadece ultrason tetkiki yeterli olmaz.

   – Yutma zorluğuna ve boğazda takılma hissine neden olan diğer hastalıklar ve rahatsızlıklar arasında beyin ve sinirler ile ilgili problemler, bademciklerin şişmesi, yemek borusu kaslarında güçsüzlük, bazı romatizmal hastalıklar, gırtlak ve yemek borusu tümörleri, akalazya denilen bir yemek borusu hastalığı, barret özofagus olarak bilinen ve reflüye bağlı gelişen bir yemek borusu daralması, yemek borusuna yabancı cisim kaçması, bazı psikolojik hastalıklar gibi birçok etken yutma zorluğu ve boğazda takılma hissi nedenleri arasında bulunmaktadır.

   – Yutma zorluğu ve takılma hissi uzun zamandır devam ediyor ise iyi bir gastroentroloji uzmanına, buradan sonuç alınamaz ise iyi bir kulak burun boğaz uzmanına, yine sonuç alınamaz ise psikiyatri uzmanına baş vurmak gerekir. Bütün bu uzmanlıklar sizi yoracağı için en doğrusu direkt olarak üniversite hastanesi gibi araştırma bölümü olan hastanelere gitmek ve alerji immünoloji veya romatoloji polikiliniklerince bu durumun değerlendirilmesi gerekebilir. İyi sonuçlar alınması dileğiyle.

 2. Avatar

  Nevin gunduz

  29 Nisan 2016 at 14:13

  Iyi gunller yaklasik uc gundur bogaz agrisiyla birlikte yutkunma zorlugum var yemek borusunda sanki sert bir cisim duruyor yemek yerken agri hissediyorum.eger bu korktugum sey ise boyle ani belirtimi gosterir ve ne yapmam gerekiyor.tesekkur ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Nisan 2016 at 11:52

   > Boğazda ağrı, yutma zorluğu, takılma hissi, yemek yerken acı hissetme gibi durumlar yutak kanseri belirtileri arasında vardır. Fakat yutma zorluğu ve ağrılı yutma yemek borusu hasarlarında da olabilir.

   > Reflü şikayetiniz var ise reflüye bağlı olarak Barret özofagus denilen bir oluşum ortaya çıkabilir ve kronik reflü devam ettiği sürece Barret özofagus şikayetleri de kronikleşir ve tedaviye rağmen ara ara bu şikayetler yıllarca tekrarlar durur. Barret özofagus teşhisi için gastroentroloji uzmanına gidilmesi ve endoskopi yapılması gerekir. Barret özofagus hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda verilen linkten edinebilirsiniz.

   > http://www.saglikocagim.net/barrett-ozofagus-nedir-yemek-borusu/

   > Yine akalazya olarak bilinen bir yemek borusu hastalığı da ağrılı yutkunmaya, yutma zorluğuna, takılma hissine neden olabilir. Akalazya yemek borusunun motor fonksiyon bozukluğudur. Akalazya durumu ilerledikçe normalde birkaç saniyede yiyecekleri mideye boşaltan yemek borusu bu görevi birkaç saatte yerine getirir. Akalazya hastalığı için de Gastroentroloji bölümüne gitmek gerekir.

   > Yutak iltihabı, bademciklerin şişerek yemek borusunu daraltması, gırtlak iltihabi, yemek borusu divertikülü, beyin ile ilgili bazı sorunlar, yemek borusu varisleri gibi birçok nedenden dolayı ağrılı yutma, yutma zorluğu, takılma hissi gibi belirtiler yaşanabilir.

   > Öncelikle bir gastroentroloji uzmanına en kısa zamanda baş vurmanız fayda var.

   İyi sonuç almanız ve sağlık dileğiyle.

 3. Avatar

  Canan

  4 Haziran 2016 at 13:56

  Mrb benimde yutkunurken bogazimda agri vebyutkunmada agrim oluyor ve kulagima da agri vuruyor. Kbb muayneye gittim dr farenjit dedi iki ilaç verdi biri dexfull75 mg digeri ise rovamycine 3 m.ı.u ilaclari bibhaftadr kullaniyirm agrim azaldi fakat bogzmda bir sey varmis hissi devam ediyor. Endiseleniyorum. Bu konuda ki fikrinizi cok acil alabilir miyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Haziran 2016 at 13:47

   – Farenjit (boğazda bulunan farenks bölgesinin iltihabı) nedeni ile yutkunma zorluğu olabilir. Farenjit enfeksiyonlara bağlı, sigara kullanımına bağlı ya da alerjik reaksiyonlara bağlı gelişebilir ve kronikeleşebilir. Farenjit olarak görülen durum yemek borusu ile ilgili bir durum da olabilir veya bu iltihabi durum nedeni ile yemek borusu mukozası şişmiş olabilir ve takılma hissine neden olabilir.

