Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Yılancık Hastalığı Neden Olur? (Erizipel Nedir?)

Erizipel, genellikle A grubu steptokokların neden olduğu, derinin akut (ani başlangıçlı) yüzeyel bir enfeksiyonudur.

Yılancık hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Erizipel, genellikle A grubu streptokokların neden olduğu, derinin akut (ani başlangıçlı) yüzeysel bir enfeksiyonudur. Hastalığın klasik yerleşim yeri olan üst deri lenf damarlarıdır. Erizipel genellikle diyabetik, genel durumu bozuk, böcek ısırmaları, doku travmaları, tırnak çekme, hayvan ısırması ve alkolik hastalarda daha sık görülür.

Erizipel çoğunlukla yüzde, bacaklarda ve bebeklerin göbek kısmında ortaya çıkar. Erizipele neden olan bakteri genellikle deride meydana çıkan sıyrıklardan ve yüzeysel mantar enfeksiyonları ile birlikte girer. Erizipel lenf damarlarının kan akımı bozulduğu durumlarda tekrarlama gösterebilir.

Erizipel (yılancık hastalığı) belirtileri

Sistemik enfeksiyon bulguları vardır. Enfeksiyonun tuttuğu bölgede yanma, gerginlik, kızarıklık ve şişlik başlar. Yara yerinde içi su dolu küçük kabarcıklar ve büyük kabarcıklar oluşabilir. Yüzde meydana gelen erizipel lezyonlarında kelebek şeklinde eritem tipiktir. Erizipelin genel belirtileri arasında ateş, üşüme, titreme, kızarık bölgelerde ağrı, iştahsızlık ve baş ağrısı gibi belirtiler vardır. Erizipelin selülitten en önemli farkı üst deri tabakasının tutulması nedeni ile lezyonun olduğu kısım ile sağlam deri arasında keskin sınırın görülmesidir.

Erizipel (yılancık hastalığı) teşhisi

Erizipel teşhisini aile hekimi genellikle koyabilir. Fakat erizipel bir deri enfeksiyonudur ve bu nedenle dermatoloji uzmanına baş vurmak daha doğru olur. Erizipel teşhisi fizik muayene ile kolaylıkla konabilir. Erizipel tanısında gerekir ise lezyondan örnek alınarak kültür yapılabilir.

Erizipelin ayırıcı tanısında, erken herpes zoster, kontakt dermatit, anjionörotik ödem, şarbon hastalığı, güneş yanığı, dev ürtiker, ailevi Akdeniz ateşinde oluşan cilt bulguları, memenin diffüz inflamatuar karsinoması, eritema kronikum migrans, C jejuni bakterisi gibi lezyonlardan ayırt edilmesi önemlidir.

Erizipel nedir

Erizipel nedir

Erizipel (yılancık hastalığı) tedavisi

Erizipel tedavisinde antibiyotik ve topikal antibiyotik tedavisi uygulanır. Lezyonun olduğu bölgenin 7-10 süre ile sabunlu su ile yıkanması gereklidir. Çok ağır vakalarda hastanın hastaneye yatırılması gerekebilir. Erizipel başka hastalıklar ile birlikte görülür ise tedavisi ona göre planlanır. Ayrıca tedavi döneminde hastanın bol bol istirahat etmesi ve bol bol sıvı alması önerilir.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Epidermolozis bülloza nedir
  2. Kangren neden olur
  3. Orf hastalığı nedenleri ve tedavisi
  4. İmpetigo nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Selülit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Döküntüler neden olur
  7. Çocuklarda vitiligo neden olur

6 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git