Sağlıklı Beslenme

Yaşlılar İçin Beslenme Önerileri

Yaşlanmak, çocukluk gibi tadını çıkarabileceğiniz güzel bir süreçtir aslında. Geleceğiniz bu süreçte, evlatlarınızla, torunlarınızla daha çok vakit geçirebilir veya dilediğiniz hobiyi edinebilirsiniz. Tabii yaşlılığı bu kadar güzel geçirmek için her yaşta olduğu gibi yaşlılıkta da sağlığımıza önem vermek gerekiyor. Yaş ilerledikçe vücudunuzun ihtiyaçları farklılaşıyor, özellikle daha çok hareket etmemiz gerekiyor ve daha çok beslenmeye dikkat etmemiz gerekiyor.

Yaşınız ilerledikçe sizi zinde tutacak, süper güç haline gelecek beslenme önerileri:

Yaşınız ilerledikçe sizi zinde tutacak, süper güç haline gelecek beslenme önerileri

Yaşınız ilerledikçe sizi zinde tutacak, süper güç haline gelecek beslenme önerileri

Lif

Lif, insan sağlığında her yaşta önemli bir faktör olmuştur. Tam tahıllılar, fasulye, nohut gibi kurubaklagiller ve meyve, sebze gibi çokça lif bulunduran besinlerle beslenmek, kalp krizi riskini azaltıyor, kilonuzu ve şekerinizi dengede tutmanıza yardım ediyor.

Kalsiyum ve D vitamini

Yaşlanan kemiklerin en büyük ihtiyaçlar arasında yer alan Kalsiyum ve D vitamini, tüketim açısından kolay vitaminlerdir. Haftanın 7 günü süt içmek veya yoğurt tüketmek, kalsiyum açısından zengin olan tahıl ürünleri tüketmek ve yeşil yapraklı sebzelere önem vermek kalsiyum ihtiyacımızı karşılayacaktır. Fakat kolesterol sorununuz var ise süt ve süt ürünlerinden az yağlı olanlarını tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Günlük D vitamini için ise 20 dakika güneş ışığı almanız yeterli olacaktır.

B12 vitamini

Şöyle bir gerçek vardır ki; 50 yaş üstü insanlar, önceki yaşlarından daha fazla B12 vitaminine ihtiyaç duyuyorlar. Tahıllı ürünleri tüketmek ve et ürünleri gibi B12 vitamini içeren besinler tüketmek bu ihtiyacı karşılıyor.

Yağlar

Yaş ilerledikçe karşımıza çıkma olasılığı artan Damar tıkanıklığını ve kalp krizi riskini doymuş yağ içeren besinlerle beslenmek arttırmaktadır. Bu nedenden ötürü doymuş yağlardan kaçınmanız, yediğiniz yiyeceklerdeki yağın hangi çeşit yağ olduğunu bilmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Potasyum

Potasyum, vücudumuzun pH değerini dengede tutarak kas ve sinirlerin normal fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlar ve yüksek tansiyon riskini azaltır. O halde tuz kullanımını azaltıp, potasyum içeren sebze ve meyve, yağsız süt ve ürünlerini artırmak yüksek tansiyondan korunmanıza fayda sağlayacaktır.

Benzer Sağlık Konuları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git