O

40-50-60’lı Yaşlarda (Orta Yaş döneminde) Beslenme Önerileri

Yaş ilerledikçe vücudunuzun ihtiyaçları farklılaşıyor, özellikle daha çok hareket etmek ve beslenme konusunda daha dikkatli olmak gerekiyor.

Yaşın ilerlemesi, çocukluk gibi tadını çıkarabileceğiniz güzel bir süreçtir aslında. İlerleyeceğiniz bu süreçte, evlatlarınızla, torunlarınızla daha çok vakit geçirebilir veya dilediğiniz hobiyi edinebilirsiniz. Tabii yaşlılığı bu kadar güzel geçirmek için her yaşta olduğu gibi oileri yaşlarda da sağlığınıza önem vermeniz gerekiyor. Yaş ilerledikçe vücudunuzun ihtiyaçları farklılaşıyor, özellikle daha çok hareket etmek ve beslenme konusunda daha dikkatli olmak gerekiyor.

Yaşınız ilerledikçe sizi zinde tutacak, sağlığınızı koruyacak ve kendinizi daha güçlü hissettirecek beslenme önerileri;

Yaşınız ilerledikçe sizi zinde tutacak, süper güç haline gelecek beslenme önerileri

Yaşınız ilerledikçe sizi zinde tutacak beslenme önerileri

Lif

Lif, insan sağlığında her yaşta önemlidir. Tam tahıllılar, fasulye, nohut gibi kuru baklagiller ve meyve, sebze gibi çokça lif bulunduran besinlerle beslenmek, kalp krizi riskini azaltıyor, kilonuzu ve şekerinizi dengede tutmanıza yardım ediyor.

Kalsiyum ve D vitamini

Yaşlanan kemiklerin en önemli ihtiyaçları arasında yer alan Kalsiyum ve D vitamini, tüketim açısından kolay mineral ve vitamindir Haftanın 7 günü süt içmek veya yoğurt tüketmek, kalsiyum açısından zengin olan tahıl ürünleri tüketmek ve yeşil yapraklı sebzelere önem vermek kalsiyum ihtiyacımızı karşılayacaktır. Fakat kolesterol sorununuz varsa süt ve süt ürünlerinden az yağlı olanlarını tercih etmelisiniz. D vitamini için ise her gün en az 20 dakika güneş ışığı almanız yarar sağlayacaktır.

B12 vitamini

Şöyle bir gerçek vardır ki; 50 yaş üstü insanlar, önceki yaşlarından daha fazla B12 vitaminine ihtiyaç duyarlar. B12 emilimini bozan bir sağlık probleminiz olmadıkça tahıllı ürünleri tüketmek ve et ürünleri gibi B12 vitamini içeren besinler tüketmek (bu yaşlarda et tüketimi konusunda daha dikkatli olmak veya beyaz ete daha fazla yer vermek şartıyla) bu ihtiyacı büyük oranda karşılar.

Yağlar

Yaş ilerledikçe karşımıza çıkma olasılığı artan damar tıkanıklığını ve kalp krizi riskini doymuş yağ içeren besinlerle beslenmek arttırmaktadır. Bu nedenle doymuş yağlardan kaçınmanız, yediğiniz yiyeceklerdeki yağın hangi çeşit yağ olduğunu bilmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Potasyum

Potasyum, vücudumuzun pH değerini dengede tutarak kas ve sinirlerin normal fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlar ve yüksek tansiyon riskini azaltır. O halde tuz kullanımını azaltıp, potasyum içeren sebze ve meyve, yağsız süt ve ürünlerini artırmak yüksek tansiyondan korunmanıza fayda sağlayacaktır.

Tuz

Bu dönemde yüksek tansiyon riskiniz yüksektir. Bu nedenle günlük beslenmenizde tuz kısıtlaması yapmanız önemlidir. Bunun için sadece sofra tuzunu kaldırmanız yetmez. Özellikle tuzlu peynir-zeytin ve diğer salamuraları, sucuk-pastırma gibi işlemiş et ürünlerini, konserveleri, cips-kraker gibi yiyecekleri, hazır sosları diyetinizden ya çıkarmalı ya da en aza indirmelisiniz.

Su

Günlük su ihtiyacının karşılanmaması ciddi sağlık problemlerine sebep olmaktadır. İnsan vücudunun yaklaşık %60’ı sudan oluşmaktadır. Vücuttaki tüm hücre, organ ve sistemlerin düzgün çalışması su tüketiminin yeterli olmasına bağlıdır. Her bireyin günlük su ihtiyacı aynı değildir. Yaş ilerledikçe susama hissi azalmaktadır, bu nedenle susamayı beklemeden, doktorunuzun önerdiği ve sağlık durumunuzun el verdiği miktarda su tüketmelisiniz.

Benzer Sağlık Konuları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git