Hamilelik ve Doğum

Yaz Aylarında Hamilelik ve Yaz Hamileleri İçin Beslenme Önerileri

Yaz aylarında genellikle beslenme saatleri ve beslenme alışkanlıkları değişmektedir. Bu durum özellikle hamileler için ayrı bir öneme sahiptir.

Gebelik (hamilelik) nedir?

Hamilelik, son menstruasyonun ilk gününden itibaren 280 gün ya da 10 gebelik ayı (28 günlük lunar ay) ya da 40 hafta boyunca devam eden, sistemik ve metabolik birçok değişikliğin ortaya çıktığı anne olma yolunda ilerleyen dönemdir.

Gebelik (hamilelik) belirtileri

 • Bulantı, kusma: Genellikle hamileliğin ilk üç ayında hormonların etkisi sonucu özellikle sabahları görülür.
 • Sık idrara çıkma: Hamileliğin ilk yarısında böbrek kan dolaşımın artması ve hormonların etkisiyle, hamileliğin son yarısında ise bebeğin mesaneye yaptığı basının etkisiyle meydana gelir.
 • Vajinal akıntı: Gebelerde artış gösteren östrojen hormonunun miktarına bağlı olarak, kokusuz, kaşıntı yapmayan ve yumurta akı şeklinde akıntı görülür.
 • Memelerde hassasiyet: Gebeliğin ilk dönemlerinde ve son dönemlerinde rahatsız edici olabilir.
 • Varis oluşumu: Hamilelik döneminde büyüyen rahimin yaptığı bası sonucu bacaklarda, labium majör ve minörlerde varis oluşabilir.
 • Ödem: Hormonların etkisiyle vücutta su tutulması, gebelik sürecinde ortaya çıkan ödemin en önemli nedenidir. Gebeliğin geç dönemlerinde ortaya çıkan ödem genellikle zararsızdır, fakat sabahları yüzde, ellerde ve bacaklarda oluşan ödem gebelik zehirlenmesine işaret edebilir.
 • Bacak krampları: Genellikle kalsiyum ve fosfor fazlalığı sonucunda ortaya çıkar.
 • Kabızlık ve hemoroid: Hormonal dalgalanmaların etkisiyle sindirim sisteminin hareketlerinin yavaşlaması ve büyüyen uterusun rektum üzerine yaptığı bası sonucu oluşur.

Yaz hamileleri nasıl beslenmeli ve beslenme konusunda nelere dikkat etmeli?

Yaz aylarında genellikle beslenme saatleri ve beslenme alışkanlıkları değişmektedir. Bu durum özellikle hamileler için ayrı bir öneme sahiptir. Hamilelik dönemi diğer dönemlerden farklılık gösteren ve özen gösterilmesi gereken bir dönemdir. Yaz aylarında hamilelerin mineral dengelerini korumaları, az ve sık beslenmeye özen göstermeleri, yağlı ve tuzlu besinlerden kaçınmaları, yeterli su tüketmeleri, yeterli sebze ve meyve tüketmeleri, yürüyüş yapmaları, güneşe çıkma konusunda dikkatli olmaları, yeterli oranda dinlenmeleri gibi önlemler almaları önemlidir.

Mineral kaybını önlemek için beslenme şekli nasıl olmalı? Yaz mevsimine denk gelen hamilelik döneminde mineral kaybını önlemek için daha fazla sıvı tüketmek, yeterli miktarda su tüketmek gerekir. Bunun yanı sıra sıvı kaybına neden olan çay, kahve yüksek şeker içeren içeceklerden de kaçınmak gerekir. Mineral kaybını önlemek için süt ve sütlü içecekler faydalıdır. Özellikle ayran hem tuz kaybını önler hem de proteinli bir içecek olduğu için (abartılmadığı taktirde) uygun bir yaz içeceğidir. Fakat hipertansiyonu, preeklamsisi, çok yoğun ödemi olan hamilelerin ayran tüketimi konusunda dikkatli olmaları ya da tüketmemeleri gerekir. Bunun alternatifi olarak kefir de tüketilebilir. Şeker hastalığı riskleri ve reflü ve mide sorunları yok ise yaz hamileleri sıvı olarak taze sıkılmış meyve suları ile de sıvı desteği sağlayabilirler (fakat abartmadan).

