Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Vücutta Kabarcıklar Neden Olur?

Kabarcıklar içleri sıvı ile dolu, yuvarlak ve üzeri ince deri ile kaplı bulunan kabartılardır. Kabarcıklar derinin altındaki kan damarlarının hasar görmesine tepki olarak ortaya çıkarlar.

Vücutta kabarcık oluşması nedenleri ve tedavisi

Kabarcıklar içleri sıvı ile dolu, yuvarlak ve üzeri ince deri ile kaplı bulunan kabartılardır. Kabarcıklar derinin altındaki kan damarlarının hasar görmesine tepki olarak ortaya çıkarlar. Örneğin ayakkabı vurduğunda ya da güneş yanığında su dolu kabarcıklar görülebilir. Atopik dermatit, İmpetigo hastalığı, Suçiçeği hastalığı ve Uçuk gibi hastalıklar da kabarcık görünümüne neden olabilir. Zehirli sarmaşık ya da ev akarları, uyuz hastalığına karşı gelişen alerjik tepkilerde de küçük kırmızı kabarcıklar görülebilir. Bazen bebeklerin dudaklarında emmeye bağlı olarak da kabarcıklar ortaya çıkabilir. Kabarcıklar vücudun her yerinde görülebilir.

Kabarcık beliritleri

Kabarcıklar yuvarlak ya da oval, sıvı dolu ve derinin dış tabakasında yer alan kabartılardır.

Kabarcıkların teşhisi

Yetişkin ya da çocuk kabarcıkları kolaylıkla fark edip tedavi edebilir.  Ancak sayısı birden fazla olan, ağrılı, bir ilaç kullanımından kaynaklanmış ya da ateşe neden olan kabarcıklar fark edildiğinde mutlaka doktora baş vurulmalıdır.

Kabarcıklar nasıl tedavi edilir?

Kabarcıklar genelde alttaki deri düzelmeye başladığında kendiliğinden geçer. Kabarcıklar steril bir iğne yardımı ile patlatılabilir; ancak bu durumda üstteki deriyi yerinde bırakmak gerekir. Aksi halde alttaki deri enfekte olabilir.

Deriyi hafifçe yıkamalı, antiseptik bir krem sürmeli ve sonra enfeksiyondan korunmak için temiz bir bandaj ile patlatılan kabarcığın üzeri kapatılmalıdır. Gece bandaj kaldırılmalı ve yaranın kurumasına izin verilmelidir.  Ayaklardaki kabarcıklardan korunmak için uygun büyüklükte çorap ve ayakkabı giymeye dikkat edilmelidir. Kabarcıklar enfeksiyonel bir hastalık nedeni ile oluşmuş ise doktor kabarcıkları altta yatan enfeksiyonu gideren ilaçlar ile tedavi eder.

Bebeğin emmesine bağlı oluşan kabarcıklar

Bebek biberon ya da meme emiyor ise dudaklarında zararsız küçük kabarcıklar görülebilir. Bunlar nadiren emme güçlüklerine neden olur. Bebeklerin emmesine bağlı oluşan kabarcıklar patlatılmaya çalışılmamalıdır. Kabarcıklar çocuğun başka vücut bölgelerine yayılma gösteirir ise mutlaka çocuğun doktoruna bildirilmelidir.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Su çiçeği hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. İsilik nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Uçuk çıkması nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Kontakt dermatit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. İmpetigo nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git