Enfeksiyon Hastalıkları

Waterhouse-Friderichsen Sendromu Nedir? Waterhouse-Friderichsen Sendromu Tedavisi

Waterhouse-Friderichsen sendromu, meningokok grubundan bakterilerin kan akımında oluşturduğu enfeksiyondan ileri gelen ciddi bir durumdur. Bu sendrom, çoğu kez, beyni ve omuriliği saran zarları etkileyen menenjitle ilişkilidir.

WATERHOUSE-FRIDERICHSEN SENDROMU BELİRTİLERİ

Başlıca özellikleri deri içine kanama, düşük kan basıncı ve şoktur. Tıbbi tedavi uygulanmazsa, saatler içinde koma ve ölüm meydana gelir.

WATERHOUSE-FRIDERICHSEN SENDROMU TEDAVİSİ

Bu acil bir durumdur ve vazopressörler, sıvı resüsitasyonu, uygun antibiyotikler ile acil tedavi gerektirir. Gereken durumlarda hidrokortizon da verilebilir.

Enfeksiyonun neden olduğu doku nekrozu nedeniyle bazen ekstremite amputasyonu gerekebilir. Böyle bir durumda rekonstrüktif cerrahi ve doku greftleme uygulanabilir.

Benzer Konularımız

  1. Meningokok Menenjiti Nedir
  2. Meningokoksemi Nedir
  3. Purpura Neden Olur

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git