Böbrek Hastalıkları ve Tedavileri

Wilms Tümörü Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Wilms tümörü, çoğu zaman dört yaşın altındaki çocuklarda görülen bir böbrek kanseridir, ancak doğumdan 15 yaşa dek ortaya çıkabilmektedir.

Wilms tümörü hastalığı nedir?

Wilms tümörü, çoğu zaman dört yaşın altındaki çocuklarda görülen bir böbrek kanseridir, ancak doğumdan 15 yaşa dek ortaya çıkabilmektedir. Wilms tümörü bütün kanser vakalarının yaklaşık %20’sini oluşturan, en sık görülen çocukluk çağı kanserlerinden biridir. Wilms tümörü erkek çocuklarda kız çocuklarına oranla iki kat fazla görülür.

Tedavi edilmediğinde tümör hızla büyür ve sıklıkla karaciğer, akciğerler ve beyin gibi vücudun başka bölümlerine de yayılır. Genellikle Wilms tümörü ile yalnızca bir böbrek tutulmakla birlikte, vakaların %10 kadarında iki böbrekte de Wilms tümörü ortaya çıkabilmektedir. Wilms tümöründe sık olarak görülen iki genetik bozukluk (WT1 ve WT2) gen delesyonlarıdır.

Wilms tümörü belirtileri

wilms tümörü belirtileri

wilms tümörü belirtileri

Wilms tümörü çocuğun karnında şişmeye neden olur. Bazen karın ağrısı ve idrarda kan görülür. Öteki Wilms tümörü semptomları arasında hafif bir ateş, genel bir hastalık hali, iştahsızlık, kabızlık, bulantı, kusma ve yüksek kan basıncı gibi belirtiler sayılabilir.

Wilms tümörü çoğu zaman, iris (gözün renkli bölümünün) yokluğu, bir tarafta kol bacak ya da gövdenin anormal ölçüde iri olması ve genitoüriner yolda gelişme defektleri gibi, doğumdan itibaren bulunan başka anormallikler ile birlikte görülür.

Bu anormalliklerden bir tanesi bulunan çocuklara, yüksek risk nedeni ile Wilms tümörüne yönelik bir tarama olarak, yaşamın ilk birkaç yılında rutin böbrek ultrasonografisi yapılmalıdır.

Wilms tümörü teşhisi

Wilms tümörü karında şişmeye neden olur ve bazen çocuğun ebeveyni çocuğu yıkarken tümörü fark edebilir. Doktor Wilms tümöründen kuşkulandığında, eksiksiz bir fizik muayene yapacak ve böbrek ultrasonografisi ya da abdominal bilgisayarlı tomografi (BT) incelemesi isteyecektir. Tümörden yapılan bir biyopsi tanıyı doğrular. Kanserin yayılıp yayılmadığının anlaşılabilmesi için, vücudun başka bölümlerinin de BT ile araştırılması gerekebilir.

Wilms tümörü nedir

Wilms tümörü nedir

Wilms tümörü tedavisi

Wilms tümörlerinde tedavi, gelişme evresine ve bir ya da iki böbreği etkilemesine bağlıdır. Tümör erken evrede ve yalnızca bir böbrekte ise, kanser cerrahı böbreği olduğu gibi çıkartabilir. Cerrah hastalığın yayılmaması için böbrek etrafındaki lenf düğümlerini de çıkartabilir. Cerrahi girişimden sonra kalmış olabilecek kanser hücrelerini de öldürmek için kemoterapi tedavisi uygulanabilir. Hastalığın yayılma derecesine bağlı olarak, radyoterapi tedavisi de gerekebilir.

Kanser hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda böbrek tümörleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Retinoblastom hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Teratom nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Akustik nöroma nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Nörofibromatozis nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Nöroblastom nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  7. Çocuklarda lenfoma nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git