Sık ve azar azar öğünlerle beslenme şekli nasıl olmalı? Hamileliğin diğer dönemlerinde olduğu gibi özellikle hamileliğin ilerleyen aylarında ve özellikle yaz mevsimine denk gelen gebelik sürecinde öğün sayısını arttırmak (3 ana öğün, 3 ara öğün şeklinde) ama az porsiyonlar şeklinde olması beslenme düzeni için çok önemlidir. Ayrıca bu beslenme şekli sayesinde hamileliğin ilk aylarında bulantı ve kusma ataklarını azaltmak, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde de reflüyü, mide yanmasını azaltmak mümkün olabilir.

Meyve ve sebze içerikli beslenme şekli nasıl olmalı? Meyve ve sebzeler vitamin, mineral, lif, su gibi içerikleri sayesinde hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için çok ama çok önemlidir. Özellikle yaz aylarında sebzeler ve meyveler oldukça çeşitlidir. Bu nedenle mümkün olduğunca tüm meyve ve sebze çeşitlerinden yararlanmak önemlidir.

Kabız olmaktan korunmak için beslenme şekli nasıl olmalı? Sebze ve meyvelerin büyük kısmı sudan oluşur, bu nedenle sebze meyve tüketimi yeterli ve çeşitli olursa kabızlığın önlenmesinde oldukça faydalıdır. Ayrıca sebze ve meyveler posa bakımında da zengin olduğundan kabızlığa iyi gelecektir. Bunların yanı sıra tam tahıllı ekmek, baklagiller, yulaf ezmesi, kuru meyveler, esmer pirinç, bulgur gibi besinler de kabızlığın önlenmesinde faydalıdır. Kişiye göre değişmekle birlikte kuru meyveler (siyah kuru kayısı, siyah kuru incir, siyah kuru erik gibi) çok az suda şekersiz olarak kısa süreli pişirildikten sonra kahvaltıda 3-4 adet düzenli tüketildiğinde de kabızlığı önlemede yardımcıdır.

Besin zehirlenmesini önlemek için beslenme şekli nasıl olmalı? Yaz hamilelerinin dikkat etmesi gereken önemli bir durum da besin zehirlenmesidir. Özellikle yaz aylarında besinler daha hızlı bozulup toksin ve bakteri üretir. Besinlerin iyi saklanması, alınan besinlerin son kullanma tarihlerinin iyi bakılması, dışarıda satılan yiyeceklerin temizliğinden ve tazeliğinden emin olunması zehirlenme kaynaklı hastalıkları önlemede çok önemlidir.

Tatlı isteğini bastırmak için hangi tatlılar seçilmeli? Hamilelik döneminde hormonlarında etkisiyle tatlı isteği ve ihtiyacı diğer dönemlere göre daha da artar. Yaz mevsiminde hamilelik geçirenlerin hem aşırı kilo alımını önlemek hem de yaz susuzluğunu gidermek için hamur işi tatlıların yerine sütlü tatlılar, dondurma ve meyveleri tercih etmesi daha doğru bir seçim olur. Ancak sütlü tatlılar yaz aylarında çok hızlı bozulur ve besin zehirlenmelerine neden olur. Bu nedenle tazeliğini ve temizliğini güvendiğiniz yerlerden veya markalardan dondurma veya sütlü tatlı seçiminizi yapmalısınız. Evde yaptığınız sütlü tatlıları da tercih edebilirsiniz. Sütlü tatlıların saklanmasında da özenli olunmalıdır. Ayrıca aşırı kilo alımını da önlemek için sütlü tatlılarda az yağlı ya da yağsız sütten yapılan tatlıların tercih edilmesi faydalı olacaktır.

Yaz hamilelerinde beslenme nasıl olmalı

Yaz aylarında hamileliği daha rahat geçirmek için öneriler

Hamilelikte ödemi önlemek için öneriler: Gebelikte damarların geçişkenliği artar, buna bağlı olarak da cilt altında ödem oluşur. Ödem oluşumunu azaltmak için yeterli istirahat etmek, özellikle çalışan hamilelerde gün içinde ara ara ayakları uzatarak dinlenmek, akşamları ayakları ılık suda (15-20 dakika kadar) bekletmek ve sonrasında kalp hizasında 15-20 dakika kadar dinlendirmek gibi önlemler faydalı olacaktır.