   – Mide şikayetleriniz var ise (yanma, ekşime, ağrı, kusma hissi, yediklerinizin dokunması, boğaza acı su gelmesi gibi) veya son zamanlarda çok fazla antibiyotik kullanmışsanız midede reflü gelişmiş ve reflü nedeni ile yemek borusunda hasar oluşmuş olabilir.

   – İlaçlarınız bittikten sonra takılma hissi bir ay kadar zamanda geçmez ise bir gastroloji uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Sağlıklı yaşam ve geçmiş olması dileğiyle.

 4. Avatar

  Duygu Alkan

  18 Temmuz 2016 at 03:20

  Boğazımda yuktunurken bir acı hissediyorum ışık tutup baktığımda yutak kısmımde benek benek şişlikler gördüm hastaneye gitmelimiyim ? Simdiden sağolun.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Temmuz 2016 at 14:05

   Bu durum bir süredir deva ediyor ise doktora gitmeniz önemlidir. Farenjit (farenks iltihabı) olabilir.

   Öncelikle bir KBB uzmanına gitmeniz ve şikayetleriniz geçmez ise yemek borusunda bir durum olabileceği için gastroloji bölümüne gitmeniz uygun olur.

   Herhangi bir rahatsızlık 1 hafta 10 gün boyunca evde alınan önlemlere rağmen geçmiyor veya tekrarlıyor ise altında yatan bir neden aranmalıdır.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Avatar

  Kudret

  1 Eylül 2016 at 16:45

  Yutak kanseri 2. Evre tedavisi ve riskleri ile ilgili bilgi almak istiyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Eylül 2016 at 14:16

   Lenf bezi metastazı var ise cerrahi tedavi gerekir.

   Bu tür bir durum söz konusu ise size doktorunuz zaten bilgi verecektir.

   İyilik dileğiyle.

 6. Avatar

  Gül

  10 Ekim 2016 at 21:54

  Selamlar. Ablam 3aydır hastane yollarında. Yutamıyor hiçbir şeyi. Son 3gündür su bile içse burnundan geliyor. Film emar endoskopi tahliller guatr testi herşey yapıldı birşey çıkmadı. En son Pet çekildi. Hipofarenk civarında dar uzun bir segment saptandı. Mukoza normal, dolma normal. Filme göre biyopsi yapılmasına karar verildi lakin endoskopi de o bölge temiz görünüyor. Doktorlar da şaşırdı nereye biyopsi yapılacak diye. Bu durumda ne yapmalıyız. Lütfen bir bilgi verin yol gösterin. durum çok acil

 7. Avatar

  Zuleyha

  26 Ekim 2016 at 07:02

  Anneme hipofarenkxs teshisi konuldu annem 78 yasinda cerrahi mudahelenin olamayacagi soylendi kemoradyo terapi olabilecegi ancak bununda doktor uygun gorurse verilecegi soylendi. Bu kanserin hangi asamada oldugunu gosterir.tesekkur ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ekim 2016 at 10:59

   Annenizin yaşından dolayı cerrahi tedavi riskli bulunmuş olabilir ve buna bağlı olarak kemoradyoterapi tedavisi önerilmiş olabilir.

   Bazen uzak metastaz yapan hipofarenks kanserlerinde de cerrahi uygulanmayabilir.

   Buradan bu konuda net bir şey söylemek zordur.

   Bu konuda doktorlarınızdan bilgi almanız daha doğru olur.

   Her şeyin olması dileğiyle.

 8. Avatar

  fethiye gungor

  4 Kasım 2016 at 14:43

  merabalar ben 2 yıldır bogazımda birşey takılıyor sürekli yutkunsam yutamıyorum bogazımdaki o şeyi temizleme isteği duyuyorum sürekli yapınca bogazım acıyor bişeyde çıkmıyor üstelik tansiyonumda düşüyor su içsem bogazımda birşey takılmış hissi ortaya çıkıyor ve saatlerce öksürük oluluyor geçmiyor hemen 2 yıldır doktora gidiyorum defalarca bakıldı bişey yok dediler burnumdan bogazıma kamera atıldı yine bişey çıkmadı ama ben bu sorundan çok bıktım toplum içindede rahatsız oluyorum sürekli öksürükten artık ne yapacağımı bilmiyorum.tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Kasım 2016 at 01:03

   Bahsettiğiniz sıkıntı reflüye bağlı veya alerjik geniz akıntısına bağlı yemek borusuna ait bir problem olabilir (örneğin Barret özofagus, Akalazya, Yemek borusu iltihabı gibi durumlar) bu tür şikayetlere sebep olabilir. Bunun anlaşılması için yemek borusu ve mide endoskopisi yapılır ve bu tetkiler gastroloji bölümünde yapılır.

