Kadın Hastalıkları ve Tedavileri

Yumurtalık (Over) Kanseri Belirtileri Ve Tedavisi

Yumurtalık kanseri veya over kanseri, kadınların üreme organlarında en fazla rastlanan kanser türünden biri olup, tedavisi en zor olanıdır. Genellikle yumurtalıkların yüzey tabakasından itibaren oluşur. Yumurtalık kanserinin en sık görülen türleri üst yüzey tabakasında rastlanan epitelyal türü ve yumurta hücrelerinde rastlanan üreme hücresi kanserine neden olan türüdür.

Yumurtalık (over) kanseri neden olur?

Yumurtalık kanseri veya over kanseri, kadınların üreme organlarında en fazla rastlanan kanser türünden biri olup, tedavisi en zor olanıdır. Genellikle yumurtalıkların yüzey tabakasından itibaren oluşur. Yumurtalık kanserinin en sık görülen türleri üst yüzey tabakasında rastlanan epitelyal türü ve yumurta hücrelerinde rastlanan üreme hücresi kanserine neden olan türüdür.

Epitelyal türü yumurtalık kanserinin görülme sıklığı yaklaşık % 85 iken, germ hücreli yumurtalık kanseri % 6, stromal yumurtalık kanseri % 4, metastatik yumurtalık kanseri ise % 3 civarında görülür. Yumurtalık kanseri her sene dünyada yaklaşık 165,000 yeni olguya tanı konulmaktadır. Bu hastaların % 70’inde hastalık ölüm ile sonuçlanmaktadır. Yumurtalık kanserinin en sık görüldüğü yaş grubu genellikle 53-65 yaşları arasıdır. Yumurtalık kanseri endüstrileşmiş toplumlarda daha sık görülür. Yumurtalık kanserinin tedavisine geç başlanmasındaki önemli bir neden olarak, tedaviye başlandığı zaman bir şikayete neden olmaması geç başlama sebebi olarak gösterilir.

Yumurtalık (over) kanserine neden olan faktörler

Yumurtalık kanseri başlangıçta hiç bir şikayete sebep olamaz iken, hastalığın son aşamasındaki belirtiler karın şişliği ve karın altındaki ağrılar olmaktadır. Hastalığın tanısı erken konulur ise yaşama şansı yüksektir. En sık görüldüğü yaş menopoz dönemi olmakla birlikte, her hangi bir yaşta da görülebilir. Yumurtalık kanserinin genetik olanlarının dışında özel bir nedeni bulunmamaktadır. Genlerin hatalı olması yumurtalık kanseri riskini arttırmaktadır. Yumurtalık kanseri vakalarının % 5 ile 10’u arasındaki bölüm genelde aileseldir. Bunlardan bazıları ikinci tipte lynch sendromu ve BRCA1 17 g21 kromozomu geninin mutasyonu olarak bilinir. Genital bölgede pudra kullanımı, kısırlık tedavisi ve ağır diyetler diğer bazı risk faktörleridir.

Yumurtalık (over) kanseri belirtileri

Yumurtalık kanseri tedavisi

Yumurtalık kanseri tedavisi

Yumurtalık kanseri erken belirti vermeyen bir hastalık olup, karın içi bir organ olduğu için hastanın erken evrede anlayıp ta hastalık ilerlemeden doktora baş vurması mümkün değildir. Yumurtalık kanseri hastalığın ilerlemiş evresinde karında şişlik ve kütleler oluştuktan sonra kendini belli edebilir. Diğer görülen belirtileri ise karında ağrı, sık idrara çıkma, adet düzensizliği, bulantı, kusma, asit artışı, kilo kaybı gibi belirtiler de görülebilir.

Yumurtalık (over) kanseri teşhisi

Yumurtalık kanseri teşhisi kadınların yıllık rutin muayenesi esnasında yumurtalıkların ultrasonografi ile iyi görüntülenmesi sonucu da bazen tanısı konulabilir. Bu hastalığın erken görülen bir bulgusu olmayıp, hastalar genelde karın şişliği ve ağrıları ile mide veya bağırsak sorunundan şüphelenip gastroentrolojiye baş vurdukları bilinmektedir.

