Güncel Sağlık Haberleri ve Bilgileri

Yaz Aylarında Sağlıklı Ve Doğru Beslenme Önerileri

Beslenme, anne karnından itibaren yaşamın sonlanmasına kadar geçen her süreçte yaşamın vazgeçilmezi olarak yer alan bir ihtiyaçtır. Bireylerin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesi, doğru beslenme alışkanlıklarını kazanmaları oldukça önemlidir.

Yaz mevsiminde beslenme nasıl olmalı?

Beslenme, anne karnından itibaren yaşamın sonlanmasına kadar geçen her süreçte yaşamın vazgeçilmezi olarak yer alan bir ihtiyaçtır. Bireylerin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesi, doğru beslenme alışkanlıklarını kazanmaları oldukça önemlidir.

Yeterli ve dengeli beslenme, bireylerin büyüme ve gelişme potansiyellerine ulaşabilmesi, hastalıklardan korunması ve kaliteli bir yaşam sürmeleri için temel bir gereksinimdir.

Yaz aylarında sıvı alımının önemi nedir?

Yaz aylarında havaların ısınması ile beraber kaybedilen sıvıyı göz önünde bulundurup bol sıvı alımına dikkat edilmelidir. Vücudun çok fazla sıvı kaybetmesi sonucu, bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri görülebilir. Yaz aylarında yeterli sıvı ihtiyacını karşılamak amacı ile süt, ayran, taze sıkılmış meyve suları, limonatalar. soğuk bitki ve meyve çayları tercih edilmelidir.

Bütün bunların yanı sıra en iyi içecek sudur. Dünya Sağlık Örgütü kadınların günde en az 10 bardak, erkeklerin günde 14 bardak su içmelerini önermektedir. Yaz mevsiminde bebek ve çocuklar sıvı ihtiyaçlarını kendileri göremeyecekleri için, aileler bu konuda dikkatli olmalıdır.

Yaz aylarında yağlı beslenmek zarar verir mi?

Yazın sağlıklı beslenme

Yazın sağlıklı beslenme

Yaz mevsiminde havalar sıcak olduğu için mümkün olduğunca yemeklerde yağı az ve katı yağ yerine sıvı yağ kullanmayı özen göstermek gereklidir. Yaz mevsiminde günler uzun olduğu için daha fazla yemek yenilmekte ve akşam yemeklerinde ağır yemekler yenmesi, alkol alınması ve soğuk içecekler içilmesi nedeni ile kalori alımı artmaktadır.

Yemeklerde katı yağ ve çok yağ kullanmak kalp krizi riskini artırmaktadır. Kalp krizi vakaları yaz mevsimlerinde daha sık görülmektedir. Bu nedenle yemeklerde sıvı yağ ve az yağ kullanımına dikkat edilmelidir.

Et, süt, yoğurt ve yağlı çerezlerin içinde de yağ bulunmaktadır ve yaz aylarında çerez tüketimi daha fazla olur. Çünkü yaz aylarında pikniklere gidilir ve oralarda ağır beslenilir. Yaz aylarında kızartmalardan, kavurma tipi yemeklerden, ekmeğe yağ sürmekten, mümkün olduğunca kaçınılmalı ve buğulama, fırında pişirme, ızgara, haşlama tarzı yemekler tercih edilmelidir.

Yaz aylarında tatlı yemek zarar verir mi?

Yaz aylarında şeker ihtiyacından fazlası yaz meyvelerinden zaten alınmaktadır. Bazı şekerler besinlerde doğal olarak vardır. Örneğin meyvelerdeki fruktoz, sütte bulunan laktoz, tahıllarda bulunan nişasta gibi besinler tüketildiği sürece şeker kullanmayı çok fazla gerek kalmamaktadır.

Bazı besinlere dışarıdan şeker ilave edilmektedir. Örneğin çaya atılan şeker, şekerli içecekler, şekerli tatlılar gibi dışarıdan ilave edilen şekerli yiyecek ve içeceklerdir. Şeker ihtiyacı doğal olarak besinlerden karşılanmaktadır.

Bu nedenle dışarıdan şeker almamaya dikkat etmek, özellikle sıcak havalarda hamurlu tatlılardan uzak durmak veya tüketim miktarına dikkat etmek, hamurlu tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih etmek gereklidir. Özellikle evde yapılan tatlıların mümkün olduğunca meyvelerin tadı ile ya da tatlandırıcı kullanarak yapılması önemlidir.

Yaz aylarında meyve ile öğün geçirmek doğru olur mu?

Yaz aylarında meyve sebzeyi yeterli miktarlarda tüketmek oldukça faydalıdır. Fakat ana öğünleri meyve ile geçiştirmek çok doğru olmaz. Meyvenin ana yemek olarak değil ara öğünlerde çok aşırı kaçmadan ara öğün olarak yenmesi daha doğru bir seçim olur. Yazın genellikle sadece karpuz ile öğün geçirilmekte ve bu yanlış bir beslenme biçimi olmaktadır. Aşırı meyve tüketimi hem kilo almaya hemde şeker yüksekliğine yol açar.

Yaz aylarında hangi besinler tüketilmeli?

