Hastalıklar ve Tedaviler

Diyet Çeşitleri Ve Yanlış Diyetler (Sağlıksız Zayıflama)

Beslenme dengesi açısından düşünüldüğünde, küçük bir değişiklik bile dengenin tersine çevrilmesine neden olabilir. Arabaya konulan yakıt misali, bedenin de farklı işlevleri yerine getirebilmesi için her gün özel ve dengeli enerji karışımına ihtiyacı vardır. Kilo vermek isterken yağ değilde kas kütlesini kaybetmemek çok ama çok önemlidir.Mucize detoks (limonata diyeti) nedir?

Diyet yaparken yapılan yanlışlar nelerdir?

Beslenme dengesi açısından düşünüldüğünde, küçük bir değişiklik bile dengenin tersine çevrilmesine neden olabilir. Arabaya konulan yakıt misali, bedenin de farklı işlevleri yerine getirebilmesi için her gün özel ve dengeli enerji karışımına ihtiyacı vardır. Kilo vermek isterken yağ değilde kas kütlesini kaybetmemek çok ama çok önemlidir.

Mucize detoks (limonata diyeti) nedir?

Limonata diyeti uzun senelerdir uygulanan ve farklı şekillerde uygulanan bir diyet türüdür. Diyet, günlerce sadece limon suyu, acı biber ve akçaağaç şurubu (maple syrup) karışımını tüketerek kilo vermeyi içerir.

Bu diyet yüksek miktarda sıvı kaybına neden olur iken, katı besinler tüketilmeye başlandığında hayal kırıklığına dönüşür. Bu diyetten sonra verilen kilo tekrar geri alınabileceği gibi, diyet süresince yorgunluk, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi sağlık problemlerine yol açmaktadır. Uzun süreli uygulandığı zaman kas kaybına neden olan limonata diyeti aslında hiç yapılmaması gereken bir diyettir.

Bebek maması diyeti nedir?

Bebekler püre yiyerek beslenebilir iken, erişkinler püre yiyerek sağlıklı beslenemez. Bu diyetin uygulaması üç normal öğün yerine 14 kavanoz bebek maması tüketmeyi içerir. Erişkin vücudunun sağlıklı kalabilmesi için gereken kalori miktarından daha az besleme şeklinde olan bu diyetin, işe giderken bebek maması götürmek zorunda kalma zorluluğu da vardır. Erişkin kişiler bebek değildir ve bu tür diyet erişkinler için doğru bir diyet türü olmaz.

Lahana çorbası diyeti nedir?

Çok yaygın olan lahana diyetinin yaklaşık tamamını yağsız lahana çorbası oluşturmaktadır. Bir hafta süresince günde bir ya da iki öğün lahana çorbasının yanı sıra düşük kalorili yiyecekler içeren diyet türüdür. Kalorisi yeteri kadar düşük, lif ve su miktarı oldukça fazla olan bu diyet tok tutar ve kilo vermeye yardımcı olur. Lakin diğer sağlıksız diyetler gibi, bu diyetten de uzun vadeli sonuçlar elde etmek imkansızdır. Protein bakımından düşük olması ve lahananın aşırı gaz içermesi nedeni ile bu diyet şişkinlik ve gaz problemlerine sebep olmaktadır.

Greyfurt diyeti nedir?

Greyfurt diyeti nedir

Greyfurt diyeti nedir

Diyetisyenlerin çoğu öğünlerde doğal besinler tüketilmesi taraftarıdır. Bazı diyetisyenler ise greyfurt üzerinde daha çok durmaktadırlar. Greyfurtun içinde yağ yakan enzimlerin olduğu ve 12 gün içerisinde 3-4 kilo verdirdiği bildirilen bu meyvede o kadar da mucizevi bir etki yoktur.

Günlük alınan kalori miktarının 800 ile 1000 kalori arasında sınırlı kaldığı greyfurt diyetleri, aslında az yemek yenildiği için kilo verme gerçekleşmektedir. Biraz fazla zahmetli olan bu diyette, proteinli besinler ile nişastalı besinlerin tüketimi arasında en az 4 saat olması gereklidir.

Uyuyan güzel diyeti nedir?