Bu nedenle hastalar erken dönemde doğru bölüme gidemediği gibi, hastalığın ilerlemiş dönemlerinde hastalık teşhis edilir. Yumurtalık kanseri ailesel geçişli olduğundan ailesinde veya birinci, ikinci derece akrabalarda, yumurtalık kanseri, meme kanseri, rahim içi kanseri ve kolon kanseri olan var ise bu kadınlarda daha sık yumurtalık kanseri riski görülmektedir. Bütün risk faktörlerini taramak gerekir ve tüm popilasyonu taramak oldukça masraflı olduğu için over (yumurtalık) kanseri genelde Dünya genelinde erken tanısı konulamamaktadır.

Menopoz dönemindeki veya 40’lı yaşları geçmiş kadınların müphem (nedeni belirsiz) karın şikayetleri ve jinekolojik şikayetleri olan hastalarda rutin jinekolojik muayenenin yanında trans vajinal ultrasonografi ve tümör markırı denilen, kandan bakılan bazı biyokimyasal tetkikler ile bu hastalığın tanısını koymada yardımcı olabilir. Yumurtalık kanserinin tanısın da, bazen gerektiğinde emar (MR) bilgisayarlı tomografi (BT) ve FDGpet/ptgörüntüleme yöntemleri de kullanılır ve karın şişliğinin nedeninin bağırsaktan kaynaklanıp, kaynaklanmadığını anlamak için laparatomi yöntemi kullanılarak kesin teşhis konulabilir.

Yumurtalık (over) kanseri tedavisi

Yumurtalık kanseri tedavisinde genelde laparatomi adı verilen yöntem karın duvarı orta hattan açılarak yapılır. Çünkü yumurtalık kanseri sadece yumurtalıklarda kalmayıp karına doğru yayılma gösterdiğinden, üst bölgede de ciddi ameliyatlar yapılır. Epitelyal over yani yumurtalığın yüzey epitelinden çıkan tümörlerde hastalık erken evrede yani tek bir overde sınırlı ise bu hastalarda sadece o overi çıkararak ve karnın diğer bölgelerine dağılmadığının tespiti yapıldıktan sonra diğer yumurtalıklar ve rahim bırakılarak cerrahi operasyon tamamlanır.

Ayrıca yumurta hücrelerinden veya hormon salgılayan hücrelerden çıkan tümörler var ise, hastanın çocuk istemesi söz konusu olduğunda organ koruyucu tedavi uygulanması önemlidir. Bu gibi durumlarda hastada organ koruyucu tedavi ve sonrasında kemoterapi yapılarak ciddi iyileşmeler sağlanabilir. Fakat overin yüzey epitelinden çıkan kanserlerde hastalık çok erken evrede ise bu yöntem uygulanabilir. Bunların dışında, cerrahiden sonra kemoterapi uygulaması over kanserinde atlanmaması gereken bir unsurdur.

Kemoterapi,kanserli hücreyi kan yolu ile veya karın içine verilen ilaçlar ile öldürme yeteneği olan bir yöntemdir. Hastalığın tekrarlamaması ve iyileşmenin kesin sağlanması için önemlidir. Radyo terapi,ışınlar ile hücre öldürme yeteneği olan bu yöntemin over kanserlerinde çok fazla kullanılmadığı bilinmektedir. Çünkü radyoterapi genetik yatkınlığı olan kanser türlerinde çok etkili değildir.Yumurtalık kanserinde erken tanı önemli olduğu gibi, kadınların yıllık kontrollerini düzenli yaptırmaları da önemlidir.

Kanser hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Çocuklarda yumurtalık kanseri nedenleri ve belirtileri
  2. Genç kızlarda yumurtalık kanseri
  3. Rahim ağzı kanseri nedenleri ve belirtileri
  4. Meme kanseri nedir
  5. Bağırsak kanseri neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git