Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Vücut Mantarı Nedenleri ve Belirtileri

Vücut mantarı veya tinea korporis - tinea versicolor denilen cilt mantarı, genellikle derinin üst tabakasını tutan gövde, bacaklar, kollar ve kasık bölgesinde oluşan mantar hastalığıdır.

Cilt mantarı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Vücut mantarı veya tinea korporis – tinea versicolor denilen cilt mantarı, genellikle derinin üst tabakasını tutan gövde, bacaklar, kollar ve kasık bölgesinde oluşan mantar hastalığıdır. Vücutta oluşan bu lezyonlar genellikle yuvarlak, halka şeklinde dışarı doğru yayılan ve ortasında iyileşme ile seyreden plaklar şeklinde kendini gösterir. Vücut mantarı genellikle tinea korporis ve tinea versicolor olarak değerlendirilir.

Tinea versicolor nedir? : Tinea versicolor denilen durum da genellikle boyun, sırt gibi bölgelerde yerleşim gösteren ve bazende gövdenin ön yüzünü tutan beyaz ya da sütlü kahverengi görünüme sahip küçük, yuvarlak lekelenmeler şeklinde meydana çıkabilir. Tinea versicolor, tinea korporisten farklı bir mantar türüdür. Tinea versicolor genellikle kişisel bir mantar türü olup çevreden bulaşmaz ve tedavilere rağmen her sene tekrarlayabilir. Özellikle çok spor yapan, çok terleyen kişilerde daha sık görülür.

Tinea korporis nedir? : Tinea korporis ise bulaşıcıdır ve insandan insana, hayvanlardan insana, topraktan insana ve kişisel eşyalardan bulaşabilir. Örneğin güreşçilerde daha sık görülebilen bir cilt mantarı türüdür.

Vücut – cilt mantarı tipleri ve belirtileri

Vücut mantarı belirtileri

Vücut mantarı belirtileri

Anüler tip tinea korporis belirtileri : Anüler tipte halka şeklinde lezyonlar vardır ve bu lezyonlar ortadan çevreye doğru yayılma eğilimi gösterirler. Lezyonların dış kenarları daha çok yara şeklinde görüldüğü gibi ortaları iyileşme eğilimindedir. Lezyonun görüntüsünde su toplanması, pullanma ve kızarıklık vardır.

Tinea korporis’in diğer alt tiplerinin belirtileri ise kabuklu (herpetiform) tip vücut mantarı, plak tipi vücut mantarı ve kerion tipi vücut mantarıdır. Kerion tipi vücut mantarı genellikle sığırlar ile uğraşan kasaplarda ortaya çıkabilir. Bacaklarını tıraş eden bayanlarda görülen mayokigranülom denilen vücut mantarı tipi ise alt bacak kısmlarında görülür.

Tinea versicolor tip vücut mantarı belirtileri : Tinea versicolor tip belirtiler ise çok terleyen, aşırı kilolu olan, aşırı spor yapan kişilerde özellikle yaz mevsimlerinde ortaya çıkan sütlü kahverengi ya da beyaz, yuvarlak, deriden kabarık olmayan küçük lezyonlar şeklinde belirtiler gösterir.

Vücut – cilt mantarı teşhisi

Vücut mantarları gövde kısmında ya da bacaklarda, kollarda kırmızı kabarıklıklar şeklinde ortaya çıkabilir ve bazen bu lezyonlar egzama ile karışabilir, bu nedenle deri ve zührevi hastalıklar uzmanlığında değerlendirme tanı açısından çok önemlidir.

Vücut mantarı (cilt mantarı) tedavisi

Vücut mantarı tedavisi

Vücut mantarı tedavisi

Tinea korporis tedavisi :Tinea korporis genellikle çok fazla problem yaratmaz ve tedaviye cevap verir. Çok fazla tekrarlamayan bir vücut mantarı tipidir. Tedavide genellikle ilaç tedavileri uygulanır. Anti fungal ve anti mantar içeriği olan kremler, losyonlar ve ağız yolu ile alınan ilaç tedavileri verilir.

İlaç tedavisi genellikle 3 hafta sürer ve bu tedaviyi şikayetler geçince bırakmak doğru değildir. Erken bırakılan tedavilerde şikayetler tekrarlar. Bununla birlikte mantarın derin formları olan kerion tipi, mayoki tipi denilen tinea korporis tiplerinde genellikle ağız yolu ile alınan tablet şeklindeki ilaç tedavileri verilir.

Tinea versicolor tedavisi : Tinea versicolor denilen vücut mantarı tipinde uygulanan tedavi genellikle ağız (oral) yoldan tablet ilaç tedavisi şeklinde olur, çünkü bu mantar tipi genellikle tekrarlar. Tablet ilaç tedavisinin yanı sıra şampuanlar, kremler ve losyonlar gibi ilaçlar da verilir. Tedavi bittikten sonra da bu şampuanların haftada bir kez yaraların üzerine uygulanması 5 dakika beklettikten sonra yıkanması tavsiye edilir.

Mantar hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Çocuklarda mantar enfeksiyonları nedenleri ve tedavisi
 2. Kasık mantarı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Saç derisi mantarı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Ayak mantarı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Vajinal mantar enfeksiyonu neden olur
 6. Tırnak mantarı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Bağırsak mantarı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

4 Yorum

 1. Avatar

  busra

  2 Aralık 2016 at 22:49

  Merhaba bi yakinim icin bu tani hakkinda bilgi almak istiyorum ve hangi ilaclar önerirsiniz , daha önce dr gittiginde sitres demisler, fakat gecmedigini soyledi , yardimci olursaniz memnun oluruz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 11:38

   Mantar enfeksiyonları yerleşimlerine göre yüzeyel ya da derin mantar enfeksiyonları olmak üzere iki gruba ayrılır.

   Bunlar; Dermafitler, Candidalar ve Malessesia şeklindedir.

   Cilt mantarlarının teşhisinde genellikle lezyon alanından kazıntı örneğinin alınması, mantar kültürü, hastanın hikayesi ve var olan başka hastalıkları, hastanın şikayetleri, hastanın aile öyküsü gibi tanıya ulaşma yöntemleri kullanılır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 2. Avatar

  Pelin Ertan

  10 Ekim 2019 at 11:57

  Boğazda içten oluşmuş mantar için ne önerirsiniz, hangi ilacı almalıyım, boğazımı çok rahatsız ediyor, kandida artışından sonra vücudumda boğazımda mantar artışı oldu, ne yapabilirim, lütfen yardımcı olun

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ekim 2019 at 22:06

   Bir kulak burun boğaz uzmanına ya da gastroentroloji uzmanına gitmeniz doğru olur. Buradan (internet sitesi üzerinden) herhangi bir tedavi önermek mümkün değildir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git