Sağlıklı Beslenme

Yaşlılıkta Beslenmenin Önemi ve Yaşlıların Besin Gereksinimleri

Bireyin besin gereksinimleri, bireyin fizyolojik ve metabolik durumundaki değişimlere bağlı değişir.

Yaşlanma tam döllenme gerçekleştikten sonra başlar. Beslenme, beklenen yaşam süresini etkileyen önemli bir etkendir, ancak insanın ne kadar uzun yaşayabileceği kalıtım özelliklerine de bağlıdır.

Toplumun yaşlı sayısındaki artış, onların bakımı için sağlık harcamalarını da arttırmaktadır. Yaşlılıktaki sağlık sorunlarının önlenmesinde yeterli ve dengeli beslenme oldukça önemlidir. Bu sayede sağlık harcamaları bir miktar da olsa azaltılabilir.

Yaşlılıkta besin gereksinimleri

Bireyin besin gereksinimleri, bireyin fizyolojik ve metabolik durumundaki değişimlere bağlı değişir.

Yaş ilerledikçe fizyolojik ve metabolik değişimlerin başlıcaları aşağıda sıralanmıştır:

 • Yaş ilerledikçe en belirgin değişiklik bireyin genel görünümünde olur. Saçlarda ağarma, ciltte kırışıklık, vücut duruşunda değişiklik, pigmentasyonda artış, duyma ve görme gibi organlardaki duyu azalması sonucu gözlük, kulaklık gibi yaşamı kolaylaştıran araçları gereksinim duymada artış gibi görünüm değişiklikleri ortaya çıkar.
 • Yaşlanma sonucu beyinde oluşan hücresel değişiklikler, bireyin zihinsel yeteneklerinde azalmaya neden olur.
 • Hormonal değişiklikler nedeniyle kadınlar menopoza girer.
 • Sindirim, dolaşım ve boşaltım sistemlerinde işlevsel değişimler olur.
 • Bazal metabolizma hızı yavaşlar, hücrelerin ölümü nedeniyle enerji harcamasında aktif olan yağsız doku kitlesi azalır.
 • Dişlerin olmaması, tat duyusundaki değişiklikler, yalnızlık ve korku gibi psikolojik stres yaşlı bireyin günlük besin alımını azaltabilir.
 • Organların işlevlerinin bozulması sonucu bazı kronik hastalıklar (koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, diyabet, osteoporozis, Alzheimer, bunama gibi hastalıklar) gelişir.

Yaşlılar için beslenme önerileri

Yaşlıların beslenme şekli düzenlenirken altta belirtilen hususlara dikkat edilmesi gerekir:

 • Öğün sayısı arttırırlır ancak her öğünde yenen miktar azaltılır. Bu sayede bireyin sindirim güçlüğü çekmesi önlenmiş olur.
 • Diyetteki su miktarı arttırılıp tuz miktarı azaltılır. Böylce böbreklerin yükü hafifletilir.
 • Diyetteki enerji, normal vücut ağırlığını koruyacak şekilde ayarlanmalıdır.
 • Bireyin diyetindeki besinler, bireyin ekonomik durumuna ve yeme alışkanlıklarına uygun olacak şekilde düzenlenmelidir. Olanaklar doğrultusunda her öğünde temel beş besin grubundaki (süt ve süt ürünleri, et türleri ve yumurta ve baklagiller, tahıl ve ekmek, sebze ve meyve, yağ ve şeker gibi) besinlerden bir ya da birkaçının olmasına dikkat edilmelidir.
 • Ağır tatlılar (hanım göbeği ve kadayıf ve benzeri) ve hamur işleri yaşlı bireylerin beslenme şeklinde pek bulundurulmamalıdır. Yaşlı bireyler için sütlü tatlılar (muhallebi, sütlaç gibi) daha uygundur. Yaşlıların en sık tüketmesi gereken besinlerden biri olan yoğurt da tatlandırılarak tatlı gibi veya yoğurt olarak tüketilebilir.
 • Besinler pişirilirken enerji değerini arttıran ve sindirimi güçleştiren kızartma şeklinde pişirme olmamasına özen gösterilmelidir. Yemekler suda haşlanarak, fırında veya ızgarada pişirilmelidir. Çiğneme ve yutma zorluğu olan yaşlı bireyler için hazırlanan yemekler yumuşak ve sulu olmalıdır. Beslenmede yeteri kadar lifli gıdalara yer verilmeli ve böylece kabızlık sorununun oluşması önlenmelidir.

Yaşlıların yemesini engelleyen bazı durumlar da vardır:

 1. Beslenme ile ilgili olumsuz alışkanlıkları
 2. Bireyin gelir durumu
 3. Besinleri pişirme ve saklama olanakları
 4. Yalnızlık
 5. Duyu organlarındaki görme, tatma, koklama ile ilgili bozukluklar veya fiziksel yetersizlikler.

Yaşlının diyeti düzenlenirken bütün bunlara dikkat edilmeli ve bireyler beslenme şekillerinin nasıl olması gerektiği konusunda eğitilmelidir. Ayrıca yaşlıların beslenme şeklinin düzenlenmesi ile ilgili sabırlı olmak gerekir.

Yaşlılarda Beslenme Önerileri

Benzer sağlık yazıları

 1. Yaşlılarda hipertansiyon nedenleri ve tedavisi
 2. Yaşlılarda kalp yetmezliği nedenleri ve tedavisi
 3. Yatak yaraları nasıl önlenir
 4. Düşme atağı neden olur
 5. Yaz aylarında sağlıklı beslenme nasıl olmalı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git