Hastalıklar ve Tedaviler

Vücutta Yanma, Karıncalanma Hissi Neden Olur?

Vücutta yanma hissi, vücudun her yerine yayılan duyu sinirlerinin tahribatı ya da zedelenmesi sonucu meydana gelen bir histir.

Vücutta yanma hissi neden olur?

Vücutta yanma hissi, vücudun her yerine yayılan duyu sinirlerinin tahribatı ya da zedelenmesi sonucu meydana gelen bir histir. Vücudun herhangi bir bölgesinde yanma hissini diğer hislerden ayıran en önemli belirtisi kişinin çektiği yanma algısıdır. Örneğin alev gibi, biber yanığı gibi bir his algılanması yanma hissi olarak tanımlanabilir.

Vücutta ağrı ile birlikte ortaya çıkan yanma hissi oluşabileceği gibi tek başına yanma hissi şeklinde de ortaya çıkabilir. Vücudun her yerinde sinir sistemi olduğu için vücudun her yerinde altta yatan nedene göre farklı hissedilen yanma hisleri görülebilir.

Sinirlerin hasarlanmasına neden olan en önemli etkenlerden biri de şeker hastalığıdır. Şeker hastalarında damarların sinirleri yeteri kadar besleyememesi sonucu sinirlerde zedelenme oluşur ve hastalarda yanma hissi, karıncalanma hissi, uyuşma hissi, keçelenme hissi, çok az ağrı yapacak bir etkenin çok fazla ağrı yapıyormuş gibi ağrıyı daha yoğun hissetme gibi belirtiler meydana çıkabilir.

Vücutta yanma hissine neden olan diğer faktörler arasında B 12 vitamini eksiklikleri, alkol kullanımı, sigara kullanımı, geçirilmiş bazı travmalara, kazalara bağlı sinir zedelenmeleri, sinir sıkışmaları gibi faktörler de vardır.

Yüz bölgesinde yanma hissi neden olur?

Yüzde yanma hissi neden olur

Yüzde yanma hissi neden olur

Yüzde yanma hissi organik bir nedene bağlı olabileceği gibi, pisikolojik bir nedene bağlı da olabilir. Yüzde yanma hissine neden olan organik nedenleri arasında yüz bölgesindeki sinirlerin bazı nedenlere bağlı sıkışması ve bu sıkışmaya bağlı sinirlerde meydana gelen hasar sonucu yüzde yanma hissi, yanmanın yanı sıra ağrı, elektrik çarpması gibi hissetme gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

 • Yüzde yanma hissi elektrik çarpması gibi hisler ile birlikte oluşuyor ise beyin damarları ile ilgili bir sorun bu duruma neden oluyor olabilir.
 • Beyin damarlarına hasar veren oluşabilecek kist, kitle veya tümör gibi durumlar yüzde yanma hissine neden olabilir.
 • Yüzde yanma hissi bazı kişilerde utangıçlığa bağlı da yüz kızarması (parestezi) ile birlikte olabilir ve bu yanma hissi geçici yanma hissidir.
 • Yüz bölgesinde yanmaya yüze temas eden kimyasal yada alerjik bir madde de yüzde yanma hissine neden olabilir.
 • Yüzde yanma hissi egzamatöz hastalıklara bağlı olabilir.
 • Yüzde yanma hissi güneş yanığına bağlı, donmaya bağlı, soğuk algınlığına bağlı olabilir.
 • Yüzde yanma hissi sert yıkamaya bağlı, kullanılan makyaj malzemelerine bağlı, kullanılan kremlere bağlı olabilir.
 • Yüzde yanma hissi şeker hastalığına bağlı olabilir.
 • Yüzde yanma hissi durumunda hasta mutlaka bir nöroloji uzmanına başvurmalıdır.

Ellerde yanma hissi neden olur?

Elde yanma hissi daha çok sistemik hastalıklardan olan şeker hastalığına bağlı olabileceği gibi, el bölgesine gelen sinirlerin bazı yapısal boşluklarda bazı nedenlere bağlı sinir sıkışması ve/veya sinir zedelenmesi sonucu da ortaya çıkabilir. Ellerde yanma hissine şeker hastalığı neden oluyor ise hastalığın tedavisi ve kan şekeri düzene girdiğinde ellerde yanma hissi azalır.

 • El bölgesinde karpal tünel olarak bilinen bazı sinirlerin geçtiği tünellerde hipertiroid hastalığında ödeme bağlı bu sinirlerde sıkışma sonucu ellerde yanma hissi görülebilir.
 • Geçirilen herhangi bir kol, el bölgesi travmalarına bağlı bu sinirlerde sıkışma olabilir ve bunlara bağlı ellerde yanma hissi oluşabilir.
 • Karpal tünel sendromuna bağlı ellerde yanma, karıcalanma hisleri olabilir ve karpal tünel için uygulanacak ilaç tedavileri ya da cerrahi tedaviler sonrası ellerde yanma, uyuşma ve karıncalanma hisleri azaltılabilir.
 • Boyun fıtığına bağlı kollarda yanma, uyuşma, ağrı ellerde karıncalanma, uyuşma ve yanma hisleri olabilir.
 • Boyun düzleşmesine bağlı ellerde karıncalanma, uyuşma, kollarda uyuşma, karıncalanma, ağrı, ellerde yanma hisleri görülebilir.
 • Akut arter sendromuna bağlı damar tıkanıklığı durumunda kolda yanma, ellerde karıncalanma, ağrı görülebilir.
 • Ellerde yanma, karıncalanma, uyuşma hissi B 12 vitamini eksikliğine bağlı olabilir.