   Yani şimdiye kadar gastroloji doktoruna gitmemişseniz gastrolji doktoruna gitmeniz uygun olur.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 9. Avatar

  Muharrem

  2 Aralık 2016 at 20:39

  Merhaba benim kayın babam yutak kanseri 67 yaşında 4 ay oldu öğreneli ve şimdi kemo terapi aliyor aralığında 12 kişide bidaha kemoterapi alcak 7STM sekmen boyunca 13 23 STM bunlar var bunla ilgili bilgi alacaktim uzun bi süre şimdiden teşekür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 10:48

   Bunu doktorunuza sormanız daha doğru olur, çünkü bu konuda en doğru bilgiyi size kemoterapi ve onkoloji uzmanları tarafından verilir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 10. Avatar

  Sevim

  12 Ocak 2017 at 22:59

  Merhaba birkaç hafta önce boynumun sağ tarafında bir şişlik vardı. Önce umursamadım fakat sonra bu şişlik büyümeye ve yayılmaya başladı dokunduğum zaman tuhaf bir ağrı hissediyorum. Sizce bir doktora başvurmalı mıyım? Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 23:54

   Mutlaka en kısa zamanla bir KBB uzmanına gitmeniz önemlidir. Lenf bezi büyümesi, lenf iltihabı, kist, boyun ile ilgili başka yapılarda iltihabi bir durum gibi durumlar olabilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 11. Avatar

  Ayten

  6 Şubat 2017 at 21:17

  Merhaba benim bogazimda yutarken aci oluyor sanki bisey batiyo gibi ara sira oluyo geçiyor bu aralar yine var sizce ne olabilir kbb gittim endoskopi cekildi uc dört yıl once bisey cikmamisti sürekli tekrarliyor ne yapmalıyım Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Şubat 2017 at 17:20

   Alerjik farenjit olabilir. Alerji yapan faktöre maruz kaldığınız sürece bu durum tekrarlar.

   Yine gastroözofagela reflüye bağlı reflü atakları tekrarladıkça oluşan yutak iltihabı ya da Barret özofagus olarak adlandırılan yemek borusu mukozasının iç yüzeyinin oluşum değiştirmesi nedeni ile de bu tür durumlar olabilir.

   Alerjik geniz akıntısı da yutak iltihabına ya da farenjite neden olabilir.

   Mide sorunlarınız da varsa bir gastorlojik değerlendirme de gerekebilir.

   Alerjiye bağlı durumlar alerji immünoloji bölümünde araştırılır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 12. Avatar

  bahar

  14 Mart 2017 at 20:58

  Mrb 1 seneden fazla yutkunma güçlüyüm var geniz bölgesinin en alt tarafında yutakda sanki sert birşey takılıyor 1 sene önce endoskopi yaptirdim orda bir şey yok dediler antral gastrit var dediler ama geçmedi sanki daha çoğaldı gibi eskidende yaşamıştım böyle olayı 2 defa ama bu kadar kötü değildi yemek yerken daha rahatimda yutkunurken zor gırtlak temiz diyor ne yapmam gerekiyor acaba 1 senede büyüdümü ordakı sertlik 1 sene önce görmemiş olabilermi tesekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mart 2017 at 17:11

   Gastrit (mide iltihabıdır) ve gastrit nedeni ile gastroözofageal reflü gelişebilir ve reflüye bağlı yemek borusunda ülser (yara), özofajit (yemek borusu iltihabı), farenjit (yutak iltihabı) gibi durumlar dönem dönem gelişebilir ve söylediğiniz rahatsızlıklara yol açabilir. Yemek borusunda reflüden dolayı Barret özofagus denilen bir durum oluşabilir ve buna bağlı da geçmeyen takılma hisleri yaşanabilir.

   Gastrit kronikleşen bir durumdur ve beslenme şekline dikkat edilmediği sürece bu durum tekrarlar durur ve yemek borusunda, yutakta hasarlara neden olur. Bazı hastalarda gastritin altında yatan sistemik bir hastalık da olabilir.

   Gastroloji doktorunuza tekrar gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 13. Avatar

  Bahar

  9 Nisan 2017 at 20:35

  Teşekkür ederim hocam

 14. Avatar

  Sadriye Çakal

  23 Mayıs 2017 at 21:50

  Merhaba benim tutarken sağ arka kürek kemiğinin altı ağrıyor birde aynı anda sol kolunun dirsek altı on kasım ağrıyor.bilen bir uzman doktor varsa ne olabilir.sle hastasıyım 5 yıldır tedavi görüyorum ibni Sina da

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Mayıs 2017 at 00:54

   SİSTEMİK LUPUS ERİTEMATOZUS, klinik çeşitlilik gösteren otoantikor yapımı ile seyir gösteren multisistemik bir hastalıktır. SLE sıklıkla ilerleyicidir, tedavi edilmez ise ciddi sorunlara neden olabilir. Hastalık çocuklarda erişkinlerden daha ağır seyreder. Hastalığı nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hastalığın temelinde T ve B lenfosit bozukluğu vardır.

