Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Yay Bacak Nedir? Yay Bacak Tedavisi

Yay bacak, bacaklardaki kemiklerin dışa doğru kavisli olması sonucunda, ayaklar yan yana getirildiğinde dizlerin arasında geniş açıklık oluşması durumudur. Yay bacak çok küçük çocuklarda sık görülür ve gelişimin normal bir parçasıdır ve çoğu çocukta düzelir. Seyrek olarak bacaktaki deformite (şekil bozukluğu) kemik hastalığının, özellikle de çocuklarda raşitizmin (D vitamini eksikliği) bir sonucu olarak da görülebilir.

Yay bacak tedavisi

Çoğu durumda çocuk büyüdükçe bu eğrilik düzelir. Fakat ciddi bir yaylaşma söz konusu ise, sadece tek taraflıysa ya da 3 yaşından sonra devam ederse bir doktora başvurulmalıdır. Bu durumda cerrahi tedavi gerekebilir.

Benzer Sağlık Yazılarımız

  1. Çocuklarda Çarpık Ayak
  2. Çocuklarda Güvercin Parmağı
  3. X bacak Nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git