Sırtta yanma hissi neden olur?

Sırtta yanma hissi neden olur

Sırtta yanma hissi neden olur

Sırtta yanma hissi en basitten en ağıra kadar değerlendirilebilir.

 • Sırtta yanmanın basit nedenleri arasında duruş, oturuş pozisyonlarındaki yanlışlar vardır. Basit zannedilen duruş pozisyonundaki yanlışlar zaman içerisinde sinirlerde, kaslarda hasara neden olarak sırtta yanmalara neden olabilir.
 • Yine yaşa bağlı olarak ailesel etkenler de sebep olduğunda sırtta yük taşıyan ve faset eklem denilen eklemlerde meydana gelen kireçlenmeler sırtta yanmaya neden olabilir. İleri yaşlarda meydana gelebilecek kireçlenmeler beslenme tarzımızdan etkilenerek meydana gelebilir.
 • Sırtta yanmaya neden olan diğer faktörler arasında zona olarak bilinen zona zoster sayılabilir. Zona ciltte kızarık, kabarıklar şeklinde ortaya çıkabilir. Zona hastalığı ciltte yanma, uyuşma, ağrı gibi şikayetlere neden olabilir.

Bacaklarda yanma hissi neden olur?

Bacaklarda yanma hissine neden olacak etkenler arasında sinir sisteminde meydana gelen zedelenmeler ve sinirlerin sıkışmasından kaynaklanabileceği gibi, büyük bir kısmını da romatizmal hastalıklar vardır.

 • Bacaklarda bel fıtığı, siyatik sinirin sıkışması, romatizmal hastalıklar, diyabet, kas ve tendonlardan kaynaklanan fasiyel ağrı sendromu, ilerlemiş varisler gibi etkenler bacaklarda yanma hissine, karıncalanmaya, uyuşmalara ve ağrıya neden olabilir.
 • Bacaklarda yanma hissi kasıktan geçen bazı sinirlerin baskısı nedeni ile aşırı kiloya bağlı, kemer takmaya bağlı oluşabilir.
 • Romatizma nedeni ile iltihabi bir durum söz konusu ise bacaklarda yanma, uyuşma, karıncalanma ve ağrı gibi hisler meydana gelebilir.
 • Akut veya kronik arter tıkanıklıklarında bacaklarda yanma hissi, karıncalanma, uyuşma ve ağrı hissi olabilir.

Ayaklarda yanma hissi neden olur?

Ayaklarda yanma hissi neden olur

Ayaklarda yanma hissi neden olur

Ayakta yanma hissi yine şeker hastalarında ve ayakta sinirlerin geçtiği tünellerde sinirlerin sıkışması sonucu sık görülür.

 • Şeker hastalığı nedeni ile ayaklarda keçeleşme, yanma hissi ve karıncalanmalar oldukça sık görülen bir durumdur. Şeker hastalarında ayaklarda yanma hissi ve karıncalanmalar oluşuyor ise acil tedavi ve bakım gerekir.
 • Sinir sıkışmasına bağlı ayaklarda yanma hissinde de sıkışan sinirin cerrahi olarak kurtarılması gerekir.
 • Akut arter tıkanmasına bağlı gelişebilir ve özellikle sigara kullananlarda Buerger hastalığı veya Raynaud fenomeni gelişmiş ise ayaklarda yanma, karıncalanma, hissizlik ve ağrılar hissedilebilir.
 • Geçirilen ağır kazalara ve travmalara bağlı sinir hasarlarında ayaklarda yanma hissi, ağrılar, karıncalanmalar hissedilebilir.
 • Bel fıtığına bağlı sinir sıkışmalarında ayaklarda yanma hissi gelişebilir.
 • Bazı vitamin eksikliklerine özellikle B 12 vitamini eksikliklerine bağlı ayaklarda yanma hissi olabilir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Ayaklarda uyuşma, karıncalanma ve hissizlik neden olur
 2. Gözlerde batma hissi neden olur
 3. Karpal tünel sendromu neden olur
 4. Şeker hastalığı ve sinir hasarları (Diyabetik nöropati)
 5. Akut arter tıkanıklığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

30 Yorum

 1. Avatar

  Malahat

  20 Aralık 2017 at 22:28

  Merhaba.bana yardimci olun .benimde bacaqlarimda yanma hissi var ben ne yapa bilirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2017 at 12:13

   BACAKLARDA veya TEK BACAKTA YANMA HİSSİ: Sıklıkla sinir sistemin de oluşan zedelenmeler ve sinirlerin sıkışmasından, yine önemli bir kısmı da romatizmal hastalıklardan, diyabet, yanma hissinin oluştuğu bölgedeki kas ve tendonlardan kaynaklanan miyofasyal ağrı sendromundan, ilk önce ağrıyla kendini gösteren ve daha sonra ilerledikçe yanmaya neden olabilen ileri derecedeki varislerden, kasıktan geçen bazı sinirlerin kilo alımından dolayı veya kemer takma gibi alışkanlıktan dolayı basısından, bel fıtığında belden çıkan sinirlerin fıtık kaynaklı basıya uğramasından, özellikle sigara kullananlarda ve varis sorunu olanlarda damar tıkanmasından, periferik damar hastalığından, bunlar gibi faktörler bacaklarda yanma hissine neden olabilir.

