Çocuk Gelişimi

X Bacak Hastalığı Nedir? X Bacak Belirtileri

X bacak, bacakların içe kıvrık olması nedeni ile dizlerin birbirine değmesidir. Eğer çocuğun ayakları ve ayak bilekleri ayrık iken dizleri birbirine değiyor ise X bacağı olduğu söylenir.

Çocuklarda X bacak hastalığı nedenleri ve tedavisi

X bacak, bacakların içe kıvrık olması nedeni ile dizlerin birbirine değmesidir. Eğer çocuğun ayakları ve ayak bilekleri ayrık iken dizleri birbirine değiyor ise X bacağı olduğu söylenir. X bacak normal gelişimin bir parçasıdır ve sıklıkla 2-6 yaşları arasında görülür. X bacak sayesinde çocuklar yürümeyi öğrenirken dengede durabilirler. Pek çok çocuk için X bacak normal gelişimin bir parçasıdır. Çocuk büyüdükçe dizler genellikle normal pozisyonlarına döner. Kilo fazlası olan çocuklar normal kiloda olan çocuklara oranla X bacak oluşumuna daha yatkındırlar.

Çoğunlukla zaman içinde dizlerin pozisyonu kendiliğinden düzelir. X bacak bazen raşitizm (kemiklerin yumuşamasına yol açan D vitamini eksikliği), bacak kemiklerinde kırılma  veya Juvenil romatoid artrit gibi altta yatan bir sebep nedeni ile de ortaya çıkabilir.

X bacak hastalığı teşhisi

X bacak hastalığı teşhisinde çocuğun muayenesini yapan doktor X bacak oluşumuna yol açabilecek nedenleri dışlayabilmek için ayrıntılı bir fizik muayene yapar ve çocuğun dizleri ile bacaklarının röntgen filmlerini isteyebilir.

X bacak hastalığı tedavisi

Doktorlar genellikle başlangıçta X bacak hastalığı için herhangi bir tedavi önermeden bir süre bekleyerek izlemeyi tercih ederler. Eğer çocukta altta yatan bir hastalık var ise doktor bu problemin tedavisi için önerilerde bulunur. Eğer çocuk 8-10 yaşına geldiği halde X bacağa sahip ise doktor dizlerin pozisyonunu düzeltmek üzere gece yatarken kullanılabilecek cihazlar veya diz problemlerini düzeltmeye yönelik özel ayakkabılar önerebilir. Eğer bu tedaviler işe yaramaz ise çocuğun bacaklarının düzeltilmesi için cerrahi girişim gerekebilir.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Güvercin parmağı nedir
  2. Çocuklarda çarpık ayak neden olur
  3. Legg hastalığı nedir
  4. Çocuklarda büyüme ağrısı neden olur
  5. Çocuklarda ve gençlerde spor yaralanmaları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git