Ayak Hastalıkları ve Tedavileri

Yüksek Topuklu Ayakkabı Giymenin Zararları

Örneğin topuklu ayakkabı giyen kadınlar ayak bileği ağrısı, bel ağrısı, topuk ağrısı ve duruş bozuklukları gibi sıkıntılar yaşarlar.

Ayakkabı seçimi nasıl olmalı?

Kadınlar yüksek topuklu ayakkabı giymeyi severler. Ancak yüksek topuklu ayakkabı giymenin ayak sağlığına verdiği zararlar göz ardı edilecek kadar basit değildir. Yüksek topuklu ayakkabılar genellikle kas iskelet sisteminde geri dönüşümü olmayan hasarlara neden olur.

 1. Örneğin topuklu ayakkabı giyen kadınlar ayak bileği ağrısı, bel ağrısı, topuk ağrısı ve duruş bozuklukları gibi sıkıntılar yaşarlar.
 2. 5 cm yüksekliğindeki topukta normal yürüyüş bozulur.
 3. 7 buçuk santimetrelik topuk yüksekliği ayak üzerinde yük ve basınç miktarını 7 kat arttırır.
 4. Normal günlük yaşamda yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınlar, gün içinde 6 km yol yürümüş kadar yorulurlar.
 5. Yüksek topuklu ayakkabı kullanımı ayak bileğinde, ayak tarak kemiği kısmında, parmaklarda, topuklarda pek çok kalıcı hasara sebebiyet verebilir.

Yüksek topuklu ayakkabı giymek hangi hastalıklara neden olur?

 1. Topuklu ayakkabı bunion hastalığı yapar mı? : Yüksek topuklu ayakkabılar nedeni ile baş parmağın kök ekleminde halluks valgus ve halluks rijidus adı verilen oldukça ağrı veren ve yürümede zorluk çıkaran, tedavisi genellikle cerrahi olan ağır bir şekil bozukluğu oluşur.
 2. Topuklu ayakkabı çekiç parmak hastalığı yapar mı? : Yüksek topuklu ve dar burunlu ayakkabılar parmakları sıkıştırarak ağır parmak şekil bozukluğuna yol açmaktadır. Dar burunlu ayakkabıların içinde parmaklar bükülerek pençeleşme oluşur. Ayakkabının içinde sürtündüğü için parmaklarda nasırlaşma oluşur. Ağır çekiç parmak vakaları sadece cerrahi olarak düzeltilmektedir. Parmaklarda oluşan nasırlar genellikle ciltte tekrarlayan basınç oluşmasından meydana gelir.
 3. Topuklu ayakkabı Haglund hastalığı yapar mı? : Yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde topuk bölgesinin sürekli ayakkabı ile temas etmesi sonucu topuğun arka tarafındaki kemiklerde şekil bozuklukları oluşur ve buna bağlı olarak şiddetli topuk arkası ağrısı, aşil tendinit ve bursit gibi durumlar gelişir.
 4. Topuklu ayakkabı ayak bileği burkulmalarına neden olur mu? : Yüksek topuklu ayakkabılar bilek burkulmasına neden olup, ayak bileğindeki bağların uzamasına, yırtılmasına ve kopmasına sebep olur. Ayak bileği burkulmaları yeniden yeniden olur ise ayak bileği gevşekliği ve kireçlenme meydana gelir.
 5. Topuklu ayakkabı diz ağrılarına neden olur mu? : Yüksek topuklu ayakkabı giymek diz içi basıncı arttırdığı gibi, dizlerdeki yük dağılımını da bozar. Bu durum diz ağrısı ve diz kireçlenmesi gibi ciddi sağlık problemlerine yol açar.
 6. Topuklu ayakkabı nöroma hastalığına neden olur mu? : Yüksek topuklu ve dar burunlu ayakkabı giyerek parmak aralarındaki ince sinirlerin sıkışmasına ve bu sinirlerin şişmelerine veya tümör oluşumuna neden olabilir. Bu duruma morton nöroması denilir. Morton nöroması oldukça ağrılı olur iken, bazı vakalarda cerrahi tedavi bile ağrıyı geçirmeyebilir.
 7. Topuklu ayakkabı bel ağrısı yapar mı? : Yüksek topuklu ayakkabı giymek bel çukurluğunu arttırarak sinir kanallarını daraltır, bu nedenle omurga kireçlenmesi ve bel fıtığı gibi sorunlar ortaya çıkar. Omurga kemiğinin dayanma gücünü azaltarak şekil bozuklukları, sırt ve boyun ağrıları meydana gelir.
 8. Topuklu ayakkabı baldır kaslarında kısalmaya neden olur mu? : Uzun yıllar topuklu ayakkabı giyen kadınlarda baldır kası kısalması görülür. Baldır kasları kısalan kişiler daha sonra normal topuklu ayakkabı giymekte bile zorlanırlar.
Yüksek topuklu ayakkabı giymek hangi hastalıklara neden olur

Yüksek topuklu ayakkabı giymek hangi hastalıklara neden olur

Ayak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Ayak ağrısı neden olur
 2. Ayak bileği neden kırılır
 3. Ayak bileği burkulması neden olur
 4. Ayak tarak kemiği kırıkları neden olur
 5. Ayak mantarı nedenleri ve tedavisi
 6. Ayak parmak kırıklarının nedenleri ve tedavisi
 7. Tarsal tünel sendromu nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git