   BACAKLARDA YANMA HİSSİ İÇİN ARAŞTIRILMASI GEREKEN HASTALIKLARI veya BOZUKLUKLARI SIRALAYACAK OLURSAK;

   * Vücudun bir yerlerinde sinir sıkışması veya basısının olup olmadığı (sinir -beyin cerrahisi tarafından) araştırılabilir.

   * Diyabet (şeker hastalığı) olup olmadığı (iç hastalıkları uzmanı tarafından veya endokrinoloji uzmanı tarından) araştırılabilir.

   * Romatizmal bir hastalığın olup olmadığı (iç hastalıkları uzmanı veya romatoloji uzmanı tarafından) araştırılabilir.

   * Kas ve tendonlarla ilgili bir problem olup olmadığı (fizik tedavi uzmanı tarafından) araştırılabilir.

   * Varisler veya periferik damar hastalığı veya damarların bir yerlerinde tıkanıklık veya daralma olup olmadığı (kalp damar cerrahisi tarafından) araştırılabilir.

   * Kilo, bel fıtığı, kemer takma benzeri bası yapan aksesuarlar ile ilgili bir sinir basısı veya sıkışması olup olmadığı (yine beyin-sinir cerrahi ve fizik tedavi uzmanları tarafından) araştırılabilir.

   * Miyofasyal ağrı sendromu olup olmadığı (yine fizik tedavi, romatoloji, ağrı kliniği gibi alanlarda) araştırılabilir.

   * Yine B12 eksikliği de bacaklarda yanma hissine neden olabilir, bu durumun araştırılması için (hematoloji) bölümüne gitmek gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 2. Avatar

  Selin

  17 Şubat 2018 at 01:01

  Merhaba..ben 25 yaşındayım 7 ay önce kalcamın üstüne sert bir zemine düşmüştm 1 hafta sonra kuyruk sokumunda ve sol tarafında kalcamın üstünde ve bel bölgesinde geçmeyen çok şiddetli bir uyusukluk var.cildimde degil derinden geliyor oturunca artiyor..bacagimda ve kasığımda hiç bir şikayet yok. fakat bütün tetkitlerim temiz çıkıyor (bel mr,kalça mr,belröntgen,eklem rontgeni,ignesiz EMG,tahlillerim)..7aydir sürekli yatıyorum bittim artık her türlü.. ve 5tane beyin cerrahı teshisi koyamadı.fizik gördüm gecmedi.hatta o bolgede agrilar ve kaşınma basladı.sinir sıkışması dan şüpheleniyor fakat teşhis yok.filmlerde gozukmeme ihtimali varmı?? Sizce anlattığım belirtilerin sebebi ne olabilir??çaresiz kaldım yardımcı olursanız çok sevinirim..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Şubat 2018 at 18:16

   Anlattığınız şikayetler travmaya bağlı gelişen ve priformis sendromu olarak adlandırılan durum olabilir. Priformis sendromu nadir görüldüğü ve başka hastalıklarla benzer belirtiler gösterdiği için genellikle tanısı atlanabilen bir durumdur. Priformis sendromu teşhisinde dikkatli fiziksel muayene çok önemlidir. Doktorunuza bunu da danışabilirsiniz veya bir de fizik tedavi uzmanınca iyi bir muayene yapılabilir.

   Geçmiş olsun.

 3. Avatar

  Sezin

  26 Şubat 2018 at 14:22

  Merhabalar, benim de yüzümün sol tarafında 1 haftadır devam eden ara ara olup ara ara düzelen bir karıncalanma mevcut. Tüm kan sayımı ve vitamin değerlerimle ilgili tahlil yaptırdım. Sonuçlar iyi çıktı sadece D vitamini biraz az çıktı. Dahiliye doktoru onunla ilgili ampul verdi. Onun dışında anksiyete tedavisi görüyorum. Kendi kendime internetten sürekli bu durumu araştırıyorum ve nöroloji doktoru mr isteyecek diye gitmek istemiyorum. Ayrıca sinüzit hastalığım da var. Bu durumlar karıncalanmaya sebep olabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mart 2018 at 22:23

   Anksiyete tedavisi için kullandığınız ilaçlara bağlı da yüzünüzde karıncalanma hissi olabilir. Kullandığınız ilacın prospektüsünde yer alan yan etkiler bölümüne bakmanız faydalı olabilir.

   Nöroloji doktoruna gitmeniz gerekiyorsa, bunu ihmal etmemeniz faydalı olacaktır. Günümüzde manyetik rezonans görüntüleme cihazlarının o korkutan sesi oldukça azaltılmıştır. Bunu doktorunuz ile de görüşebilirsiniz. Yüz felci belirtisi olabilir. Yüz felci erken dönemde tedavi edilirse tedavinin başarı oranı daha yüksektir. Bu nedenle doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Sinüzite neden olan viral bir enfeksiyon ise, bu enfeksiyon yüz felcine de neden olabilir. KBB uzmanına da gidebilirsiniz. Önemli olan gittiğiniz doktora öykünüzü ve şikayetlerinizi doğru anlatmanızdır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 4. Avatar

  Abdulgani bulut

  19 Mart 2018 at 20:36

  Vücudumda karıncalanma hissiyle birlikte yanma hissettim 5 dakika sonra geçti antidepresan ilacı kullanıyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Mart 2018 at 01:02