İnsanlar uyuduğu sürece yemek yemezler. Elvis Presley tarafından uygulandığı bilinen bu diyet, oldukça basit ama uygun bir diyet olmadığı kolaylıkla anlaşılmaktadır. Sakinleştirici ilaç verilerek kişileri günler boyu uyutarak kilo verdirmeyi amaçlayan uyuyan güzel diyetinin sağlığa zararlı olduğu açık seçik ortadadır.

Günlerce uyumanın hem kişiye aç bıraktığı hemde uzun süre hareketsiz bırakarak kas kaybına neden olduğu gözle görülen bir gerçektir. Doktorlar, bu diyeti uygulamak için her yatağa yatışın çok tehlikeli olduğunu ve birkaç kilo verebilmek için kişilerin ölüme göz aldığını söylemektedirler.

HCG diyeti nedir?

Resim yazısı ekle

Resim yazısı ekle

Daha çok açılığı içeren bu diyet, günde 500 kaloriden fazla tüketilmesine izin vermemekle birlikte, iştah giderici HCG hormonu iğneleri yapılmasını önermektedir. Bu diyet sayesinde kişiler günde 500 kalori aldıkları için kolay kilo verirler.

Lakin HCG hormonunun plasebo etkisi dışında daha fazla etkiye sahip olduğuna dair bilimsel bir açıklama yoktur. HCG hormonunun tüketiminin genellikle doğurganlığı arttırmak amaçlı bazı doktorlar tarafından yasal olarak önerildiğini unutmamak gerekir.

Tenya diyeti nedir?

Kilo verebilmek için tenya (bağırsak kurdu) yutmanın hiç doğru olmadığı bir gerçektir. Uzun senelerdir uygulanan bu diyeti, kilo verebilmek amacı ile pek çok kişinin düştüğü tuzak demek daha doğru olur. Bağırsak kurdu yumurtalarının yutulması sonucu gerçekleştirilen bu diyet, bağırsaklara yerleşen tenyalar kişinin yediği besinlerin bir kısmını tüketerek beslenirler ve büyürler.

Kilo vermek isteyen kişi istediği kiloya ulaştığında, bağırsaktaki tenyalar cerrahi işlem ile alınır. Fakat bu diyetin sonucu bu kadar parlak olmayabilir. Bazı tenya yumurtaları bağırsaktan vücudun herhangi bir bölümüne ilerler ise ölüme yol açabilir.

Pamuk diyeti nedir?

Pamuk diyeti nedir

Pamuk diyeti nedir

YouTube üzerinden başlayan ve aradan çok geçmeden Faecebook üzerinde yaygınlaşan bu diyet, diyetten ziyade iştahı kapatma amaçlı ve çok tehlikeli bir zayıflama yöntemidir. Portakal suyuna batırılarak yutulan pamuk parçalarının yutulması şeklinde uygulanan bir diyet çeşididir.

Sağlık uzmanlarına göre hiç doğru olmayan bu diyet, yemek değilde pamuk tüketilmesi vücudu ihtiyaç duyduğu besinlerden mahrum bıraktığı gibi, bağırsakların tıkanması ile sonuçlanabilir. Ayrıca, piyasada bulunan pamuklar doğal değil elyaf olduğu için daha kötü bir durum ile karşı karşıya kalınması söz konusudur.

5 ısırık diyeti nedir?

Diyeti ortaya süren obezite uzmanı Doktor Alwin Levis’e göre, istenilen her şey yemek serbest olur iken, sadece 5 ısırık yemek şartı söz konusudur. Isırılan yiyecek ne kadar büyük, tüketilen besin ne kadar olursa olsun, günlük kalori miktarı 900 ile 1000 kalori arasında olan ve daha fazla kaloriye izin vermeyen bu diyet, sağlıklı bir diyet şekli değildir.

Diyetin uygulama şeklinde sabah kahvaltısı atlanır ve öğle, akşam yemeğinde ise yenilen her şeyden sadece 5 ısırık alınıp bırakılır. Vücudun alması gereken besin miktarını tam olarak alamadan günler süren bu diyet, sağlıklı beslenme uzmanlarınca kesinlikle önerilmemektedir.

Sağlıklı beslenme ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Diyet ve beslenme yanlışları
  2. Taş devri diyeti nedir
  3. Televizyon seyretmek kilo aldırır mı
  4. Kalp damar hastalıkları ve beslenme

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git