Hastalıklar ve Tedaviler

Wernicke-Korsakoff Sendromu Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Wernicke-Korsakoff sendromu, hemen hemen daima kötü beslenme ve/veya uzun süre aç kalma ile ilgili, kronik alkol bağımlılığında da (alkolizm) ortaya çıkan ender bir beyin bozukluğudur.

Wernicke-korsakoff sendromu nedir ve neden olur?

Wernicke-Korsakoff sendromu, hemen hemen daima kötü beslenme ve/veya uzun süre aç kalma ile ilgili, kronik alkol bağımlılığında da (alkolizm) ortaya çıkan ender bir beyin bozukluğudur. Bu durum bazen kanser hastalarında da meydana gelebilir. Bu sendrom, beyni ve sinir sistemini etkileyen titamin (B kompleks vitaminleri) eksikliğinden kaynaklanır.

Wernicke-korsakoff sendromu belirtileri

Hastalık, wernicke ensefalopatisi ve Korsakoff psikozu şeklinde iki evrede değerlendirilir.

Wernicke ensefalopatisi belirtileri: Wernicke ensefalopatisi genellikle ani gelişir ve nistagmus (anormal silkintili göz hareketleri), ataksi (vücut hareketlerini koordine etme güçlüğü), yavaşlık ve zihin bulanıklığı gibi belirtilerle seyir gösterir. Bu hastalar genellikle duyu kaybı, iğne batması ya da bozulmuş refleksler gibi nöropati (sinir hasarı) belirtileri de gösterirler. Bilinç düzeyi gitgide düşer ve tedavi edilmediği taktirde koma ve ölüm riski ortaya çıkar.

Korsakoff psikozu belirtileri: Hemen tedavi edilmeyen Wernicke ensefalopatisi sonucu Korsakoff psikozu ortaya çıkabilir ve bu durumun belirtileri arasında amnezi (hafıza kaybı), apati (duyumsamazlık) ve dezoryantasyon (yönelim bozukluğu) sayılabilir.

Wernicke-korsakoff sendromu tedavisi

Wernicke ensefalopatisi acil bir durumdur. Uygulanacak intravenöz titamin tedavisi belirtilerin çoğunu bazen saatler içinde düzeltebilir. Bununla birlikte, hastalık Korsakoff psikozuna ilerlediğinde genellikle geri dönüşümü olmaz.

Alkolden uzak durmak ve B kompleks vitaminleri bakımından yeterli ve dengeli beslenmek, uzun süre aç kalmamak gibi yöntemlerle Wernicke-Kosakoff sendromunu önlemek mümkün olabilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Wernicke bölgesi nedir
  2. Amnezi nedir ve neden olur
  3. Afazi nedir ve neden olur
  4. Psikoz nedir ve neden olur
  5. Nistagmus nedir ve neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git