   Kullandığınız ilaca göre değişmekle birlikte, bu tür ilaçlar veya var olan rahatsızlığınızdan dolayı vücudun belli bölgelerinde yanma, uyuşma ve karıncalanma gibi hisler olabilir. Çünkü bu tür rahatsızlıklar sinirsel olduğu için de bu tür sinirleri ilgilendiren hislere neden olabilir. Durumunuzun hem psikiyatri hem de nöroloji uzmanlarınca değerlendirilmesi gerekebilir. Fakat bunlar yan etki ise ilacı veren doktorunuza bu konuda bilgi vermelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Avatar

  Servet

  28 Mart 2018 at 03:07

  Mrb başımın üst kısmı ve alnımda karincalanmayla beraber yanma hissi var bunun sebebi nedir bilgi verebimirmisiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Nisan 2018 at 01:13

   Stresin etkilediği kas spazmına bağlı anlattığınız bölgelerde karıncalanma, yanma hisleri olabilir. Diş sıkmaya bağlı da bu tür kas spazmları olabilir. Migren nedeniyle kas kasılmaları ve bu tür hisler olabilir. O bölgede oluşan iltihabi bir duruma bağlı bu tür hisler olabilir. Nevraljiye bağlı bu tür hisler olabilir.

   Bir nöroloji uzmanına gitmeniz ve ihmal etmemeniz önemlidir. Sinüslerin de incelenmesi açısından KBB uzmanına da gitmek gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 6. Avatar

  ccccccc

  29 Mart 2018 at 17:16

  Merhaba öncelikle yazılarınız için teşekkürlerimi sunuyorum.Benim hastalığım durup dururken hiçbir sitres sorun yok iken gözlerimde önce yavaş sonra şiddetli karıncalanma oluyor.bu bir burgu şeklinde gözlerimde devam ediyor.sadece odaklandığım noktayı görüyorum.bu 20.30 dk sürüyor bazen sık bazen ayda 1veya 2 defa oluyor.karıncalanma geçince alın ve göz çevresinde şiddetli ağrı başlıyor.göz doktoruna gittim gözlerinde sorun yok dedi.beğin doktoru aynı şekilde sorun yok dedi bunun gibi bir çok doktor aynı şeyi söylediler.nöroloji ve bisikiyatri doktoru anafranil diye bi ilaç verdi 8 sene kullandım fayda görmedim.bu hastalık 13 yaşimda başladı şimdi 44 yaşımdayım sürekli bu hastalıkla yaşıyorum.bana lütfen yardımcı olurmusunuz bu hastalıktan kurtula bilirmiyim .(karıncalanmadan sonra kusma vücüdumun belli yerlerinde uyuşma meydanageliyor.TEŞEKKÜRLER.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Nisan 2018 at 01:31

   Anlattığınız durum retinal migrene bağlı olabilir. Retinal migren gözün ya da optik sinirin hipoperfüzyonu nedeni ile görülmektedir. Retinal migren oldukça nadirdir.

   Migren atakları auralı ya da aurasız olabilir. Auralı migren atakları migren hastalarının %10 kadarında görülür. Bu evre sıklıkla baş ağrısından önce başlar. Ağrı çoğunlukla 4 saatten uzun sürer. Migren krizlerinin başlangıcında da tek veya iki gözde geçici görme kaybı olabilir. Bunun arkasından baş ağrısının ortaya çıkması migren olasılığını destekler.

   Migrenin aura evresi genellikle görseldir ve bunlar genellikle yarı alanı görmeme, yarım görme alanında veya tüm görme alanında parlak ışıklar veya karanlık noktalar görme şeklinde olmaktadır.

   Tabii bu belirtiler hastaya göre farklı algılanabilir, farklılık gösterebilir, bu nedenle hastanın bu dönemleri doktoruna iyi ve doğru tarifleyebilmesi için o dönemlerde neler yaşadığını iyi algılaması ve iyi değerlendirmesi ve doktoruna iyi anlatması tanıda yardımcı olur.

   İnternet sitesi üzerinden teşhis ve tedavi zaten mümkün değildir, üstte bahsi geçen hastalık vardır demek de mümkün değildir. Sonuç olarak hem göz doktoru hem de nöroloji doktoru değerlendirmeleri yapılmış, doktorlarınız migren konusunda bir inceleme yapmadıysa ya da bu konuda size bir şey söylemediler ise, doktorlarınız ile bu konu hakkında da görüşebilirsiniz.

   Migren ve migren türlerinin daha detaylı araştırılması gerekebilir.

   Göz veya gözü ilgilendiren sinirler ve bu sinirler ile ilgili problemler ile alakalı bir durum da olabilir. Sinir-beyin cerrahisi tarafından da değerlendirme gerekebilir.

   Primer açık açılı glokom denilen durum olabilir. Bu glokom tipi olan hastalarda göz içi basıncı ölçümü bazılarında sabah saatlerinde yüksek bulunurken bazılarında öğle ve akşam saatlerinde göz içi basıncı yüksek olur. Bu nedenle günlük göz içi basıncı değişim eğrisi çıkarılarak inceleme yapılması gerekir. Göz doktorunuza bu konuda da danışabilirsiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 7. Avatar

  Sanem

  24 Nisan 2018 at 02:24

  Merhabalar..cok uzun sayilmasada 2 aydir beynim bazen yaniyor bazen usuyor son 15 gundur de beynim ve belli araliklarla vucudum yaniyor bu aci birber surmussun aciligi orda kalmis gibi ama yanma vucudum da sanki geziyor..En cok korktugum sey ise ailemde genetik olan pırtı atmasi daha 2 gun once ablam kismi felc yasadi doktora bir kac kez gittim hersey temiz cikti ama simdi daha da panikledim ne yaoamaliyim.. Tesekkurler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Nisan 2018 at 01:02