   Sistemik lupus eritematozus sinsi seyirli ya da akut başlayabilir. Ateş, halsizlik, kilo kaybı, iştahsızlık, eklem iltihabı, eklem ağrısı, döküntü, anjioödem, ülser, peteşi, purpura, alopesi gibi şikayetler görülebilir.

   Eklem ağrısı atakları 24-48 saat sürebilir ve genellikle gezicidir, tendinit (tendon iltihapları) görülebilir, miyalji (kas ağrıları) olabilir, vaskülit (damar iltihabı) olabilir. iskemik kemik nekrozu olabilir, kardiyak tutulumlar olabilir, akciğer tutulumları olabilir, gastrointestinal sistem tutulumları olabilir, karaciğer tutulumları olabilir, lenf tutulumları olabilir, dalak tutulumaları olabilir, santral sisnir sistemi tutulumları olabilir, böbrek tutulumları olabilir.

   Bu hastalığın düzenli takipleri önemlidir. Bu hastalık romatoloji bölümünde takip edilir.

   Doktor takipleri kesinlikle ihmal edilmemelidir.

   Anlattığınız ağrılar eklem tutulumuna, tendon tutulumuna, kemik tutulumuna, kalp tutulumuna, akciğer tutulumuna, gastrointestinal tutuluma bağlı olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    Kadir

    12 Şubat 2018 at 23:49

    Ben oksuriken nefes alamiyor bogulacakmisim gibi nogazim lasiliyor yuzum morariyor 7. 8 saniye sonra nefesim yerine geliyor ne olabilir

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     16 Şubat 2018 at 00:26

     Anlattığınız durum alerjik astım ile ilişkili olabilir. Alerjene maruz kalındığında bu tür belirtiler ortaya çıkar. Yemek borusuna takılan yabancı cisimlere bağlı bu tür öksürükler oluşabilir. Besin alerjisine bağlı bu tür öksürükler olabilir.

     KBB uzmanınca, göğüs hastalıkları uzmanınca, alerji immünoloji uzmanınca, gastroloji uzmanınca araştırmalar yapılmasında fayda vardır.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 15. Avatar

  Hanım

  3 Eylül 2017 at 04:33

  Merhaba kolay gelsin benim babama geniz kanseri teşhisi koyuldu babam da bu şikayetlerin hiç biri yoktu sadece boyun da tek taraflı şişlik vardı NF Biyopsisi yapıldı ve ışın tedavisine başlandı başka organlara doku ve sinirlere şuan yayılımı yok tedavi sırasında ilerleme riski veya diğer bölgelere yayılma riski var mı ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Eylül 2017 at 20:19

   Nazofarenks kanserlerinde en sık görülen bulgu boyunda kitledir. Nazofarenks kanserli hastalarda görülen belirtiler arasında ise burun tıkanıklığı, burun akıntısı, kulak ağrısı, kulak çınlaması, seröz otit, kranial sinir tutulumu gibi belirtiler sayılabilir. Nazofarenks kanserinde yakın doku ve organlara, lenf bezlerine, kraniyal sinire, yayılım ve/veya uzak organlara metastaz olabilir. Nazofarenks kanserinde kemik metastazı, akciğer metastazı ve karaciğer metastazı görülebilir.

   Kontrollerinizi, doktorlarınızın önerilerini, tedavilerinizi düzenli uygulamanız önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 16. Avatar

  Guler

  22 Eylül 2017 at 22:23

  Salam hocam
  Menim 10 gundur findik yedikden sonra bogazimda ne yesem gecmiyor hissi oldu.Yutma gucluyum var,bogaz ve kulak tarafimda belirginlik hissi var.Suyu yutarken sanki iyi gecmiyor hissi var.1 yudum suyu icerken zorlaniram.Oksuruk falan yok.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Eylül 2017 at 14:19

   Fındığa karşı alerjik bir tepkiden dolayı o bölgede iltihaplanma gibi bir durum olmuş olabilir, fındık reflüye neden olarak mideden geri gelen asit o bölgeyi tahriş etmiş ve yemek borusunda daralma gelişmiş olabilir, yemek borusunda özofajit oluşmuş olabilir, farenjit oluşmuş olabilir. Ayrıca fıstık alerjiniz varsa aynı fabrikada üretilen ve paketlenen diğer kuruyemişler de kişide alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Eğer saman nezlesi (alerjik rinit), egzema gibi sorununuz varsa ileri dönemlerde veya dönem dönem değişerek başka alerjenlere karşı da alerji gelişebilir. Yabancı cisim aspirasyonu denilen durum (yani solunum yoluna fındık kaçmış) olabilir.

