Güncel Sağlık Haberleri ve Bilgileri

Yaz Aylarında Sağlıklı ve Doğru Beslenmek İçin Öneriler

Yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte kaybedilen sıvıyı göz önünde bulundurup bol sıvı alımına dikkat edilmelidir.

Yaz mevsiminde beslenme nasıl olmalı?

Beslenme, anne karnından itibaren yaşamın sonlanmasına kadar geçen her süreçte yaşamın vazgeçilmezidir. Bireylerin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesi, doğru beslenme alışkanlıklarını kazanmaları oldukça önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenme, bireylerin büyüme ve gelişme potansiyellerine ulaşabilmesi, hastalıklardan korunması ve kaliteli bir yaşam sürmeleri için temel bir gereksinimdir.

Yaz aylarında sıvı alımının önemi nedir?

Yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte kaybedilen sıvıyı göz önünde bulundurup bol sıvı alımına dikkat edilmelidir. Vücudun çok fazla sıvı kaybetmesi sonucu bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri görülebilir. Yaz aylarında yeterli sıvı ihtiyacını karşılamak için süt, ayran, taze sıkılmış meyve suları, soğuk bitki ve meyve çayları tercih edilmelidir. Bunların yanı sıra en iyi içecek sudur. Dünya Sağlık Örgütü kadınların günde en az 10 bardak, erkeklerin günde 14 bardak su içmelerini önermektedir. Yaz mevsiminde bebek ve çocuklar sıvı ihtiyaçlarını kendileri gideremediği için aileler bu konuda dikkatli olmalıdır.

Yaz Aylarında Sıvı Tüketiminin Önemi Nedir

Yaz aylarında yağlı beslenmek zararlı mı?

Yaz mevsiminde havalar sıcak olduğu için mümkün olduğunca yemeklerde yağı az ve katı yağ yerine sıvı yağ kullanmayı özen gösterilmelidir. Yaz mevsiminde günler uzun olduğu için daha fazla yemek yenilmekte ve akşam yemeklerinde ağır yemekler yenmesi, alkol alınması ve soğuk içecekler içilmesi nedeniyle kalori alımı artmaktadır.

Yemeklerde katı yağ ve çok yağ kullanmak kalp krizi riskini arttırır. Kalp krizi vakaları yaz mevsimlerinde daha sık görülmektedir. Bu nedenle yemeklerde sıvı yağ ve az yağ kullanımına dikkat edilmelidir.

Et, süt, yoğurt ve yağlı çerezlerin içinde de yağ bulunmaktadır ve yaz aylarında çerez tüketimi daha fazla olur, çünkü yazın pikniklere gidilir ve oralarda ağır beslenilir.

Yaz aylarında kızartmalardan, kavurma tipi yemeklerden, ekmeğe yağ sürmekten, mümkün olduğunca kaçınılmalı ve buğulama, fırında pişirme, ızgara, haşlama tarzı yemekler tercih edilmelidir.

Yaz aylarında tatlı yemek zararlı mı?

Yaz aylarında şeker ihtiyacından fazlası meyvelerden zaten alınmaktadır. Bazı şekerler besinlerde doğal olarak vardır. Örneğin meyvelerdeki fruktoz, sütte bulunan laktoz, tahıllarda bulunan nişasta gibi besinler tüketildiği sürece şeker kullanımına genellikle gerek yoktur. Bu nedenle dışarıdan şeker almamaya dikkat etmek, özellikle sıcak havalarda hamurlu tatlılardan uzak durmak veya tüketim miktarına dikkat etmek, hamurlu tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih etmek gerekir..

Yaz aylarında meyvelerle öğün geçirmek doğru mu?

Yaz aylarında meyve sebzeyi yeterli miktarlarda tüketmek oldukça faydalıdır. Fakat ana öğünleri meyvelerle geçiştirmek çok doğru olmaz. Meyvenin ana yemek olarak değil ara öğünlerde çok aşırıya kaçmadan ara öğün olarak yenmesi daha doğru bir seçim olur. Yazın genellikle sadece karpuz ile öğün geçirilmektedir, fakat bu yanlış bir beslenme biçimi olmaktadır. Aşırı meyve tüketimi hem kilo alımına hem de şeker yüksekliğine neden olur.

Yaz aylarında daha fazla tüketilmesi önerilen besinler

Yaz mevsiminde özellikle meyveler daha sık tüketilir ve su oranı daha yüksek meyvelerin tüketilmesi de oldukça faydalıdır. Örneğin kavun, karpuz, erik, şeftali, üzüm gibi meyvelerde su oranı daha fazladır. Zaten doğal olarak bu meyveler yaz aylarında daha fazla bulunan meyvelerdir. Bunların yanı sıra sulu yiyecekleri daha fazla tüketmek özellikle sıcak havalarda oldukça yararlıdır. Örneğin soğuk çorbalar, şekersiz kompostolar, evde yapılan taze meyve suları, bitki çaylarını soğuk içmek gibi beslenme tarzı vücudun serin kalmasını ve sıvı ihtiyacını karşılamada yardımcıdır.