   Nöroloji uzmanınıza ya da beyin-sinir cerrahisi uzmanına veya psikiyatri uzmanına gitmenizde fayda vardır. Bu durum psikolojik de olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 8. Avatar

  Zehra

  30 Nisan 2018 at 14:31

  Merhaba.. bir suredir vucudumda yanma ve batma hissi var. Ozellikle koltuk altlarimda agirlikli sol tarafimda bazen de goguslerimde. Zaman zaman da hemen gogsumun altinda kramp hissediyorum. Agri bazen sol koluma ve sirtima da vuruyor. Kendimi kotu hissettigim zamanlarda tum vucuduma yayilan bir agri var.Strese bagli oldugunu dusunuyordum ancak zamanla artmaya basladi. Sizce sebebi ne olabilir? Teshis icin hangi birime gitmem gerekir? yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekkur ederim..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Mayıs 2018 at 13:29

   Kalp bölgesinde, sol kolda ve sırta vuran ağrılar genellikle kalp ile ilgili, yemek borusu ile ilgili, safra kesesi ile ilgili, mide ile ilgili, sırt bölgesi omurga ile ilgili olabilir. Fakat vücudunuzda yanma hisleri de olduğunu belirtmektesiniz. Vücutta bu tür gezici yanma hisleri de genellikle diyabet nedeniyle veya başka bir nedenle oluşan ve nöropati denilen duruma bağlı olabilir. Yine hem gezici ağrılar hem de yanma hisleri fibromiyalji sendromu denilen romatolojik bir hastalığa bağlı da olabilir.

   Diyabetin araştırılması için iç hastalıkları ve endokrinoloji bölümlerine gitmek gerekebilir.

   Fibromiyalji sendromunun araştırılması için de romatoloji, fizik tedavi ve/veya ağrı kliniğine gitmek gerekebilir.

   Mide, yemek borusu, safra kesesi ile ilgili problemler için gastroentroloji bölümüne gidilir.

   Kalp ile ilgili problemler içinde kardiyoloji, kal damar cerrahisi alanlarına gidilir.

   Ancak anlattığınız şikayetlerle kesin bir şey söylemek çok mümkün değildir. Beyin ve omurilik kaynaklı sinirleri etkileyen bir oluşuma, enfeksiyona bağlı da bu tür sinirsel ağrı hisleri, yanma hisleri görülebilir. Bu durumda da nöroloji, fizik tedavi, sinir-beyin cerrahisi gibi alanlarda değerlendirmeler yapılır.

   Bu tür şikayetler başka sitemik hastalıklarda, bazı vitaminlerin eksikliklerinde (B12 vitamini gibi) de görülebilir.

   Yine benzer şikayetler anksiyete bozukluklarında da görülebilir.

   Araştırma hastanesi ağrı kliniğine gitmeniz durumunda birçok araştırma yapılarak bu durumun nedeni bulunabilir, ancak bu çok uzun zaman alabilir. Durumunuz acil teşhis ve tedavi gerektirebilir, bu da ağrı kliniğinde çok mümkün değildir. Çünkü bu tür kliniklerde araştırmalar ve teşhise ulaşmak oldukça uzun sürer.

   En acilinden Aile Hekiminize gitmeniz ve şikayetlerinizi, daha önceki bulunan başka hastalıklarınızı, kullandığınız ilaçlarınızı, sinir hasarına yönelik geçirdiğiniz bir travma varsa bunu, anlatmanız faydalı olacaktır. Aile Hekiminiz şikayetlerinize ve muayene bulgularına göre size uygun yönlendirmeyi yapabilir.

   Buradan yapılacak yönlendirmeler tanıda ve tedavide gecikmeye neden olabilir, bu da doğru olmaz.

   Aile Hekiminize gitmeyi ve ne yapmanız gerektiğini ona danışmayı ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 9. Avatar

  Hanife Ferik

  25 Mayıs 2018 at 09:08

  Yaklaşık 15gundur ağzım kuruyor su içtiğinde bile bu kuruluk devam ediyor vücudum da ozellikle bacak kemiklerinde yanma hissi var ve bazen bu yanmalar çok canımı yakıyor doktora gittim ve bana söylediği teksey soğuk algınlığı dedi yardımcı olursanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Mayıs 2018 at 02:02

   Ağız kuruluğunun birçok sebebi olabilir. Soğuk algınlığına bağlı nezle, farenjit gibi durumlar oluşmuşsa, bunlara bağlı ağız kuruluğu olabilir. Bu dönemlerde mümkün olduğunca sıvı almak faydalı olabilir. Ancak vücutta ve bacaklarda hissedilen yanma hisleri başka bir duruma bağlı olabilir.

   Vücutta yanma hissi, duyu sinirlerinin tahribatı ya da zedelenmesi sonucu meydana gelen bir histir. Vücudun her yerinde sinir sistemi olduğundan, vücudun her yerinde yanmalar görülebilir. Bunların en önemli etkenlerinden biri de şeker hastalığıdır (şeker hastalığına bağlı ağız kuruluğu da görülebilir). Diğer vücutta yanma hissi nedenleri arasında alkol kullanımı, B 12 vitamini eksikliği ve tuttuğu bölgeye göre o bölgedeki sinirlerin sıkışması gibi durumlar vücutta yanma hissi nedenleri olarak sayılabilir.