   Net bir şey söylemek zordur. Bir KBB uzmanınca iyi bir değerlendirme yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 17. Avatar

  MERVE

  29 Eylül 2017 at 14:04

  MERHABALAR KOLAY GELSİN..ŞU BADEMCİK TAŞI DENİLEN VE KOKU YAPAN CİSİMLERİ TEMİZLEMEYE ÇALIŞIYORDUM.. SÜREKLİDE YAPARIM. BİRTANESİNİ ÇIKARTTİM AMA ALAMADIM BOĞAZIMDA KALDI… VE HİSSEDİYORUMDA BOĞAZIMDA .. YANİ BOĞAZDA BİR CİSİM VAR HİSSEDEBİLİYORUM ACAYIP RAHATSIZ EDİYOR BU BENİ ÇIKMIYORDA…ÖKSÜRÜK YAPIYOR… BİR ZARARI OLUR MU ONUN ORDA DURMASININ. 2 HAFTADIR BU ŞİKAYETLE KARŞIKARŞIYAYIM 🙁 BİLGİLENDİİRİRSENİ SEVİNİRM

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ekim 2017 at 00:53

   Tekrarlayan bademcik taşlarına yemek artıklarının ve o bölgedeki ölü hücrelerin birikimi, geniz akıntısı, bademcik enfeksiyonu, ağzı açık uyumak peritonsiller apse gibi etkenler neden olabilmektedir. Bu durum bir KBB uzmanı tarafından tedavi edilmelidir.

   En kısa zamanda KBB hekiminize başvurmanız gerekir.

   Bademcik taşları hakkında daha detaylı bilgiyi altta verilen linkten de ulaşabilirsiniz:

   https://www.saglikocagim.net/bademcik-tasi-nedir-bademcik-tasi-tonsil-magma-nasil-temizlenir/

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 18. Avatar

  cemre

  9 Ekim 2017 at 22:37

  meraba benim ilac ve yemek yerken sanki bisey bogazimda takilarak geciyor ilac ictigim zaman zorla yutuyorum ve bogazimda kuruluk ver hep bogazim kuruymus gibi hossediyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Ekim 2017 at 01:39

   Yemek borusunda daralma, ödem, iltihap gibi durumlar oluşmuş olabilir. Yemek borusunda daralmaya neden olabilen farklı etkenler vardır. Farenjit (yutak iltihabı), özofajit (yemek borusu iltihabı) gibi durumlar boğazda takılma hissine, boğaz kuruluğuna neden olabilmektedir. Farenjit ve özofajit enfeksiyon kaynaklı olabileceği gibi alerji irritasyona bağlı, gastroözofageal reflüye bağlı da olabilir.

   BOĞAZDA TAKILMA HİSSİ ve/veya YUTMA ZORLUĞU NEDENLERİ: https://www.saglikocagim.net/yutma-guclugu-disfaji-neden-olur-yutma/

   Gastroloji ve KBB uzmanlarınca muayene ve incelemeler yapılmasında fayda vardır.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle…

 19. Avatar

  Burhan

  3 Kasım 2017 at 19:09

  Kolay gelsin.Ben 5 ay civarıdır söylediğiniz belirtilerden,çift görme,şaşı görme haricinde çoğunu yaşadımve halen devam ediyor.Ben hastalığımı anlatmaya çalışayım size,burnumun iç kısımları yanıyo,yutak kısmında nefes alırken yanma ve büzüşme şişkinlikler var.Ara sıra bu şikayetlerin şiddeti artıyor 2 ila 7 gün arasında genellikle düşüyor ama iyleşmiyor.Yemek boğazımda takılıyor,onun için katı bir şey yerken,eyer agzımda erimiyorsa su ile beraber yiyorum.soğuk bir şey içtiğimde yada yediğimde boğazımda normalde az olan küçük şişlikler artıyor ve boğazım ve ağzım diğer günlere göre çok yanıyor buda 2-7 gün arasında genelde azalıyor ama gitmiyor.Sıcak bir sey içtiğimde veya yediğimde bu sefer baloncuk gibi şeylerin sayısı çok artmıyor amabu sefer ağzımdaki ince deriler kalkıyor ve ağzım yanmaya başlıyor.Doktirlara gittiğimde çok farklı şey diyenleroldu aynı seyi farklı diyenlerde oldu ama genel olarak faranjit diyen çok oldu ama tedavi için verilen ilaçları antibiyotikleri içmeme rağmen iyleşmedi.Uzun oldu kusura bakmayın

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Kasım 2017 at 00:53

   Anlattığınız şikayetler kronikleşmiş farenjite bağlı olabilir. Farenjit boğazın mukozal ve submukozal yapılarının enflamatuvar hastalığıdır. Bu iltihabi durumdan orofarenks (orta yutak), nazofarekns (geniz), hipofarenks (alt yutak), tonsil (bademcik) ve adenoid (genizde bulunan lenfoid bez) etkilenebilir. Farenjit kronikleşebilir. Farenjit enfeksiyöz nedenlere bağlı gelişebileceği gibi alerjik sebeplere bağlı, gastroözofageal reflüye bağlı da gelişebilir.

