Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Yılancık Hastalığı Neden Olur? (Erizipel Nedir?)

Erizipel, genellikle A grubu steptokokların neden olduğu, derinin akut (ani başlangıçlı) yüzeyel bir enfeksiyonudur.

Yılancık hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Erizipel, genellikle A grubu streptokokların neden olduğu, derinin akut (ani başlangıçlı) yüzeysel bir enfeksiyonudur. Hastalığın klasik yerleşim yeri olan üst deri lenf damarlarıdır. Erizipel genellikle diyabetik, genel durumu bozuk, böcek ısırmaları, doku travmaları, tırnak çekme, hayvan ısırması ve alkolik hastalarda daha sık görülür.

Erizipel çoğunlukla yüzde, bacaklarda ve bebeklerin göbek kısmında ortaya çıkar. Erizipele neden olan bakteri genellikle deride meydana çıkan sıyrıklardan ve yüzeysel mantar enfeksiyonları ile birlikte girer. Erizipel lenf damarlarının kan akımı bozulduğu durumlarda tekrarlama gösterebilir.

Erizipel (yılancık hastalığı) belirtileri

Sistemik enfeksiyon bulguları vardır. Enfeksiyonun tuttuğu bölgede yanma, gerginlik, kızarıklık ve şişlik başlar. Yara yerinde içi su dolu küçük kabarcıklar ve büyük kabarcıklar oluşabilir. Yüzde meydana gelen erizipel lezyonlarında kelebek şeklinde eritem tipiktir. Erizipelin genel belirtileri arasında ateş, üşüme, titreme, kızarık bölgelerde ağrı, iştahsızlık ve baş ağrısı gibi belirtiler vardır. Erizipelin selülitten en önemli farkı üst deri tabakasının tutulması nedeni ile lezyonun olduğu kısım ile sağlam deri arasında keskin sınırın görülmesidir.

Erizipel (yılancık hastalığı) teşhisi

Erizipel teşhisini aile hekimi genellikle koyabilir. Fakat erizipel bir deri enfeksiyonudur ve bu nedenle dermatoloji uzmanına baş vurmak daha doğru olur. Erizipel teşhisi fizik muayene ile kolaylıkla konabilir. Erizipel tanısında gerekir ise lezyondan örnek alınarak kültür yapılabilir.

Erizipelin ayırıcı tanısında, erken herpes zoster, kontakt dermatit, anjionörotik ödem, şarbon hastalığı, güneş yanığı, dev ürtiker, ailevi Akdeniz ateşinde oluşan cilt bulguları, memenin diffüz inflamatuar karsinoması, eritema kronikum migrans, C jejuni bakterisi gibi lezyonlardan ayırt edilmesi önemlidir.

Erizipel nedir

Erizipel nedir

Erizipel (yılancık hastalığı) tedavisi

Erizipel tedavisinde antibiyotik ve topikal antibiyotik tedavisi uygulanır. Lezyonun olduğu bölgenin 7-10 süre ile sabunlu su ile yıkanması gereklidir. Çok ağır vakalarda hastanın hastaneye yatırılması gerekebilir. Erizipel başka hastalıklar ile birlikte görülür ise tedavisi ona göre planlanır. Ayrıca tedavi döneminde hastanın bol bol istirahat etmesi ve bol bol sıvı alması önerilir.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Epidermolozis bülloza nedir
 2. Kangren neden olur
 3. Orf hastalığı nedenleri ve tedavisi
 4. İmpetigo nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Selülit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Döküntüler neden olur
 7. Çocuklarda vitiligo neden olur

6 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  1 Haziran 2015 at 21:57

  yılancık hastalığı bulaşıcı mıdır? ve bu hastalık nasıl bulaşır?

 2. Avatar

  Adsız

  26 Haziran 2015 at 19:35

  Yılancık hastalığında bulaşım genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına takiben ortaya çıkabilir. Akut streptokokal selülit bazen bakteriyemi ile birlikte görülebilir. Selülitin en yerleşim gösterdiği bölge alt ekstremitelerdir.

 3. Avatar

  Adsız

  3 Temmuz 2015 at 10:54

  Merhabalar ben yılancık hastalığında nasıl beslenme ile ilgili bilgi almak istiyorum. Yardımcı olan olursa sevinirim.

  • Avatar

   Adsız

   5 Temmuz 2015 at 13:25

   Enfeksiyon hastalıklarında metabolizmanın hızlı çalışması nedeni ile enerji alımı arttırılır. Enerjinin % 15-20'si proteinden alınmalıdır. Bulantı, kusma, ishal var ise Günlük enerjinin % 20-25'i olan yağ alım oranı azaltılır. Enfeksiyonel hastalıklarda vücut ısında artış olması nedeni ile günlük sıvı alımı 3-4 litre civarında arttırılır. Enfeksiyon hastalıklarında vitamin ve mineralli besinler bol tüketilmeli, öğün sayısı 4-6 'ya çıkarılmalıdır. Erizipel hastalarının beslenmesi konusunda doktorun önerisi ve bol sıvı alımı oldukça önemlidir.

 4. Avatar

  Cemre

  12 Temmuz 2016 at 01:52

  Merhaba
  Eşim 6 ay ara ile ikinci sefer yılancık hastalığı yasadı bacakta kalıcı hasar bıraktı biraz ayakta kalınca şişiyor ağrısı oluyor her seferinde birazdaha hasar bırakırmı eşimin şekeri devamlı yüksek oluyor bu sebep ola bilirmi,vücüt direncinin zayıflığı ile ilgisi varmı ne yapmalıyız. Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Temmuz 2016 at 12:35

   Erizipel (yılancık) hastalığı lenf sistemi tutulumunun ön planda olduğu, yüseysel dermisin tutulduğu bir selülit tipidir. Erizipel genellikle ileri yaş kişilerde ve çocuklarda daha sık görülür.

   Eşinizde erizipel oluşumu şeker hastalığından dolayı tekrarlıyor olabilir. Şeker hastalığı kişilerin enfeksiyonlara daha kolay yakalanmasına sebep olur. Şeker hastalığı ülserler (yaralar) oluşumunu tetikler ve yaraların daha zor iyileşmesine neden olur.

   Doktorlarınız söylediklerine dikkat etmeniz gerekir. İlerleyen dönemlerde kangren bile oluşabilir ve uzuv kaybına yol açabilir.

   Şeker seviyesi dengede tutulmalı, tedaviler düzenli uygulanmalı, hijyene dikkat edilmeli, sigara kullanımından kesinlikle uzak durulmalı, beslenme şekline dikkat edilmeli, bağışıklık sistemini güçlü tutmak için düzenli ve sağlıklı besinler ile beslenilmeli gibi durumlara dikkat edilmelidir.

   Doktorunuz antibiyotik tedavisi verdiğinde antibiyotikler kesinlikle saati saatine 10-15 dakikalık erken ya da geç bırakılmadan kullanılmalıdır.

   Doktor kontrollerinizi dikkat etmeniz önemlidir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git