   Bu tür durumların iç hastalıkları, endokrinoloji, nöroloji gibi alanlarda araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 10. Avatar

  Kübra

  15 Temmuz 2018 at 18:31

  Meraba bişey soracaktım ben aşırı derece yüzüm terliyor ve iç organlarım yanıyor gibi hipertroidi şüpheleneyiyorum doktora gidiyorum bir tanı bulamıyor ne olabilir sizce

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Temmuz 2018 at 15:38

   YÜZÜN AŞIRI TERLEMESİ:

   Eğer yaşınız menopoz dönemleri yaşlarına uygun ise (40-50 yaşları arası) menopoz dönemlerine bağlı hormonal dalgalanmalardan olabilir.

   Yüz terlemesi bazen stres, heyecan gibi psikolojik durumlara, fazla kilolu olmaya, zorlayıcı egzersize bağlı olabileceği gibi, bazen de genetik faktörlere bağlı (o bölgede aktif ter bezi sayısının fazla olmasına bağlı) da olabilir.

   İç organlarınızın yanmasından kasıt mide ve göğüs bölgenizde hissettiğiniz bir yanma ise, bu durumun nedeni mide ile ilgili bir probleme (örn. gastrit/reflü, mide ülseri, mide ve duodenum ülseri, Helikobakter pilori gibi) olabilir.

   Yüz terlemesi ayrıca mide kanaması, ateşlenme, nefes darlığı yapan durumlar, kalp rahatsızlıkları gibi hastalıkların ön belirtileri olabilir.

   Bazı ilaçlar yüz terlemesi nedeni olabilir.

   Yani anlattığınız şikayetlerle buradan net bir şey söylemek çok mümkün değildir. Bu nedenle endokrinoloji alanında hormonal değerlerin incelenmesi, hematoloji alanında kanla ilgili durumların incelenmesi, nörolojide sinir sistemi ile ilgili problemlerin olup olmadığının araştırılmasında fayda vardır. Aşırı terleme için dermatoloji (cildiye) bölümüne gitmek gerekir, fakat üstte bahsi geçen bölümler tarafından da araştırmalar gerekebilir.

   Diğer sekonder (altta yatan bir hastalığa veya bozukluğa bağlı) gelişen hiperhidrozis (aşırı terleme) nedenleri arasında hipertiroidizm, şeker hastalığı, feokromasitoma, konjestif kalp yetmezliği gibi sistemik hastalıklar sayılabilirken, tüberküloz, brusella ve malarya gibi enfeksiyonlar da sekonder hiperhidrozise nedenleri arasında sayılabilir. Hodgkin lenfoma, periferik nöropatiler, medulla spinalis yaralanmaları, karsinoid tümör, menopoz, bazı ilaçlar gibi durumlarda sekonder hiperhidrozise neden olabilen faktörler olarak sayılabilir.

   Bu durumun dermatoloji alanında detaylı bir şekilde araştırılmasında fayda vardır. Başka uzmanlıklar da devreye girebilir. Bunları doktorunuz ile konuşmanız gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 11. Avatar

  Aysun

  5 Ağustos 2018 at 00:44

  Merhaba,33 yaşındayım. Daha öncesinde de vücudunda bölgesel uyuşma ve yanmalarım vardı fakat net bir teşhis yoktu. Şimdi ise D vitamini ve demir eksikliği var ve masa başında ve bilgisayarda uzun süreli çalışmak zorunda kaldım. İşim gereği ayakta kalıyorum ve özellikle sağ kolumu çok kullanıyorum. Şimdi var olan uyuşma; sağ kolda ve bacakta uyuşma, yanma ve his kaybı olarak başladı ve yavaş yavaş tüm vücuda yayıldı. Üstünde bası olan yerde daha da kötüleşiyor. Düzelme yok. Gece artıyor. Bu his çok kötü. Hangi bölüme başvurmalıyım,kalıcı mı ve tedavisi var mu? Vitamin eksiklerini yerine koyunca geçer, diyen oluyor ama bu sefer vücudun sağ tarafında başlayıp her yere yayıldı.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ağustos 2018 at 18:46

   Günümüz ofis çalışma koşullarında maalesef D vitamini eksikliği oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Demir eksikliği de özellikle yeterli miktarda kırmızı et, baklagiller, yumurta gibi demir içeren besinlerin daha az tüketilmesine bağlı, kızlarda ve kadınlarda zayıf kalma takıntısına bağlı oldukça sık görülmektedir. Bütün bu eksiklikler veya eksiklikler olmadan da bazı sistemik hastalıkların seyrinde de vücutta yanma, karıncalanma, uyuşma görülebilmektedir (örn. şeker hastalığı, tiroid hastalıkları, fibromiyalji sendromu, Fabry hastalığı gibi).

   Yine omurgayı ilgilendiren romatizmal hastalıklarda, omurgayı tutan enfeksiyonlarda, bel/sırt/boyun fıtıklarında, omurga şekil bozukluklarında, omurga kanal darlığında, beyin ile ilgili bazı hastalıklarda, sinir kökü hasarında veya iltihabında, sinir sıkışmalarında, bazı ilaçların kullanımına bağlı, vücutta yanma, karıncalanma, uyuşma gibi hisler olabilir.