   Eğer alerjik bir etkene bağlı farenjit oluyorsa bu etkene maruz kalındığı sürece bu durum tekrarlar. Gastroözofageal reflüye bağlı gelişiyorsa reflü için uygun tedavi ve önlemler alınmadığı sürece de durum tekrarlar (yani KBB uzmanlarının verdiği tedavi çok fazla işe yaramayabilir). Fakat anlattığınız şikayetler özofajit (yemek borusu iltihabı) durumuna bağlı da olabilir. Özofajitin nedeni de gastroözofageal reflü olabilir. Yani şimdiye kadar gastroloji uzmanına gitmemişseniz bir de gastroloji uzmanına gitmeniz ve reflü olup olmadığının araştırılması sizin bu durumunuza fayda sağlayacaktır. Yine benzeri şikayetler Barret özofagusa bağlı da olabilir. Barret özofagus da gastroözofageal reflüye bağlı gelişen bir durumdur.

   Alerjik bir sebep varsa, alerji immünoloji bölümüne gitmek de gerekebilir. Fakat alerji immünoloji de araştırmalar uzun sürer, bu nedenle öncelikle gastroloji doktoruna gitmek önemlidir. Çünkü bu durum reflüye bağlı gelişmiş bir durum ise reflünün daha birçok komplikasyonu vardır.

   Yine benzeri şikayetler bademcik taşlarına bağlı da görülebilir. Bademcik taşları genellikle KBB uzmanlığında anlaşılır, ancak derine yerleşmiş bademcik taşları için daha detaylı muayene gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

 20. Sağlık Ocağım

  Sağlık Ocağım

  19 Kasım 2017 at 21:52

  Boğazda takılma hissinin farklı nedenleri olabilir. Alerjik olarak (yenilen besinlere bağlı veya solunum yolundan alınan kimyasallara bağlı) daralma gibi bir durum olabilir, reflüye bağlı özofajit (yemek borusu iltihabı) olabilir, alerjik, reflüye bağlı ya da enfeksiyon kaynaklı farenjit (yutak iltihabı) olabilir, bademcik taşı olabilir, Barret özofagus gelişmiş olabilir, polip olabilir, larenjit olabilir. İltihabi durumlarda takılma hissinin yanı sıra ağrı, acı da olur genellikle.

  Hem gastroloji hem de KBB uzmanı tarafından incelemeler yapılmasında fayda vardır (ihmal etmemelisiniz).

  Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

 21. Avatar

  Hülya Karadayı

  2 Ocak 2018 at 22:42

  İyi günler.. Benimde son zamanlarda armut, havuç vs yerken sanki yutak borusunda iki göğsümün arasındaki yerde bir birikme oluyor, yutamıyorum ve genelde bol balgamlı şekilde çıkartmak zorunda kalıyordum. Ara ara da aynı yerde feci bir sancı oluyor, nefesim kesiliyor, sırtıma vuruyor, ama son günlerde galiba üşüttüm ondan mı kaynaklanıyor ne, 2 günden beri, özellikle akşamları sancılar doğum sancıları gibi sık sık geliyor, beni uyutmuyor.. göğsüme vura vura geçmesini bekliyorum ama perişan oldum.. ne yapmalıyım, KBB bizim buralarda pek bir şey bilmiyor, kasabadayız

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2018 at 19:22

   Anlattığınız şikayetler daha çok gastroloji alanını ilgilendiriyor gibi görünmektedir, bu nedenle gastroloji doktoruna giderek gereken incelemelerin yapılmasında fayda vardır.

   Yemek borusu, midenin yemek borusuna bağlanan kısmında bir sorun olabilir. Göğüs ağrısının yanı sıra mide şikayetleri (midede yanma, sık geğirme, mide ağrısı, bulantı hissi gibi) şikayetleriniz de varsa gastrit (mide iç yüzeyi iltihabı), mide ülseri, midede Helikobakter pilori gibi hastalıklar olabilir, bunlara bağlı gastroözofageal reflü hastalığı gelişmiş olabilir, gastroözofageal reflü hastalığı gelişmiş ise bu da yemek borusu iltihabına, yemek borusu ülserine yol açabilir ve şikayetleriniz bunlara bağlı olabilir.

   Bunların dışında pilor darlığı, mide fıtığı, mide polipleri, yemek borusu divertiküllerinin oluşması ve bu divertiküllerin iltihaplanması, akalazya, Barret özofagus, yemek borusunda iyi huylu tümör veya polipler, safra kesesine veya safra kanallarına ait bazı hastalıklar (safra kesesi veya safra kanalı iltihabı, taşları gibi), pankreas iltihabı gibi durumlara bağlı da anlattığınız şikayetlerden bazıları olabilir.

