Erkek Hastalıkları ve Tedavileri

Xatral XL Nedir ve Ne İçin Kullanılır? Xatral XL Yan Etkileri

XATRAL XL 10 mg DENETİMLİ SALIMLI TABLET KULLANMA TALİMATI

Xatral XL ağızdan alınır.

Xatral XL etkin maddesi: Her bir denetimli tablet 10 mg alfuzosin hidroklorür içerir.

Xatral XL yardımcı maddeleri: Hipromelloz, hidrojene hint yağı, etil selüloz 20, sarı demir oksit (E172), kolloidal hidrate silika, magnezyum stearat, mannitol (E421), povidon, mikrokristalize selüloz gibi yardımcı maddeler içerir.

Xatral XL Kullanma Talimatı

XATRAL XL NEDİR ve NE İÇİN KULLANILIR?

Xatral XL alfuzosin HCI etkin maddesini içeren, yuvarlak, üç katlı bir tablettir ve iki sarı tabaka arasında beyaz bir tabakası vardır. Bir tablette 10 mg etkin madde bulunur. Kutunun içinde blisterde 30 tablet bulunur.

Xatral XL alfa 1 blokörler adı verilen bir ilaç grubuna dahildir, prostat bezinin normalden daha büyük hale gelmesine yol açan ve iyi huylu prostat büyümesi denilen durumun yarattığı belirtileri tedavi etmek için kullanılır. İyi huylu prostat büyümesinde sık sık ve acil idrar yapma ihtiyacı hissi, işemenin başlangıcında idrarın akışında güçlük olması, idrar akışının zayıf olması ve gece yarısı idrara çıkma ihtiyacı duyulması gibi belirtiler görülür. Xatral XL prostat bezinde ve mesanenin boyun kısmında yer alan düz kasları gevşetir. Bu kasların gevşemesi idrar yapmayla ilgili belirtilerin iyileşmesini sağlar.

Doktorunuz size Xatral XL’i prostat bezinizde iyi huylu büyüme tespit edildiği ve bu duruma bağlı olarak idrar yapmayla ilgili şikayetleriniz mevcut olduğu için reçetelemiş olabilir.

XATRAL XL KULLANILMAMASI GEREKEN DURUMLAR (KONTRENDİKASYONLAR)

 • Xatral XL’in içindeki etkin madde olan alfuzosin hidroklorür veya ilacın içerdiği diğer maddelerden birine karşı aşırı duyarlı (alerjik) iseniz,
 • Karaciğerinizin işlevlerinde ciddi bozukluk varsa,
 • Otururken veya yatarken birden ayağa kalktığınızda baş dönmesi, göz kararması gibi bir durum yaşıyorsanız (bu durum ortostatik hipotansiyon olarak isimlendirilmektedir),
 • Bağırsak tıkanması gibi bir durumunuz varsa,
 • Alfal-blokörü adı verilen başka bir ilaç (örn. doksazosin, indoramin, prazosin, terazosin, tamsulosin veya fenoksibenzamin gibi) kullanıyorsanız, bunlar gibi durumlarda Xatral XL’yi kullanmayınız.

XATRAL XL’İN DİKKATLİ KULLANILMASI GEREKEN DURUMLAR (UYARILAR/ÖNLEMLER)

 • Kalbinizle ilgili bir problemleriniz varsa (göğüs ağrısı, anormal düşük tansiyon, EKG de QT uzaması, kalp yetmezliği gibi) dikkatli olunuz ve/veya bu durumlarınız hakkında doktorunuza bilgi veriniz.
 • Yüksek tansiyon tedavisi için başka ilaçlar kullanıyorsanız bu ilacı aldıktan birkaç saat sonra baş dönmesi, güçsüzlük ve terleme hissedebilirsiniz. Böyle bir durumda, belirtiler geçene kadar sırtüstü uzanınız. Doktorunuzun aldığınız Xatral XL dozunu değiştirmesi gerekebileceğinden, bu durumu doktorunuza bildiriniz.
 • Kalp hastalığınız varsa veya bir hipertansiyon ilacıyla tedavi görüyorsanız tansiyonunuzda belirgin bir düşme olabilir ve ilacı aldıktan sonra baş dönmesi, güçsüzlük ve terleme gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin ortaya çıkma riski yaşlılarda daha yüksek olabilir.
 • Geçmişte, alfa-1 blokörler denilen ilaçlardan bir başkasını veya nitrat grubundan (kalp hastalıklarında damarların genişlemesi için kullanılan) bir ilacı kullandığınız sırada, otururken veya yatarken birden ayağa kalktığınızda baş dönmesi, göz kararması gibi bir durum yaşadıysanız dikkatli olunuz ve/veya yaşadığınız bu durumları doktorunuza söyleyiniz.
 • Böbreklerinizin veya karaciğerinizin işlevlerinde bozukluk varsa (doktorunuz tedavi süresince bu organların işlevlerini düzenli aralıklarla kan testleri yaparak izlemek isteyebilir).
 • Genel anestezi gerektirecek bir cerrahi operasyon geçirecekseniz veya diş tedavisi olacaksanız, Xatral XL kullandığınızı doktora söyleyiniz. Xatral XL kan basıncınızı düşürebilir. Bu yüzden, doktorunuz ameliyattan 24 saat önce Xatral XL’i kesmenize karar verebilir.
 • Gözünüze katarakt operasyonu yapılacak ise, Xatral XL kullandığınızı doktorunuza söyleyiniz. Xatral XL operasyon sırasında bazı komplikasyonlara neden olabilir. Bu durumun, cerrahınız tarafından ameliyattan önce bilinmesinde fayda vardır.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse, lütfen doktorunuza danışınız.

