Anatomi

Yarım Daire Kanalları (Canalis Semicircularis ler) Yapısı

Canalis semicircularis ler (yarım daire kanalları), iç kulakta denge fonksiyonu gören yapıdır.

Canalis semicircularis ler (yarım daire kanalları), iç kulakta denge fonksiyonu gören yapıdır. Her iki kulakta da birbirine dik açılarda yerleşmiş ve vestibül adı verilen bir odacıkla bağlanan üç yarım daire kanalı (canalis semicircularis anterior, canalis semicircularis posterior ve canalis semicircularis lateralis) bulunmaktadır. Yarım daire kanalları dengede rol oynarlar.

YARIM DAİRE KANALLARI GÖREVİ

Her bir kanalın içinde endolenf sıvısı bulunur. Vücut ve vücutla beraber baş dönme hareketi yaptığında veya ileriye, geriye veya sağa sola büküldüğünde yarım daire kanalları da vücutla birlikte hareket eder. Kanallar içindeki endolenf sıvısı yarım daire kanalları ile birlikte aynı hızda hareket etmez, daha yavaş hareket eder. Başın hareketi endolenfin içindeki ampulladaki tüy hücrelerini büker. Endolenfin hareketi duyu hücrelerinde basınç değişimine neden olur. Bu durum denge sinirlerinde impuls oluşturur. Oluşan bu impulslar beyinciğe taşınır. Beyincik, hareketin yönünü algılar ve bunu beyne iletir. Böylece vücuttaki denge (pozisyon) değişiklikleri algılanır. Bu hücreler de, sinirlerde impuls oluşturur.

Eğer etrafınızda dönerseniz yarım daire kanalları içindeki sıvı da hareket eder. Aniden durduğunuzda ise hala kendinizi dönüyormuş gibi hissedersiniz, çünkü siz dursanız da, kanallar içindeki sıvı hareket etmeye devam eder ve denge sinirerinde impuls oluşturulur. Yarım daire kanalları dengede önemli rol oynarlar.

Benzer Yazılarımız

  1. Meniere Hastalığı Nedir
  2. Denge Nedir, Denge Bozukluğu Neden Olur
  3. Vertigo Nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git