   Gastroloji uzmanına gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 22. Avatar

  Ceylan

  10 Şubat 2018 at 02:39

  1hafta önce boğaz ağrısı halsizlik ile doktora acile gittim ve bana boğaz enfeksiyonu dedi antibiyotik verdi Macro 500 mg kullandım 3 tane kala unuttum saatini almayi kestim sonra zaten bıraktığımin ertesi günü boğazıma sabah ağrı ile uyandım öksürük yok sadece sanki bogazimin Sol alt cenenin altında okur rahatsız edicı giçık bir ağrı var kbb randevu aldım fakat 10 gün sonraya anca aldım sizce ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2018 at 22:36

   Tonsillofarenjit denilen durum gelişmiş olabilir.

   TONSİLLOFARENJİT: Değişik mikorganizmaların yol açtığı, akut iltihaplanma ile seyir gösteren, farinksi (yutağı) ve tonsillaları (bademcikleri) etkileyen üst solunum yolu hastalığıdır. Sıklıkla kış ve ilkbahar aylarında görülür. Etken, erişkinlerde %90, çocuklarda %60-75 virüslerdir. Eğer virüslere bağlı değilse hemen hemen hepsinde etken A grubu beta-hemolitik streptokoklardır.

   Klinik; ani başlayan ateş, yutkunma ile boğaz ağrısı, bulantı, kusma, baş ağrısı başlıca yakınmalardır. Hastalarda nadiren yutkunmada aşırı zorlanma, tükürüğünü yutamama ve konuşamama şikayetleri de görülebilir. Bu tür durumlarda peritonsiller apse, derin boyun enfeksiyonu, epiglotit ve Ludwig’s anjini tablolarının da gelişmesi ihtimalinin göz önünde bulundurulması gerekir.

   Ayırıcı tanıda Ebstein-Barr virüsü, Herpes simpleks virüsü, Adenovirüs, Candida ve HIV enfeksiyonlarının dışlanması da gerekebilir.

   Ayrıca tonsillofarenjit farinks’in alerjik iltihabına, gastroözofageal reflü nedeniyle oluşan iltihaba, sigara kullanımı veya pasif sigara içiciliğine bağlı oluşan iltihaba bağlı da oluşabilir. Bu nedenle geçmeyen boğaz ağrılarında ve boğazda takılma hissi olduğunda bu tür durumların da araştırılması gerekebilir.

   A grubu beta-hemolitik streptokoklara bağlı gelişen boğaz ağrısı tanısında boğaz kültürü altın standart olarak kabul görmektedir (duyarlılık oranı %90-95) civarındadır.

   Doktorunuza tekrar kontrole gitmeyi ihmal etmemeniz ve doğru teşhisin konulması oldukça önemlidir. Çünkü bu durumun komplikasyonları da vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 23. Avatar

  Nes

  19 Şubat 2018 at 10:48

  Boğazımda tam yutağın ortasında sert sabit şişlik var .boğazımda yutkunmada zorluk cekiyordum .baktıgımda fark ettim.cok panik yaptım .bu herkes de olan bombe gibi şişlik.cok endişeleniyorum.hemen cevap verirsenizi sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Şubat 2018 at 12:37

   Bir KBB uzmanına gitmek en doğrusudur. Bu şişlik iltihaplanmaya bağlı bir durum olabileceği gibi büyüyen bir kitle de olabilir. Tükürük bezi veya bademcik taşına bağlı bir şişlik olabilir. Kist olabilir. Tükürük bezi tümörü olabilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 24. Avatar

  Sevgi

  21 Eylül 2018 at 08:43

  Merhaba, uzun süredir kuru öksürük şikayetim vardı ancak son zamanlarda bu şiddeti daha da arttı. Birkac ay önce temizlik yaparken kazara klorin gazına maruz kaldım, bu maruziyetimde boğazımda hassasiyet, surekli yutkunma hissi, yutma zorluğu ve gözde kızarıklık oluştu yutkunma hissi ve zorluğu 3-4 gün devam etti aptalligimdan bu sürede medikal tedavi almadım durumun ciddiyetini ise aradan epey zaman geçtikten sonra öğrendim.
  Şu anda ise daha şiddetli öksürük, nefes aldıkça kuruyan boğaz ve soğuk havalardan çabuk etkilenen boğaz sikayetlerim var. Yakında dra gittim, alerjik olduğunu söyledi airpass ve factiv7 adlı ilaçları verdi, kullanıyorum ama bir iyileşme hissetmiyorum. 🙁

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Eylül 2018 at 23:01

   Böyle durumlarda (alerjik yapılı insanlarda) birçok maddeye karşı alerjiye bağlı hem yemek borusunda hem de yutakta iltihaplanma oluşabilir (farenjit, özofajit gibi) ve bunlara bağlı bahsettiğiniz şikayetler görülebilir. Boğaz kısmının yemek borusu kısmının da bakılması gerekebilir. Ayrıca öksürüğün nedeni yutak iltihabı olabileceği gibi akciğerlerin, bronşların da iltihaplanmasına bağlı da olabilir. Bu nedenle durumunuzun göğüs hastalıkları uzmanı ve gastroentroloji uzmanı gibi uzmanlıklar tarafından da değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Alerjik maruziyete bağlı üstte bahsi geçen bölgelerden herhangi birinde veya birden fazlasında iltihaplanma oluşmuş ise sadece alerji ilacı bu durumu iyileştirmede etkili olmayabilir. Çünkü alerjen maruziyeti rinite (burun mukozası iltihabına), farenjite (yutak iltihabına), özofajite (yemek borusu iltihabına), sinüzite (sinüslerin iltihabına), akciğer iltihabına, bronşların iltihabına gibi iltihaplanmalara neden olabilir. Bu tür durumlar geliştiğinde bunlara yönelik de ek tedavi uygulanması gerekebilir.

