Boğaz Hastalıkları

Yemek Borusu (Özofagus) Divertikülü Nedir? (Zenker Divertikülü)

Divertikül kısaca kas duvarında fıtık oluşumunu tanımlar. Zenker divertikülü ise yemek borusunda (özofagusta) en sık gelişen divertikül olarak rastlanmaktadır.

Zenker divertikülü nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Divertikül kısaca kas duvarında fıtık oluşumunu tanımlar. Zenker divertikülü ise yemek borusunda (özofagusta) en sık gelişen divertikül olarak rastlanmaktadır. Zenker divertikülü Alman bilim adamı Zenker’in adı ile anılan bu hastalık genellikle ileri yaşlarda ve boynun sol tarafında meydana gelir. Özofagus (yemek borusu) divetikülleri nadir görülen ve yutma güçlüğü ile seyreden patolojilerdir.

Zenker divertikülü, özofagus üst sifinterindeki spazma bağlı olarak artan basınç nedeni ile, farinks arka duvarında, orta hatta inferior konstrüktör adalenin oblik lifleri ile krikofaringeusun transvers lifleri arasında kalan zayıf noktadan (killian üçgeni) farinks mukozasının dışarıya doğru fıtıklaşması şeklinde oluşur.

Zenker divertikülü belirtileri

Erkeklerde daha sık görülen Zenker divetikülü genellikle 40’lı yaşlardan sonra ortaya çıkar. Belirtilerdisfaji (yutma güçlüğü), sindirilmemiş gıdaların geri gelmesi, yemek yedikten sonra öksürük tutması, nedeni belli olmayan kilo kaybı, bazı hastalarda boyunda ele gelen kitle ve gurultu sesleri, ses kısıklığı, nefesin aşırı kokması gibi belirtiler ile kendini gösterir.

Zenker divertikülü teşhisi

Zenker divertikülü teşhisi gastroentroloji ya da kulak, burun, boğaz uzmanı tarafından yapılan fizik muayene, hastanın şikayetleri, elle yapılan muayene sırasında bazen boyunda ele kitle gelmesi gibi muayene bulguları tanıda yardımcı olabilir. Bunların yanı sıra bazı tetkikler ve görüntüleme yöntemleri ile tanı kesinleştirilir. Bu tetkikler baryumlu yemek borusu grafisi, endoskopik görüntüleme, özofagus manometri tetkiki gibi yöntemler sayesinde Zenker divertikülü teşhisi konulur.

Zenker divertikülü tedavisi

Zenker divertikülü tanısı konulduktan sonra tedavisi cerrahi olarak yapılır. Cerrahi yöntemler divertikülektomi ve krikofaringealmiyotomi gibi cerrahi yöntemler uygulanır. Diğer bir yöntem ise endoskopik minimal invaziv yöntem olan, endoskopik yolla stapler kullanılarak özofagodivertikülostomi oluşturularak ta tedavi yapılabilir.

Faringoözofagial divertikülünün ilaç tedavisi yoktur. Hastada beslenme bozukluğu veya kronik pulmoner komplikasyon gelişme ihtimali cerrahi tedaviye engel değildir. Hastada tekrarlayan aspirasyonlar var ise acil cerrahi tedavi uygulanması gerekebilir. Endoskopik tedavi anatomik kısıtlamalardan dolayı bazı hastalarda tercih edilmez. 2cm’den küçük ve 6 cm’den büyük divertiküller açık ameliyat ile tedavi edilir.

Yemek borusu hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Yutma güçlüğü (disfaji) neden olur
  2. Çocuklarda ve yetişkinlerde yemek borusu yanıkları
  3. Özofagus (yemek borusu) kanseri nedir
  4. Akalazya nedenleri ve tedavisi
  5. Barret özofagus nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git