Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Yatak İstirahati Nedir? Yatak Yaraları Nasıl Önlenir?

Yatak istirahati bazen ateşli romatizma gibi bazı hastalıklarda ve omur kırığı gibi bazı yaralanma türlerinde tedavinin bir parçasıdır.

Yatak istirahati neden verilir?

Yatak istirahati, yatakta geçirilen süre için kullanılan bir terimdir. Yatak istirahati bazen ateşli romatizma gibi bazı hastalıklarda ve omur kırığı gibi bazı yaralanma türlerinde tedavinin bir parçasıdır.

Uzun süreli yatak istirahati nedeni ile kas kaybı, yatak yarası ve bacaklarda pıhtı oluşumu (derin ven trombozu) gibi riskleri vardır. Yatak istirahati bir zamanlar bilinen birçok hastalıkta tedavinin vazgeçilmez bir parçası olarak kullanılıyordu, fakat günümüzde mümkün olduğunca bundan kaçınılmaktadır. Bir hastalıktan veya cerrahi girişimden sonra hastalar mümkün olan en kısa süre içinde hareket etmeleri için teşvik edilmektedir.

Neden yatağa bağımlı olunur?

Yatağa bağımlı olmak, hastalık veya yaralanma nedeni ile yataktan çıkamayan kişiyi tanımlamak için kullanılan terimdir. Yatağa bağımlı olma olasılığı yüksek olan kişiler çok yaşlılar, hastalığın son evresinde olanlar ve bir kaza sonucu felç olanlardır.

Yatak yarası neden olur?

Yatak yarası, dekübit ülseri veya basınç yarası olarak da bilinen, bilinci yerinde olmayan veya hareketsiz hastaların ciltlerinde oluşan bir ülserdir. Yatak yaralarının en çok görüldüğü bölgeler omuzlar, dirsekler, bel, kalça, kaba etler, ayak bileği ve topuklardır. Yatak yaraları duyu kaybına neden olan inme veya omurga yaralanmalarından sonra oluşabilir. Yatağa bağımlılık derinin sürekli ıslak kalmasına neden oluyor ise idrar kaçırma da yatak yaraları için bir faktör olabilir.

Yatak yarası nedir

Yatak yarası nedir

Yatak yaraları belirtileri

Yatak yaraları kırmızı, ağrılı bölgeler olarak başlar ve cilt yıkıma uğrayıp açık yaralar oluşmadan önce rengi mora döner. Bu aşamada, yaralar enfeksiyona dönüşebilir ve iyileşmesi uzun zaman alır.

Yatak yaraları belirtileri

Yatak yaraları belirtileri

Yatak yaraları nasıl tedavi edilir?

Yatak yaraları derin, kronik ülserler haline geldiğinde antibiyotik ilaçlar ile tedavi ve bazı durumlarda plastik cerrahi gerektirebilir. Hastanın pozisyonunun düzenli olarak değiştirilmesini, cilt bakımını, hassas bölgelerin korunmasını, yastıkların ve özel yatakların kullanılmasını içeren iyi bakım birçok durumda yatak yaralarının oluşmasını engeller.

Yatak banyosu nedir?

Yatak banyosu yatağa bağımlı hastayı yıkama yöntemidir. Üşümeyi engellemek için vücudun diğer tarafları örtülü tutulurken, her defasında küçük bir alanın yıkanıp kurulanması şeklinde yatak banyosu yaptırılır.

Yatak yaraları tedavisi

Yatak yaraları tedavisi

Yatak yaraları nasıl önlenir?

Yatak yarası oluştuktan sonra ancak üzerine gelen basınç en aza indirildiğinde iyileşir, dolayısıyla yatağa bağımlı veya hareketsiz bir hastanın iyi bakımı önemlidir. Hastanın pozisyonu en az iki saatte bir değiştirilmelidir ve özellikle hasta idrarını tutamıyor ise basınç alanlarını dikkatlice yıkamak ve kurulamak gerekir. Daha fazla koruma için bariyer (koruyucu) kremler kullanılabilir. Bariyer krem cildi tahriş edici maddelerin ve suya aşırı maruz kalmanın etkilerinden koruma amacı ile kullanılan kremdir. Yatak yaralarından korunmada hastanın beslenmesi de çok önemlidir.

Yatağa bağımlı olmaya neden olan hastalıklar ile ilgili yazılar

  1. Omurga kırıkları ve omurilik yaralanmaları neden olur
  2. Baş-boyun ve omurilik yaralanmaları neden olur
  3. Bağırsak (kolon) kanseri neden olur
  4. Kronik böbrek yetmezliği nedenleri ve tedavisi
  5. Şeker hastalığında ayak yaraları neden olur
  6. Kalça kırıkları nedenleri ve tedavisi
  7. Kalçada kemik çürümesi neden olur
  8. Felç belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git