Yaz aylarında hangi besinler tüketilmeli

Yaz aylarında hangi besinler tüketilmeli

Yaz mevsiminde özellikle meyveler daha sık tüketilmesi gereken besinlerdir ve su oranı daha yüksek meyvelerin tüketilmesi daha önemlidir. Örneğin, kavun, karpuz, erik, şeftali, üzüm gibi meyvelerde su oranı daha fazladır. Zaten doğal olarak bu meyveler yaz aylarında daha fazla bulunan meyvelerdir.

Bunların yanı sıra sulu yiyecekleri daha fazla tüketmek özellikle sıcak havalarda oldukça yararlıdır. Örneğin, soğuk çorbalar, şekersiz kompostolar, limonatalar, evde yapılan meyve suları, bitki çaylarını soğuk içmek gibi beslenme tarzı hem serinlemek hemde beslenmek için önemlidir.

Yaz aylarında yemeklerde zeytin yağı kullanmak ve bu yemekleri oda sıcaklığında yemek ağır yemeklere göre sıcağa karşı daha etkili olur. Yazın süt, yoğurt, ayran gibi süt ürünlerini yeteri kadar tüketmek gerekir. Yazın et, tavuk, balık tüketimi miktarlarını dikkat etmek önemlidir.

Çünkü insan metabolizması sıcak sunulan bazı yiyeceklerden daha fazla etkilenir. Örneğin, kolesterol, tansiyon yüksekliği, kalp damar hastalığı sorunları var ise aşırı kırmızı et tüketimi sıcak havalarda olumsuz etki yapar.

Yaz aylarında baklagiller tüketimi ne kadar olmalı?

Baklagiller yaşamın vazgeçilmezi olmalıdır. Yaz mevsiminde de haftada en az 2-3 kez baklagiller tüketmek gereklidir. Kolesterol, şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kabızlık, kansızlık ve bitkisel protein ihtiyacı bakımından baklagillerin olumlu etkileri vardır.

Baklagiller her ne kadar kış besinleri olarak görülse de baklagiller her mevsim tüketilmesi gereken önemli besin kaynaklarıdır. Bunların yanı sıra tahıl tüketimi de önemlidir. Fakat tahıl tüketiminde dikkat edilmesi gereken nokta, tahılların ve tahıllı ekmeğin mümkün olduğunca kepekli tahıllar ve kepekli ekmek olmasına dikkat edilmelidir.

Yaz aylarında spor ve egzersiz yapmanın önemi nedir?

Yaz ayları ve egzersiz

Yaz ayları ve egzersiz


Yaz aylarında hem sağlıklı kalmak hemde formu korumak açısından spor ve egzersiz çok ama çok önemlidir. Yaz mevsiminde sağlıklı ve doğru beslenmenin yanı sıra spor ve egzersiz kesinlikle ihmal edilmemelidir. Yazın egzersiz yapmak kış mevsimine göre daha zevkli olmaktadır. Özellikle açık havada yürümek insanı yaz aylarında daha fazla haz verir.

Yaz egzersizi olarak Dünya Sağlık Örgütü tempolu yürüyüşü özellikle önermektedir. Ayrıca, bisiklete binme, yüzme, tenis oynama, dans etme, aerobik yapma, jimnastik tarzı sporlarda yazın yapılabilecek sporlardır. Haftanın 4-5 günü 40-50 dakika kadar egzersiz yeterli olur. Önemli olan metabolizmayı çalıştırmak ve sağlıklı kalmak için egzersizin ihmal edilmemesidir.

Yaz aylarında alkol tüketirken nelere dikkat etmek gerekir?

Yazın alkol tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, tüketilen alkolün miktarı ve vaktidir. Güneş altında alkol alınır ise beyin kanaması, kalp hastalıkları, kalp krizleri riski oldukça yüksektir. Yazın gündüz vaktinde alkol içilecek ise mutlaka gölgede ve çok aşırıya kaçmadan içilmelidir. Hatta mümkün olduğunca geceleri alkol alımı daha doğru olur.

Yaz aylarında akşam alkol içilmiş ise sabah kahvaltısı daha hafif olmalıdır. Alkol alımında vücutta sıvı kaybı oluşur ve bunun yanı sıra ciddi ödemler de oluşabilir. Alkol içildikten sonra sabah ödem oluşmuş ise yürüyüş yapmak, yüzmek ve benzeri aktiviteler yararlı olur. Yaz aylarında alkol alma miktarı mümkün olduğunca kısıtlanmalıdır.

Yaz aylarında diyet yapmak zarar verir mi?

Yazın diyet yapmak sakıncalı bir şey değildir. Zaten diyetler, genellikle yaza girmeden önce yapılmaktadır. Yazın diyet yapmak için en rahat ve en keyifli dönemdir. Yaz aylarında D vitamini yani gün ışığı yeteri kadar olduğu için insanlar kendini daha rahat hissederler.

D vitamini yeteri kadar alındığı sürece psikolojik olarak insanları diyet yaparken rahatlatır. Gün ışığının bol olduğu durumlarda D vitamini sayesinde yeme davranışı daha düzenli olur ve yeme bozuklukları daha az görülür. Yaz aylarında insanlar daha dinamik olacağı için diyet yapmak daha kolay olur. Yani yaz mevsiminde diyet yapmanın bir zararı yoktur.

Sağlıklı beslenme ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Oruç tutarken tok tutan besinler
  2. Sonbahar ve kış için beslenme önerileri
  3. Kilo vermeye yardımcı besinler
  4. Baş ağrısına iyi gelen yiyecekler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git