Hamilelikte ağrıları azaltmak için öneriler: Hamilelikten dolayı ağırlaşan vücudun yaptığı baskı nedeni ile ağrılarda da artmalar olur. Yeterli ve dengeli istirahatin yanı sıra masaj yapmak, yaptırmak da ağrıları bacaklarda oluşan ödemi azaltmada yardımcı olur.

Hamilelikte dengeli kilo alımını sağlamak için öneriler: Hamilenin doktoruna danışarak ve doktorunun önerdiği süre ve tempoda yürüyüş yapması hem insülin salımının dengesinin korunmasında hem de kilo dengesini korumada faydalıdır. Ayrıca düzenli yürüyüş eklem ve kas ağrılarını, kas kramplarını azaltmada da yardımcı olur. Hamilelerin yürüme dışında yapabilecekleri bir diğer uygun spor da yüzme sporudur. Hamilelik döneminde doktorun önerisiyle son aylara kadar yürüyüş ve yüzme sporları (bilinçli şekilde) yapılabilir. Fakat hamilelik döneminde de havuz, deniz gibi yerlerden vajinal enfeksiyon kapma riski de unutulmamalı ve yüzülecek suyun temiz olduğundan emin olunmalı, vajinal mantar enfeksiyonu olmaması için ıslak mayoyla durulmamalı, havlu kullanımı kişiye özel ve temiz olmalıdır.

Hamilelikte gün ışığından yararlanmak veya korunmak için öneriler: Hamileler gün ışığının dik geldiği saatlerde (11-16 saatleri arasında) ve özellikle yaz aylarının bol güneşli olmasından dolayı mümkün olduğunca dışarı çıkmamalı, eğer dışarı çıkmaları gerekiyorsa şapka, güneş gözlüğü, doktorlarının önerdiği güneş kremi veya şemsiye ile dışarı çıkmalıdırlar. Yaz aylarında hamilelik geçiren kadınlar güneş ışığını daha az geçiren açık renkli ve terletmeyen pamuklu kıyafetler giymelidirler. Güneşin zararlarından korunmak ne kadar önemliyse faydalarından yaralanmak da önemlidir. Bu nedenle uygun saatlerde gün ışığı tam gitmeden yine korunma önlemlerini alarak güneş ışığından yararlanmayı da ihmal etmemek yeterli D vitamini almak için son derece önemlidir.

Hamilelikte yatarken baskıyı azaltmak için öneriler: Hamilelik döneminde uterusa (rahime) giden damarları baskıdan korumak için sol yana yatılması önerilmektedir. Sırtüstü yatılması durumunda ”vena kava” olarak adlandırılan büyük toplardamar baskı altında kalmaktadır. Bu tür bir durumda tansiyon düşmesi ve baygınlık ortaya çıkabilir. Ayrıca fetusa giden kan akımı bozularak bebek için risk oluşturabilir.

Hamilelikte tatili daha rahat geçirmek için öneriler: Hamilelik döneminde rahat seyahat etmek için ikinci trimester (hamileliğin 13.28. haftaları arası) tercih edilmelidir. Bu hamilelik ayları öncesinde ya da sonrasında tatile gidecek ya da seyahat edecek hamilelerin son kontrollerini yaptırmaları son derece önemlidir. Sağlıklı bir hamilenin tatil yapmasına bir engel yoktur. Fakat uzun yolculuklar kan dolaşımını olumsuz yönde etkiler, bu nedenle hamilelik döneminde seyahat edeceklerin iki saatte bir yolculuğa ara vererek kısa yürüyüşler yapması gerekir. Eğer uçak ile seyahat edilecek ise de öncelikle doktor kontrolünden geçilmesi önerilmektedir. Hamileliğin son aylarında uzun yolculuklar riskli olabileceği için de bu dönemde seyahat etmekten kaçınmak gerekir.

Yaz aylarında hamileliği daha rahat geçirmek için öneriler

Benzer sağlık yazıları

 1. Hamilelikte yorgunluk neden olur
 2. Gebelik şekeri nedir ve neden olur
 3. Preeklampsi nedir ve neden olur
 4. Sağlıklı bebek için beslenme nasıl olmalı
 5. Hamilelikte yaşanan rahatsızlıklar ve önlemler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git