XATRAL XL’İN YİYECEK ve İÇECEKLER İLE KULLANILMASI

Xatral XL’i tok karnına alınız.

Xatral XL kullanırken baş dönmesi ve güçsüzlük hissedebilirsiniz. Böyle bir durumda, alkol almayınız.

HAMİLELİKTE XATRAL XL KULLANILIR MI?

Xatral XL erkek hastaların kullanımına yönelik bir ilaç olduğundan bu bölüm geçerli değildir.

EMZİRME DÖNEMİNDE XATRAL XL KULLANILIR MI?

Xatral XL, erkek hastaların kullanımına yönelik bir ilaç olduğundan bu bölüm geçerli değildir.

ARAÇ ve MAKİNE KULLANANLAR XATRAL XL KULLANABİLİR Mİ?

Xatral XL tedavisinin başlarında, sersemlik hissi, baş dönmesi gibi belirtiler yaşayabilirsiniz, bu nedenle taşıt sürerken veya makine kullanırken dikkatli olunuz.

XATRAL XL’İN İÇERİĞİNDE BULUNAN BAZI YARDIMCI MADDELER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

 • Hidrojene hint yağı mide bulantısına ve ishale sebep olabilir.
 • Sarı demir oksit (E172) alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.
 • Mannitolün hafif derecede bağırsak yumuşatıcı etkisi olabilir.

DİĞER İLAÇLAR İLE BİRLİKTE XATRAL XL KULLANIMI

Aşağıdaki ilaçlar Xatral XL’in etkisini değiştirebilir ve istenmeyen etkilere yol açabilir:

 • Alfa 1 blokörler adı verilen gruba dahil olan diğer ilaçlar (tamsulosin, doksazosin, indoramin, prazosin, terazosin veya fenoksibenzamin gibi),
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde kullanılan ilaçlar,
 • Xatral XL’in vücudunuzda parçalanmasını sağlayan karaciğer enzimlerini etkileyen ilaçlar (ketokonazol ve itrakonazol gibi mantar ilaçları),
 • Rifampisin, ritonavir, nitrat etkin maddeli ilaçlar.

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise, lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

XATRAL XL NASIL KULLANILIR?

Uygun Kullanım ve Doz/Uygulama Sıklığı İçin Talimatlar:

Xatral XL yetişkin erkeklerde kullanılır.

Doktorunuz, ilacınızı nasıl ve hangi dozda kullanmanız gerektiğini size söyleyecektir.

Olağan tedavi dozu her gün akşam yemeğinden sonra alınan bir tablettir. (1 adet Xatral XL 10 mg denetimli salımlı tablet).

Uygulama Yolu ve Metodu:

İlacın uzun süreli etkisini gösterebilmesi için tok karnına alınız.

İlacı ısırmayınız, parçalara bölmeyiniz, çiğnemeyiniz, ezmeyiniz, toz haline getirmeyiniz. Bu gibi uygulamalar ilacın uygunsuz emilımine neden olabilir. Tableti bir bardak su ile bütün halinde yutunuz.

Xatral XL yetişkin erkeklerde kullanılır.

Yaşlılarda Xatral XL Kullanımı: Yaşlılarda hiçbir doz ayarlaması yapılmasına gerek olmadan, doktor tarafından önerilen doza göre kullanılır.

Çocuklarda Xatral XL Kullanımı: Xatral XL’in etkinliği 2-16 yaş arası çocuklarda kanıtlanmamıştır. Bu nedenle Xatral XL çocuklarda kullanılmamalıdır.

Böbrek Yetmezliği Durumunda Xatral XL kullanımı: Böbrek yetmezliği olan hastalarda doktor tarafından önerilen doz dışında özel bir doz ayarlaması gerekmez. Şiddetli böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalara verilmemelidir.

Karaciğer Yetmezliği Durumunda Xatral XL Kullanımı: Karaciğer yetmezliğinde kullanılmamalıdır.

Doktorunuz ayrı bir tavsiyede bulunmadıkça, bu talimatları takip ediniz. Doktorunuz Xatral XL ile tedavinizin ne kadar süreceğini size bildirecektir.

Eğer Xatral XL’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla Xatral XL Kullandıysanız:

Size en yakın hastaneye başvurunuz. Doktorunuza kaç adet tablet aldığınızı söyleyiniz. Yan etkileri önleyebilmek için, mümkün olduğunca yatar pozisyonda kalınız. Hastaneye gitmek için araba kullanmaya çalışmayınız.