   Altta yatan bir hastalığın olup olmadığının dahiliye, romatoloji, sinir-beyin cerrahisi, enfeksiyon hastalıkları gibi alanlarda araştırılması gerekebilir. Vitamin eksikliklerinin ve demir eksikliğinin araştırılması için hematolojiye, tiroid hastalıkları için de endokrinolojiye gitmek gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 12. Avatar

  Azat Sancar

  26 Kasım 2020 at 21:22

  Merhaba ben 14 yasindayim bir anda vucudumun her yerinde bir yanma hissi oluyor ozellikle bacak el parmaklari,bacak,sirt ve belde oluyor soguk yere cikiyorum yavas yavas geciyor ve kirmizilik olusuyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Kasım 2020 at 09:47

   Bahsettiğiniz durum alerjik bir durum veya nörolojik bir durum olabilir, hatta bazen bu şikayetler sistemik bir hastalık (örn. şeker hastalığı gibi) veya bazı vitamin eksikliklerine bağlı da olabilir. Bu nedenle dermatoloji, dahiliye ve nöroloji gibi alanlarda değerlendirmeler yapılması gerekebilir. Bazı kan hastalıklarına bağlı da bu tür şikayetler olabilir.

   Eğer kaşıntı da oluyorsa, bu durum sıcak ürtikeri denilen ürtiker tipi de olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 13. Avatar

  Tülay

  4 Ocak 2022 at 16:06

  Merhaba,

  Covid ile maske kullanmaya başladıktan hemen sonra dudağının altından bir yara çıktı sonra yüzümde kaşıntı bu kaşıntı tüm vücuduma yayıldı vücudumda yanma atakları kızarma karıncalanma damarlarda kırmızı bazen kahverengi ağ görüntüsü oluştu defalarca dermatologa gittim Gül hastalığı dedi kullandı ilaclar fayda etmedi 1.5 yıldır buna katlaniyorum lütfen cevap verirseniz beni yonlendirirseniz çok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2022 at 23:43

   Bu durum maske ile ilişkili olabileceği gibi, olmayabilir de. Bu nedenle Kan testleri veya başka testlerin yapılması da gerekebilir. Rozasea (gül hastalığı) eritemli ve telenjiektazik zeminde papül ve püstül oluşumu, fimatöz değişiklikler ve göz tutulumu ile karakterize Yüz bölgesinde özellikle de çene, burun, alın ve yanakları tutan yatışma dönemleri ve alevlenmeler ile aylarca yıllarca sürebilen bir hastalıktır. Gül hastalığı yüz dışında vücudun diğer bölgelerinde de (saçlı deri, kulak arkaları, boyun, göğüs, sırt ve ekstremiteler gibi) tutulum gösterebilir. Bu hastalığın tedavisi hastanın şikayetlerine yöneliktir, yani kür sağlamak çok mümkün değildir. Tetikleyicilerden korunmak (örn. güneş ışığı, sıcak banyo, sıcak veya soğuk hava, rüzgar, irritan temizleyici maddeler veya tahriş eden ürünler, alkollü solüsyonlar, stres, baharatlı yiyecekler, sıcak içecekler, kozmetikler, bölgesel kortikosteroidler, alkol kullanımı ve aşırı egzersiz gibi) önemlidir. Fakat başka bir durum açısından da değerlendirmeler yapılmasında fayda vardır. Bu nedenle birde dahiliye uzmanına da gidebilir gerekli testleri yaptırabilirsiniz.

   Tetikleyicilerden korunmaya çalışmalısınız.

   Geçmiş olsun.

 14. Avatar

  Hayriye

  26 Ocak 2022 at 00:22

  2016 yılında zona geçirdim tedavi aldim sonrası da psikolojik rahatsızlık geçirdi. 1 buçuk yıl tedavi aldim doktor kontrolünde tedavim kesildi .kucuk toz antidepresan kullanıyorum. 2020 de covit geçirdim. Sonrası sağ ayak bileğim diş yüzeyinde solgunluk acı dizimde acı sonrasında sol tarafta boğazda takıntı sol omuzda asi yerinde geçmeyen agri acı sol kulağımın derininde acı kaşıntı sol kalça sol tarafta kuyruk sokumunda aci vajina sol tarafta acı yanma .bunun için jinekolojik leep operasyonu geçirdim sonuçlar temiz geldi enfeksiyon tedavisi aldim yılda 2 ya da 3 kez jinekolojik tedavi alıyorum. Sol sizin dış yüzeyinde acı solgunluk avuc ici kadar alan el barmak uçları.da yanma elleri.de ayarımda ara ara karıncalanma ayaklarım da agri bu tür şikayetleri.den romotoloji nöroloji psikiyatri beyin cerrahisi ortopedi kbb kadin dogum doktorlarına gittim mr tomografi tahlilerim emg lerin yapıl di sonuc nöropati ağrı fibromiyalji ve uterus ve yumurtalık enfeksiyonu teşhisleri koyuldu.ayni zamanda kronik ürtiker ve kronik geniz akintim var sizce bu şikâyetlerimin sebebi nedir nasil yok izlemeliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ocak 2022 at 00:24

   Fibromiyalji sendromu, kasları, bağ dokuları, kirişleri etkileyen ve “miyalji” olarak da tanımlanan yaygın kas ağrıları ve vücudun birden çok bölgesinde aşırı hassasiyetle seyir gösteren ve kronik hal alan bir ağrı sendromudur. Bu durum her ne kadar iltihaplı romatizmal hastalık ile benzerlik gösterse de, iltihaplı romatizmal hastalıkta olduğu gibi eklemlerde, kaslarda ve diğer dokularda enflamasyon (iltihabi durumlar) gösterilmemiştir. Fakat sebep olduğu ağrı ve yorgunluk nedeniyle hastanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Kronik bir ağrı sendromu olan fibromiyalji sendromuna, uyku bozuklukları, baş ağrıları, kaygı bozukluğu ve depresyon gibi sorunlar eşlik edebilir. Eğer durumunuz fibromiyalji sendromu ise bu durum maalesef kronik bir durmdur.

