Bağırsak Hastalıkları

Yaz İshali Nedenleri Ve Tedavisi (Gastroenterit)

Tüm dünyada 5 yaş altı çocuklarda yılda 1 milyara yakın ishal vakası görülmekte ve 2,2 milyon çocuk ishalden ölmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde hastaneye yatırılan vakaların % 30'unu ishal vakaları oluşturur ve bu ülkelerde çocuklar her sene yaklaşık 3 defa ishalli hastalığa yakalanmaktadır.

Yaz ishali nasıl geçer?

Tüm dünyada 5 yaş altı çocuklarda yılda 1 milyara yakın ishal vakası görülmekte ve 2,2 milyon çocuk ishalden ölmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde hastaneye yatırılan vakaların % 30’unu ishal vakaları oluşturur ve bu ülkelerde çocuklar her sene yaklaşık 3 defa ishalli hastalığa yakalanmaktadır.

Yaz aylarında havaların sıcak olmasından dolayı özellikle bakteriyel enfeksiyon ajanlar besinlerde daha çabuk ve daha kolay ürerler. Bu durum genellikle yaz aylarında hem çocuklarda hemde yetişkinlerde çok sık rastlanan yaz ishallerinin yaşanmasına neden olur.

Yaz ishalleri tedavi edilmez ise tehlikeli sonuçlara yol açabilir. İshal yılın her mevsimi olabilir iken, yazın yiyeceklerin daha çabuk bozulması, tatil yerlerinde hijyen kurallarının tam uygulanmaması ve beslenme alışkanlığının değişmesi nedeni ile daha sık ishal görülür. Yaz ishali birkaç saat ve birkaç gün arası sürebilir.

Yazın ishalden korunmak için öneriler

Yaz ishalinden korunmak için dikkat edilmesi gereken noktalar, musluk suları ve kaynağı bilinmeyen sular içilmemelidir. Çiğ sebzeler, yeşillikler ile yapılan salataların ve meyvelerin tüketiminde dikkatli olunmalıdır.

Nasıl yıkandığı bilinmeyen yeşillikleri ve meyveleri herhangi bir yerde tüketirken dikkatli olmak gereklidir. Tavuk, balık, mayonez gibi gıdaların ve süt ve süt ürünlerinin çabuk bozulan ürünler olduğunu unutmamak ve güvenilmeyen yerlerden bu gıdaları almamak ya da yememek gerekir.

Yaz ishali tedavisi

Yazın ishalden korunma

Yazın ishalden korunma

Yaz ishali tedavisinde su ve tuz kaybı çok fazla değil ve hasta çok zor durumda değil ise uygun diyet verilerek hasta ayakta tedavi edilir. Aşırı su ve tuz kaybı, dizanteridurumları vekolera hastalığı şüphesi olan hastaların mutlaka hastaneye yatırılarak tedavi edilmeleri gerekmektedir. İshal tedavisinde hastaya serum ve ağız yolu ile sıvı verilir.

Ayrıca ishalin nedeni mikrobik ise antibiyotik tedavisi uygulanır. Hastaların muz, patates, elma, pirinç lapası, haşlanmış yağsız et, tavuk gibi besinler tüketmek serbest olur iken, çiğ sebze, meyve, kuru yemiş, kızartmalar, çikolatalar ve gaz yapıcı içeceklerden ve yiyeceklerden tüketilmesi doğru olmaz.

Bağırsak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Bağırsak enfeksiyonları neden olur
  2. İrritabl bağırsak hastalığı nedir
  3. İshal neden olur
  4. Corhn hastalığı nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git