Yaz aylarında yemeklerde zeytin yağı kullanmak ve bu yemekleri oda sıcaklığında tüketmek ağır yemekleri tüketmekten daha doğru olur. Süt, yoğurt, ayran gibi süt ürünlerini yeteri kadar tüketmek gerekir. Et, tavuk, balık tüketimi miktarlarını da dikkat etmek gerekir, çünkü insan metabolizması sıcak sunulan bazı yiyeceklerden daha fazla etkilenir. Örneğin kolesterol, tansiyon yüksekliği, kalp damar hastalığı sorunları olan kişiler aşırı kırmızı et tüketiminden kaçınmalıdır.

Yazın Hangi Besinler Tüketilmeli

Yaz aylarında baklagiller tüketilmeli mi?

Baklagiller yaşamın vazgeçilmezi olmalıdır. Yaz mevsiminde de haftada en az 2-3 kez baklagiller tüketmek gerekir. Kolesterol, şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kabızlık, kansızlık ve bitkisel protein ihtiyacı bakımından baklagillerin olumlu etkileri yeteri kadar bilinmektedir. Baklagiller her ne kadar kış besinleri olarak görülse de baklagiller her mevsim tüketilmesi gereken önemli besin kaynaklarıdır. Bunların yanı sıra tahıl tüketimi de önemlidir. Fakat tahıl tüketiminde dikkat edilmesi gereken tahılların ve tahıllı ekmeğin mümkün olduğunca kepekli tahıllar ve kepekli ekmek olmasına dikkat edilmesidir.

Yaz aylarında spor ve egzersizin önemi nedir?

Yaz aylarında hem sağlıklı kalmak hem de formu korumak açısından spor ve egzersiz çok ama çok önemlidir. Yaz mevsiminde sağlıklı ve doğru beslenmenin yanı sıra spor ve egzersiz kesinlikle ihmal edilmemelidir. Yazın egzersiz yapmak kış mevsimine göre daha keyifli olur, özellikle açık havada yürümek yaz aylarında daha fazla haz verir.

Yaz egzersizi olarak Dünya Sağlık Örgütü tempolu yürüyüşü özellikle önermektedir, ayrıca bisiklete binme, yüzme, tenis oynama, dans etme, aerobik yapma, jimnastik tarzı sporlarda yazın yapılabilecek sporlardır. Haftanın 4-5 günü 30-40-50 dakika kadar egzersiz yeterli olur. Önemli olan metabolizmayı çalıştırmak ve sağlıklı kalmak için egzersizin ihmal edilmemesidir.

Yaz Aylarında Egzersiz Yapmanın Önemi Nedir

Yaz aylarında alkol tüketimi konusunda nelere dikkat etmeli?

Yazın alkol tüketimi konusunda dikkat edilmesi gereken durum tüketilen alkolün miktarı ve vaktidir. Güneş altında alkol alındığında beyin kanaması, kalp hastalıkları, kalp krizi riski oldukça yüksektir. Gündüz vaktinde illede alkol içilecekse mutlaka gölgede ve çok aşırıya kaçmadan içilmelidir. Hatta mümkün olduğunca geceleri alkol alımı daha uygundur.

Yaz aylarında akşam alkol içilmiş ise sabah kahvaltısı daha hafif olmalıdır. Alkol alındığında vücutta sıvı kaybı ve buna bağlı olarak ciddi ödemler de oluşabilir. Alkol içildikten sonra sabah ödem oluşmuş ise yürüyüş yapmak, yüzmek ve benzeri aktiviteler yararlı olur. Yaz aylarında alkol alım miktarı kısıtlanmalıdır.

Yaz aylarında diyet yapmak zararlı mı?

Yazın diyet yapmak sakıncalı bir şey değildir. Zaten diyetler, genellikle yaza girmeden önce yapılmaktadır. Yazın diyet yapmak için en rahat ve en keyifli dönemdir. Yaz aylarında D vitamini yani gün ışığı yeteri kadar olduğu için insanlar kendini daha rahat hissederler. D vitamini yeteri kadar alındığı sürece psikolojik olarak insanları diyet yaparken rahatlatır. Gün ışığının bol olduğu durumlarda D vitamini sayesinde yeme davranışı daha düzenli olur ve yeme bozuklukları daha az görülür. Yaz aylarında insanlar daha dinamik olacağı için diyet yapmak daha kolay olur. Yani yaz mevsiminde bilinçli diyet yapmanın bir zararı yoktur.

Yaz aylarında besin zehirlenmesi konusunda nelere dikkat etmeli?

Besin zehirlenmeleri özellikle yaz aylarında artış gösterir. Besin zehirlenmeleri genellikle hafif seyirli ve kısa süreli hastalıklar olmasına karşın, zehirlenmeye neden olan besinle ve kişiyle ilgili bazı etkenler hastalığın bazen ağır seyretmesine, hatta ölümcül olabilmesine neden olmaktadır. Özellikle yaz aylarında dışarıda ve açıkta satılan besinlerden kaçınılmalı, çabuk bozulma ihtimali olan (et, yumurta, balık, süt ve süt ürünleri gibi) yiyecekler açıkta bırakılmamalıdır, ayrıca besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.

Sağlıklı beslenme ile ilgili sağlık yazıları

  1. Yaz aylarında hamilelik ve yaz hamileleri için beslenme önerileri
  2. Az kalorili beslenmek yaşlanmayı yavaşlatır mı
  3. Spor yapanlar için beslenme önerileri
  4. Emziklilik dönemi için beslenme önerileri
  5. Sonbahar ve kış aylarında beslenme nasıl olmalı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git