Hastalıklar ve Tedaviler

Yılan Sokması Nedir? Yılan Sokmasında İlk Yardım

Yılan sokmuş bir hastanın ya da yaralının öncelikle yaşam bulguları değerlendirilir.

Yılan sokması belirtileri

Yılan sokması sonrası yılanın soktuğu bölgede ani bir acı, murluk, iltihaplanma gibi belirtiler ile kusma, karın ağrısı, ishal gibi sindirim sistemi bozuklukları ve aşırı susuzluk, şok, kanama gibi genel belirtiler ortaya çıkar. Bazı durumlarda yılan sokması sonrası psikolojik bozukluklar ve koma, kalpte ritim bozukluğu, baş ağrısı ve solunum düzensizliği de görülür.

Yılan sokmalarında ilk yardım nasıl yapılır?

 1. Yılan sokmuş bir hastanın ya da yaralının öncelikle yaşam bulguları değerlendirilir.
 2. Yılan sokan hasta veya yaralı sakinleştirilir ve onun için rahat bir pozisyon ayarlanır ve hareketsiz kalması sağlanır.
 3. Yılan sokan yaralının ya da hastanın yarasında yakın bölgelerinde bulunan ve baskı yapabilecek eşyalar (yüzük, bilezik gibi) çıkarılır.
 4. Yılanın ısırdığı bölge kol ve bacaklarda ise zehirin vücuda girdiği yerin üzerine bandaj uygulanır. Yılanın ısırdığı yer yüz ya da boyun bölgesinde ise yaranın yan tarafında dolaşımı durdurmayacak şekilde bası uygulanır.
 5. Yılanın soktuğu bölgedeki yaralı yer su ve sabun ile yıkanır.
 6. Yılanın ısırdığı bölgeye mümkün ise buz veya soğuk uygulaması yapılır. Soğuk uygulama hem zehirin vücuda yayılmasını azaltır hemde yılan sokması sonucu oluşabilecek iltihabı hafifltir.
 7. Yılan sokması sonrası mümkün olduğunca hızlı tıbbi yardım istenir ya da hasta veya yaralı kımıldatılmadan bir sağlık kuruluşuna götürülür.
 8. Yılanın ısırdığı yaranın üzerine herhangi bir girişimde bulunulmaz (kesmek, çizmek gibi).
 9. Yılan sokması sonrası yılanın ısırdığı yara emilmemelidir; çünkü bu girişim etkili olmadığı gibi tehlikeli de olabilir. Yarayı emen kişinin ağzında yara gibi bir şeyler olduğunda yarayı emen kişi zehirlenebilir.
Yılan sokması belirtileri

Yılan sokması belirtileri

Benzer sağlık yazıları

 1. Akrep sokması ve ilk yardım yöntemleri
 2. Genel ilk yardım bilgileri
 3. Yanıkların nedenleri ve tedavileri
 4. Boğulma ve boğulmalarda ilk yardım
 5. Sıcak çarpması ve ilk yardım yöntemleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git