Hastalıklar ve Tedaviler

Whipple Hastalığı Nedir? Whipple Hastalığı Tedavisi

Whipple hastalığı, intestinal lipodistrofi de denilen, birçok organı etkileyebilen ender bir bozukluktur. Whipple hastalığı, nadir görülen, sistemik, tekrarlayıcı, tanı konulmadığı ve tedavi edilmediğinde ölümcül seyreden bakteriyel bir hastalıktır. Bu durum en sık olarak orta yaşlı erkeklerde görülür.

Whipple hastalığı belirtileri

Hastalığın semptomları arasında kötü emilimin sonucu olarak steatore (dışkıda yağ varlığı), karın ağrısı, eklem ağrıları, şişmiş lenf düğümleri, gitgide kilo kaybetme, anemi ve ateş vardır. Kalp, akciğerler, eklemler, cilt, gözler ve beyin de etkilenebilir.

Whipple hastalığı teşhisi

Klinik muayenede ilk başlardan spesifik bir bulguya rastlanmaz, ancak hastalık ilerledikçe tutulan sisteme göre belirtiler ve bulgular görülür.

Nedeninin bakteriyel olduğu düşünülmektedir. Tanı, etkilenmiş dokularda çomak biçimli bakteriler içeren makrofajları (bir tip çöpçü hücre) ortaya çıkaran duodenal endoskopi ile konur.

Whipple hastalığı tedavisi

Tedavi en az bir yıl antibiyotik ilaçlarla yapılır. Kötü emilim sonucunda oluşan besinsel eksiklikleri gidermek için besin takviyeleri de kullanılır.

Benzer sağlık yazıları

  1. Karın ağrısı neden olur
  2. İshal neden olur
  3. Eklem ağrısı neden olur
  4. Kilo kaybı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git