Bağışıklık Sistemi Hastalıkları

Wegener Granülomatozu Nedir? Wegener Granülomatozu Belirtileri

Wegener granülomatözu nedir?

Wegener granülomatozu (WG), burun geçitlerinde, akciğerlerde ve böbreklerde vaskülite (kan damarlarının yangılanmasına bağlı) kronik doku iltihaplanmasının neden olduğu bölgeler ile ilişkili granülomların geliştiği nadir görülen bir bozukluktur. Granülomlar (anormal hücrelerin bir araya gelmesiyle oluşan yumrulardır). Wegener granülomatozunun bir otoimmün hastalık olduğu düşünülmektedir.

Wegener granülomatozu nedenleri

Hastalığın sebebi tam olarak bilinmemektedir. Genetik yatkınlığa bağlı araştırma sonuçlarına göre WG ve diğer ANCA ilişkili vaskülitlerde çeşitli HLA lokusu veya allelleri ile ilişki olduğu bilinmektedir. Çevresel faktörler arasında en bilinen mikroorganizma olarak Staphylococcus aureus, WG’nin alevlenmesinden sorumlu tutulmaktadır.

Wegener granülomatozu belirtileri

Wegener gronülomatozunda belirtiler kanlı burun akıntısı, burunda ağrı, öksürük, bazen kan lekeli balgam çıkarma, soluk alıp verme güçlüğü, göğüs ağrısı ve idrarda kan görülmesi, gözlerde kızarıklık, yaygın deri döküntüsü gibi belirtiler sık görülen belirtiler arasındadır. Bazen ve bazı durumlarda veya bazı hastalarda iştah kaybı, bulantı, kusma, kilo kaybı, zayıflık, bitkinlik ve eklem ağrıları gibi şikayetler de görülebilir. Wegener granülomatozu her hastada aynı seyri göstermeyebilir.

Wegener granülomatozu nedir

Wegener granülomatozu tedavisi

Bu durum, şikayetleri hafifletmek için kortikosteroidler ile kombine edilen ve durumu yatıştırmaya amaçlayan siklofosfamid gibi immünosupresan ilaçlar kullanılarak tedavi edilir.

Tedavi durum geliştikten hemen sonra uygulanırsa, bu hastaların çoğu yaklaşık bir yıl içinde tamamen iyileşebilir fakat ara sıra böbrek yetmezlikleri meydana gelebilir.

Wegener gronülomatozunun tedavisi zamanında yapılmaz ise komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu komplikasyonlar arasında burun bölmesinin delinmesi, gözlerin yangılanması, deri döküntüleri, nodüller ya da ülserler oluşması ve ölümcül seyir gösterebilen kalp hasarı da vardır.

Benzer sağlık yazıları

  1. Vaskülit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Bacak ülserleri neden olur
  3. Skleroderma hastalığı neden olur
  4. Periferik damar hastalığı nedenleri ve tedavisi
  5. Ateroskleroz nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git