Xatral XL’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız, bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Xatral XL’i Kullanmayı Unutursanız:

Xatral XL’in bir dozunu almayı unuttuğunuzda, normal almanız gereken zamandan sonraki 12 saat içinde almadığınızı hatırlarsanız, hemen tabletinizi yutunuz ve bir sonraki dozu zamanında alınız.

Xatral XL almanız gereken zamanın üzerinden 12 saatten daha uzun bir süre geçtiyse, eksik kalan dozu almayınız ve sadece bir sonraki dozu zamanında alınız.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Xatral XL İle Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler:

Xatral XL tedavisini doktorunuzun onayı olmadan bırakırsanız, tedavinin yararlı etkileri ortadan kalkabilir, idrar yapmayla ilgili şikayetleriniz tekrar başlayabilir. Xatral XL kullanmayı sadece doktorunuz söylediğinde kesiniz.

XATRAL XL’İN OLASI YAN ETKİLERİ (ADVERS ETKİLER) NELERDİR?

Tüm ilaçlar gibi, Xatral XL’in de içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Xatral XL’i almayı durdurunuz ve hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil servisine başvurunuz:

 • Zorlukla ve hırıltılı bir şekilde nefes almaya başlarsanız,
 • Yüz, dil veya boğazınızda, yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak bir şişme ortaya çıkarsa,
 • Vücudunuzda yaygın kaşıntıyla birlikte derinizde kızarıklık ve döküntüler olursa,
 • Daha önceden kalp damar hastalığınız varsa ve göğüs ağrınız olursa.

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan sizde mevcut ise, sizin Xatral XL’e karşı ciddi alerjiniz var demektir.

Xatral XL’in yaygın (10’da 1’den az hastada ortaya çıkan) yan etkileri:

 • Baş ağrısı,
 • Uyuşukluk/sersemlik hissi,
 • Bulantı, hazımsızlık, karın ağrısı,
 • Genel olarak kendini iyi hissetmeme,
 • Keyifsizlik, güçten düşme (asteni).

Xatral XL’in yaygın olmayan (100’de 1’den az hastada ortaya çıkan) yan etkileri:

 • Denge kaybı ve göz kararmasının eşlik ettiği geçici sersemlik (vertigo), baş dönmesi,
 • Oturur veya yatar durumdan ayağa kalkıldığında görülen baş dönmesi ve göz kararması (postüral hipotansiyon), baygınlık (senkop), kalbin normalden hızlı atması (taşikardi),
 • Ateş basması,
 • Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, burunda kaşıntı ve hapşırma,
 • İshal, ağız kuruluğu,
 • Cilt döküntüsü (deride kızarıklık), kaşıntı,
 • Su tutulması (kol ve bacaklarda şişmeye neden olabilen),
 • Göğüs ağrısı.

Xatral XL’in çok seyrek (10,000’de 1’den az hastada ortaya çıkan) yan etkileri:

 • Göğüs ağrısı (anjina pektoris) (daha önce koroner arter hastalığı bulunan hastalarda),
 • Anjiyoödem (yüz, dil veya boğazda, yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak bir şişme),
 • Ürtiker (kurdeşen).

Xatral XL’in sıklığı bilinmeyen (eldeki verilerden hareketle tahmin edilemeyen) yan etkileri:

 • Kusma,
 • Cinsel uyarı olmaksızın cinsel organınızın ağrılı bir şekilde sertleşip dikleşmesi (priapizm),
 • Katarakt ameliyatı sırasında göz merceğinin yerine oturmaması (İntraoperatif gevşek iris sendromu). Bu durum sadece operasyon sırasında oluşur ve operasyonu yürütecek cerrahın yöntemini belirlemesi açısından konuyla ilgili önceden bilgi sahibi olması önemlidir.
 • Karaciğer hücrelerinde zedelenme, safra akımının kesilmesine bağlı karaciğer hastalığı,
 • Düşük kan pulcuğu (trombosit) sayısı. Bu durumda diş eti ve burun kanaması, travmaya bağlı ciltte çürüme ve morarma, kesiklerinizin uzun sure kanaması, döküntü (peteşi adı verilen iğne ucu büyüklüğünde kırmızı noktalar) gibi belirtiler görülebilir.
 • Kalpte bir çeşit ritim bozukluğu (atriyal fibrilasyon),
 • Düşük beyaz kan hücresi (nötrofil) sayısı.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Yan Etkilerin Raporlanması

Kullanma talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda, hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonunu tıklayarak ya da O 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olursunuz.

XATRAL XL NASIL SAKLANIR?

 • Xatral XL’i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
 • Xatral XL’i 25°C altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
 • Xatral XL’i son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra Xatral XL’i kullanmayınız.

Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.

Bu kullanma talimatı 16/05/2014 tarihinde onaylanmıştır.

Benzer Sağlık Yazılarımız

 1. Prostat Büyümesi Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
 2. Prostat Kanseri Neden Olur
 3. Laparoskopik Radikal Prostatektomi Nedir
 4. Xalfu XL Nedir ve Ne İçin Kullanılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git