Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Yassı Hücreli Kanser (Karsinom) Nedir?

Yassı hücreli karsinom (YHK), vücutta boşluklu yapıların çoğunu döşeyen vücut yüzeyini örten epitel hücrelerinden kaynaklanan, skuamöz hücreli karsinom (SCC) olarak da adlandırılan bir kanserdir.

Yassı hücreli karsinom (YHK), vücutta boşluklu yapıların çoğunu döşeyen vücut yüzeyini örten epitel hücrelerinden kaynaklanan, skuamöz hücreli karsinom (SCC) olarak da adlandırılan bir kanserdir. Deri SCC’si en sık karşılaşılan deri kanseridir. Genellikle uzun zaman süre güneş ışınlarına maruz kalmaya bağlı olarak ortaya çıkar, en sık açık tenli kişilerde 60 yaş üstünde görülür. Diğer risk faktörleri arasında arsenik, PUVA veya psoralen maruziyeti sayılabilir. Prekanseröz keratozlar da etyolojide önemlidir.

YASSI HÜCRELİ KANSERDE (KARSİNOMDA) KLİNİK GÖRÜNÜM

Yassı hücreli karsinom, hasar görmüş veya anormal olan bir deri yerleşiminde oluşur. Genelde ağrısız, kızarık, sınırları belirgin olmayan, kenarları kalkık bir nodül şeklindedir. Lezyon benign (selim) bir keratoakatom ile benzerlik gösterebilir, bu nedenle ayırıcı tanı önem taşır. Lezyonlar ülsere olabilir.

YASSI HÜCRELİ DERİ KANSERİ (KARSİNOMA) ORGANLARA YAYILIR MI?

Deri SCC’si genellikle alın, yüz, dudak, kafa derisi, kulak ya da el sırtında ufak, ağrısız bir yumru ya da benek olarak ortaya çıkar.  Oldukça hızlı bir şekilde büyür, genellikle bir siğil ya da ülser görünümü alır. Mevcut bir solar keratoz (sert ya da kalınlaşmış deri bölgesi) üzerinde de çıkabilir. Tedavi edilmezse kanser vücudun diğer bölgelerine yayılabilir ve ölümcül olabilir.

Yassı hücreli karsinomada ilk olarak lenf sistemine yayılım ve hastalığın ilerleyen dönemlerinde birçok organda (ağız, akciğerler, kemik, beyin gibi) uzak metastazlar görülebilir.

YASSI HÜCRELİ KANSER (KARSİNOMA) TEDAVİSİ

Tanı deri biyopsisi ile konulur. Tümör cerrahi olarak çıkarılır ya da radyoterapi ile küçültülür. Eğer başka bölgelere metastaz olmuşsa tedavi metastazın yerleştiği yere göre planlanır ve organ yerleşimlerinde organa göre ilgili branştan destek alınarak tedavi planı yapılır.

Benzer Sağlık Yazılarımız

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git