Bağırsak Hastalıkları

Volvulus Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Volvulus nedir?

  1. Volvulus nedir? : Bağırsağın veya bazı durumlarda midenin bir halkasının düğümlenmesidir. Volvulus, bağırsak içeriğinin yol aldığı geçidi tıkayabilen (barsak tıkanması) ve strangülasyon riskini ortaya çıkaran ciddi bir durumdur.
  2. Vovulus nedenleri : Volvulus doğumsal (konjenital) olabildiği gibi sonradan meydana gelen adezyonların (barsak halkalarını bağlayan skar doku bölgeleri) bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir.
  3. Vovulus belirtileri : Strangülasyonun meydana geldiği durumda, etkilenen bölgeye kan akımının engellenmesi sonucu potansiyel olarak hayati önem taşıyan kangren (doku ölümü) vakası semptomları şiddetli karın ağrısı ve bunu takiben kusma görülür.
  4. Volvulus tedavisi : Volvulus vakalarında genellikle acil operasyon gerektiren bir tedavi yöntemi uygulanır.

Benzer sağlık yazıları

  1. İskemik kolit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Mide gribi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Bağırsak düğümlenmesi neden olur
  4. Bağırsak tıkanıklığı neden olur
  5. Mide volvulusu nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git