Sağlıklı Beslenme

Whey Protein Nedir? Whey Protein Ne İşe Yarar? Whey Protein Zararlı mıdır?

Whey Protein Nedir? Whey Proteini Ne İşe Yarar?

Whey Protein, süt içerisinde bulunan iki tip proteinden bir tanesidir. Diğeri de Casein proteinidir. Whey Protein geçmişte olduğu gibi günümüzde de sporcular tarafından tercih edilen bir supplement türüdür ve genellikle toz halinde bulunan ürünü popülerdir.

Whey protein, peynir altı suyu olarak da bilinen bir protein türüdür. Kana en hızlı karışan protein türü olduğu için spor yapan kişiler tarafından en çok tercih edilen protein türüdür. Özellikle antrenmandan hemen sonra içilmesini önerebilirim. Çünkü antrenmandan hemen sonra yarım saat içerisinde vücuda protein girmesi gerekiyor. Bunu besinlerden karşılayamayacağımız için Whey proteini tercih edilebilir. Eğer dilerseniz spordan 30 – 40 dakika öncede tüketerek spor sırasında bir enerji kaynağı olarak da kullanabilirsiniz.

Whey Proteinin Faydaları

Antrenman sonrası kasların ihtiyaç duyduğu protein gereksinimi için en etkili protein Whey Protein’dir.

Yarım saat içerisinde emilebildiği için antrenman sonrası kas yıkımını engeller ve kasların yenilenmesinde de etkilidir.

Neredeyse bütün amino asitleri içeren Whey Protein kas gelişimi açısından çok önemli bir protein kaynağıdır.

Antrenman sonrası maksimum etkiyi alabilmek için Whey Protein su ile karıştırarak tüketilmesi tercih edilen bir seçenektir. Süt gibi bir ürün ile tükettiğinizde emilimi biraz zaman alacağı için istediğimiz tam etkiyi veremeyebilir.

Whey Protein Etkileri Nelerdir?

  • Yağ kütlesinde azalma,
  • Kas kütlesinde artış ve Kas yapımının da hızlanma,
  • Performans ve güç artışı,
  • Trigiliserit miktarında azalma,
  • Gerekli proteini alacağımız için iştahta biraz azalma olabiliyor.

Whey Protein Nasıl Kullanılır?

İlk olarak güvenilir bir markanın Whey Protein ürününü almanızı tavsiye ederim. Çünkü piyasa bazen fos ürünler çıkabiliyor ve bizlerde bunun mağduru oluyoruz. Bilinen bir yerden ve bilinen bir markayı tercih ederseniz daha iyi olur.

Whey proteini başlangıç seviye için spordan sonra 1 ölçek kullanması tavsiye edilen bir durumdur.

Whey proteini başlangıç seviye için spordan sonra 1 ölçek kullanması tavsiye edilen bir durumdur.

Aldıktan sonra amacınıza göre kullanırsanız sizin için daha iyi olacaktır. Başlangıç seviye olarak antrenmandan hemen sonra 1 – 1.5 ölçek almanız yeterli olacaktır.

Baktınız size aldığınız protein yetmiyor ve antrenmanlarınız da oldukça yorucu geçiyor. O halde orta seviye için spordan önce 1 ölçek ve spordan sonra 1 – 1.5 ölçek almalısınız.

İşi iyice abarttınız çok daha fazla kas kütlesi istiyorsanız ve ileri seviye iseniz uyandıktan hemen sonra 1 ölçek içebilirsiniz. Daha sonra spordan 30 – 40 dakika önce 1 ölçek içersiniz. Ve antrenmandan hemen sonra 1 – 1.5 ölçek içerseniz istediğiniz verimi alabilirsiniz.

Fakat çok abartmayın ve kontrollü olun. Çok fazla protein iç organlarımızı yoracaktır. Protein alımını bir diyetisyen eşliğinde yapın. Bu sizin için çok daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

Whey Protein Zararlı mıdır?

Whey Protein, fazla kullanılmadığı sürece zararlı değildir. Peynir altı suyundan üretildiği için herhangi bir zararı pek bulunmamaktadır. Fazla kullanılmaya başlandığında genel olarak Protein fazlalığının verdiği zararı verecektir. İç organları fazla yoracağı için bazı sıkıntılar doğurabilir.

Bir diyetisyen eşliğinde Protein alımı yaparsanız sizin çok daha faydalı olur. Kullanmaya başlamadan önce ki değerleriniz ile kullanmaya başladıktan sonra ki değerlerinizi karşılaştırarak herhangi bir sorun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ama 1 – 2 ölçek kullanımının pek bir zararı olmayacaktır. Zaten aşırı kullanılmaya başlandığında vücudunuzda sivilceler çıkmaya başlayacaktır. Buna göre de tüketim miktarını ayarlayabilirsiniz.

Hangi Whey Protein Ürününü Tercih Etmeliyim?

Whey protein ile ilgili 3 adet ürün mevcut. Bunlar Whey Concentrate, Whey Isolate ve Whey Hydrolysate protein ürünleridir. Peki bunlardan hangisi tercih etmeniz gerekiyor? İşte bu sorunun cevabını sizler için verdik.

Concentrate Whey, bu protein türü diğer ikisine nazaran daha az işlem görmüş protein türüdür. 2. sınıf whey olarak da bilinir. Çünkü ağırlığına göre içerisindeki whey miktarı %30-70 arasındadır. Bu da demek oluyor ki 100 gram whey concentrate ürününde 30 – 70 gram civarı whey protein bulunmaktadır. Ama bu ürüne göre de değişim gösterebilir tabii.

İsolate Whey proteinin’de ise bu oran %90 ve üzerinde olduğu için Concentrate Whey göre daha iyi sonuç verebilir. Yani işlem görmüş bir whey türü olan izole whey, daha pahalı bir seçenek olmasına rağmen, daha iyi bir sonuç veren whey protein türüdür. İzole whey protein ürünlerinde yağ, şeker ve karbonhidrat oranları neredeyse 0’a yakındır.

Hydrolysate Whey proteini ise, kimyasal işlemlerle önceden sindirilmiş bir Whey türü olan Hydrolysate Whey en hızlı emilime ve whey oranı en çok olan üründür. Diğer ikisine göre daha avantajlı görünse de fiyat olarak diğerlerine göre dezavantajı vardır.

Özetleyecek olursam, yukarıda ki karşılaştırmaya göre, gerek fiyat olarak gerekse verim olarak tercih edilmesi gereken Whey Protein türü İzole Whey Protein türüdür. Ki genel olarak firmaların en çok sattığı ve ürettiği ürün de İzole Whey türüdür. Şahsen bende İzole Whey Proteini tüketiyorum. Ve olabildiğince en iyi verimi aldığımı düşünüyorum.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git