   Tabii fibromiyalji sendromuna yakalanma riskini arttıran bazı risk faktörleri de vardır.

   BAZI RİSK FAKTÖRLERİNDEN BAHSEDECEK OLURSAK;

   * Kadın olmak,
   * Yaş faktörü (ilerleyen yaş),
   * Cerrahi müdahaleler,
   * Geçirilmiş bazı enfeksiyonlar (örn. Parvovirus, Epstein-Barr Virusu, Hepatit B ve C virüsleri, HIV gibi),
   * Omurgaya yönelik geçirilen kazalar/travmalar (örn. merdivenden düşme, buzda kayıp düşme gibi),
   * Çocukluk çağında yaşanan fiziksel veya ruhsal şiddet, cinsel istismar, boşanma, terk edilme, işle ilgili gibi psikolojik sorunlar,
   * Aşırı aktif ve mükemmel olma çabası gibi kişilik meseleleri,
   * Genetik faktörler.

   Yani fibromiyalji sendromuna yakalanmanıza üstte bahsi geçen risk faktörlerinden bir veya birkaçı sebep olmuş da olabilir. Örneğin kadın hastalıkları ile ilgili olan enfeksiyon durumunuz veya zonaya sebep olan enfeksiyon durumunuz veya korona enfeksiyonu geçirmiş olmanız veya ruhsal durumunuz.

   Fibromiyalji Sendromunda yaşanan rahatsızlıklar hakkında daha detaylı bilgiyi altta verdiğimiz linkten de ulaşabilirsiniz:

   https://www.saglikocagim.net/fibromiyalji-sendromunda-yasanan-rahatsizliklar/

   Fibromiyalji sendromunda tedavi, hastalığın nedenleri tam olarak aydınlatılmadığından ve problemlerin hastadan hastaya farklılık göstermesinden dolayı tedavi metotlarının belirlenmesinde de sıkıntılar olmakta ve tek bir tedavi yöntemi üzerinde fikir birliğine varılamamaktadır. Bu hastalık hakkındaki bilgiler gün gün artmakla birlikte, hastalığın hala bilinen bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu hastalığın tedavisi multidisipliner yürütülmesi gerekmekte ve bu ekipte; fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı, psikolog, sosyal hizmet uzmanı, uğraşı terapisti, fizyoterapist, endokrinoloji uzmanı ve diyetisyen gibi uzmanlıkların yer alması gereklidir.

   Doktorunuz ile görüşmeyi ve kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz. Bu hastalık kronik bir hastalık olduğundan yaşam boyu doktorlarınızın önerilerini uymanız önemlidir.

   Tedavide; ilaç tedavileri (örn. antidepresanlar, antiinflamatuar ilaçlar, antikonvülzan ilaçlar, opiyatlar ve diğerleri), İlaç dışı tedaviler (örn. hasta eğitimi, aerobik egzersizler, davranışsal terapi, akupunktur, hipnoterapi, Biofeedback, balnoterapi) gibi yöntemler kullanılır.

   Fibromiyalji sendromu ile karışabilen bazı hastalıklar da vardır. Bu hastalıklardan ayırıcı tanısı gerekebilir. Örneğin Polimiyalji romatika, romatoid artrit, sistemik lupus eritematozus, ankilozan spondilit, osteoartritler, miyopatiler, periferik nöropatiler, myastenia gravis, İrritabl bağırsak sendromu, kronik yorgunluk sendromu, miyofasiyal ağrı sendromu gibi hastalıklardan bazıları hem fibromiyalji sendromuna eşlik edebilir hem de bu hastalık ile ayırıcı tanısı gerekebilir, bazıları da ayrıcı tanı gerektirir.

   Bunları da doktorunuz ile konuşabilirsiniz.

   Geçmiş olsun.

 15. Avatar

  Yoncagül yavuz

  26 Ocak 2022 at 14:57

  Merhaba 21 yaşındayım vücudumda gezen yanma hissi oluyor bazen sırtımda bazen de sağ kaburga kemiklerimde hissediyorum bu durum bazen geçiyor ama aralıklarla tekrarlıyor sebebi ne olabilir acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ocak 2022 at 23:25

   Bahsettiğiniz vücudunuzda hissettiğiniz yanma hissi bir sinir basısına, sinir sıkışmasına, sinir hasarına (örn. boyun fıtığı, sırt fıtığı gibi) veya omurga ile ilgili başka bir problem (örn. kanal daralması, omurga tümörleri gibi) veya nöropati denilen bir duruma bağlı olabilir. Zona gibi bir duruma bağlı da olabilir. Fibromiyalji sendromu denilen duruma bağlı olabilir. Nöropatiye yol açabilen bir hastalık (örn. diyabet gibi) kaynaklı olabilir.

   Bir nöroloji uzmanına gitmeniz önemlidir. Nörolojik incelemeler neticesinde, doktorunuz size yönlendirme yapacaktır.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git