Bakteriyel Hastalıklar ve Tedavileri

Yaws Hastalığı Nedir? Yaws Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Dünyanın yoksul alt tropikal ve tropikal bölgelerinde görülen bir enfeksiyon hastalığıdır.

Dünyanın yoksul alt tropikal ve tropikal bölgelerinde görülen bir enfeksiyon hastalığıdır. Treponema Pertenue denilen ve frengiye neden olan bakteriye benzeyen bir spiroket (spiral şekilli) bakteri türü bu enfeksiyona neden olur. Bununla birlikte, yaws cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon değildir, en başta temizlik koşullarının yetersiz olduğu durumlarda yayılır. Bu enfeksiyon neredeyse her zaman çocuklukta edinilir ve esas olarak deriyi ve kemikleri etkiler.

YAWS HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Bakteriler vücuda derideki sıyrıklardan girer. Enfeksiyonun kapılmasından üç ya da dört hafta sonra, enfeksiyon yerinde ahududu benzeri, kaşıntılı bir oluşum belirir, bazen öncesinde ateş ve ağrılar da görülür. Lezyon (anormal doku alanı) yüksek derecede iltihaplı dır, bu alanın kaşınarak yırtılması enfeksiyonu yayar ve vücudun başka yerlerinde başka oluşumların gelişmesine neden olur. Tedavi uygulanmazsa, bu oluşumlar yaklaşık 6 aylık bir sürede yavaş yavaş iyileşir, ama yinelenme sık görülür.

Hastalığın ilk evresinin iyileşmesinden birkaç hafta veya ay sonra ikinci evre başlayabilir. Bu aşamada yüzü, kolları, bacakları ve kalçaları içerebilen kabuklu döküntüler oluşur. Ayrıca ayağın tabanını kalınlaşmış, ağrılı kabuklar kaplayabilir, bu da yürümeyi zorlaştırabilir, acı verici olabilir.

Hastalığın üçüncü evresinde (üçüncü evre genellikle hastaların % 10 kadarında ve en erken 5 yıl sonra görülür), öncelikle bacaklarda ciltte, kemiklerde ve eklemlerde ciddi hasarlar oluşabilir. Bu geç evredeki yawslar burun, üst çene, damak ve yutakta tahrip ettiği için gangosa olarak adlandırılan yüz tahribatına neden olabilir.

Yaws Hastalığı Belirtileri

YAWS HASTALIĞI TEDAVİSİ

Yaws, penisilin grubundan bir ilacın kas içine şırıngayla tek bir kez verilen büyük bir dozuyla iyileştirilebilir.

Tedavi edilmeyen bazı olgularda en nihayet yaygın doku kaybı meydana gelir.

Benzer Konularımız

  1. Onkoserkiyaz Nedir
  2. Kayalık Dağlar Benekli Humması Nedir
  3. Frengi (Sifiliz) Nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git