   KBB uzmanınız ile de tekrar bu konuyu görüşerek bu tür iltihaplanmaların olup olmadığını, başka incelemelerin yapılması gerekip gerekmediğini konuşmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 25. Avatar

  Batuhan

  15 Mart 2019 at 18:52

  Badeciklerim sisti ve bogaz agrisiyla doktora gittim iltihap var dedi ama agzimi actigimda arkada bi sislik goruyorum hic bi yutkunma zorlugu ve agri yok ne olabilir tessekurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Mart 2019 at 11:57

   Bademcik taşı ve/veya tonsil magmaları (henüz bademcik taşına dönüşmemiş kalsifiye oluşumlar) olarak da tanımlanabilen durumlar ile ilgili bir şişlik olabilir. Tükürük bezi taşı da olabilir.

   Tekrarlayan tonsil enfeksiyonları ve iltihaplanmaları tonsil magmalarına neden olabilir. Enfeksiyon ve iltihaplanma dışında gastroözofageal reflü hastalığı ve üst özofagusun işlev bozukluğuna bağlı da tonsil magmaları ve/veya taşları oluşabilir. Bu nedenle, tekrarlayan bademcik iltihaplanmalarında ve bademcik magmalarında gastroözofageal reflü ve/veya yemek borusu ile ilgili bir sorun olup olmadığının kontrolü için bir gastroentroloji uzmanına da görünmek gerekir.

   Tekrar KBB doktorunuza gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 26. Avatar

  Deniz

  23 Mart 2020 at 23:25

  4 yıldır boğazımda yabancı cisim varmış gibi hissediyorum
  Yutkunuyorum bir şey aşağı iniyor geri çıkıyor gibi oluyor. Ne yapsam çare etmedi. Farenjit dendi gönderildi ama midede reflü varlığı söz konusu. Şimdi ilk olarak genel cerrahiye mi gitmeliyim yoksa kbbye mi
  Sesim çok kalınlaştı ve boğazım çok şiddetli agriyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Mart 2020 at 22:31

   Reflü probleminiz hala devam ediyorsa, farenjit denilen durum tam ve uygun tedavi edilmediyse anlattığınız şikayetler olabilir. Reflü nedeniyle ayrıca ses telleri de zarar görmektedir ve buna bağlı olarak ses değişiklikleri, ses bozuklukları olabilmektedir.

   Reflü tedavi edilmediği sürece veya reflüye sebep olan altta yatan bir neden varsa, reflüyü kontrol altına alabilmek için yaşam tarzı ve beslenme şekli değişiklikleri yapılmaz ise, reflü siz fark etmeseniz de devamlılığını sürdürür ve yutakta, yemek borusunda, gırtlakta, hatta akciğerlerde bile ciddi problemlere neden olabilmektedir.

   Reflü komplikasyonları, reflü hastalarında beslenme ve yaşam tarzı hakkında daha detaylı bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz:

   https://www.saglikocagim.net/reflu-hastalgnda-beslenme-ve-yasam-sekli/

   Reflü, özofajit, Barret özofagus gibi bir yemek borusu problemine de sebep olabilir ve bu tür durumlarda da sizdeki gibi şikayetler görülebilir.

   Gasroözofageal reflü, asit ve pepsin maruziyetine bağlı mukozal hasar sonucu meydana gelir, ancak larenks (gırtlak) mukozası özofagus (yemek borusu) ile karşılaştırıldığında asit ve pepsine daha duyarlıdır. Bazı hastalarda reflü, gastroözofageal reflü şeklinde değil de larengo-farengeal reflü şeklinde de olabilir. Larengo-farengeal reflü, mide içeriğinin larengo-farenkse kadar ulaşıp hasar oluşturmasına bağlı gelişir. Fakat gastroözofageal reflüye bağlı oluşan hasarlar da sizdeki gibi şikayetlere neden olabilir. Komplikasyonlar gelişebilir.

   Eğer gastroentroloji uzmanına gitmemişseniz, gastroentroloji uzmanına gitmeniz en doğrusudur. Daha detaylı incelemeler yapılması gerekebilir. Gastroentroloji uzmanınıza şikayetleriniz ve kullandığınız ilaçlar hakkında doğru bilgi vermeniz önemlidir.

   Gastroloji uzmanına gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git