Ağrılar ve Tedavileri

Voltaren Tablet Nedir? Voltaren Ne İşe Yarar? Voltaren İlacının Yan Etkileri

VOLTAREN SR 75 MG FİLM TAPLET KULLANMA TALİMATI

Voltaren 75 mg film tablet ağızdan alınır.

Voltaren tablet’in etkin maddesi: her bir tablet 75 mg diklofenak sodyum içerir.

Voltaren tablet’in yardımcı maddeleri; sükroz, setil alkol, povidon (polivinilpirolidon K 30), magnezyum stearat, kolloidal susuz silika (aerosil 200), hidroksipropilmetilselüloz, talk, polisorbat 80, titanyum dioksit (E 171), kırmızı demir oksit (E 172), polietilen glikol 8000 gibi yardımcı maddeler içerir.

 Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

 • Bu kullanma talimatını saklayınız, daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
 • Bu ilacın kullanımı sırasında doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
 • Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında YÜKSEK veya DÜŞÜK DOZ kullanmayınız.

VOLTAREN SR NEDİR VE NE İÇİN KULLANILIR? (VOLTAREN SR ENDİKASYONLARI)

Voltaren hangi hastalıklarda kullanılır

Voltaren hangi hastalıklarda kullanılır

Her tablet 75 mg etkin madde (diklofenak sodyum) içerir.

Voltaren SR, ağrı ve iltihap tedavisinde kullanılan “steroidal olmayan iltihap giderici ilaçlar” (NSAİİ’ler) isimli bir ilaç grubuna dahildir.

Voltaren SR 10 veya 20 tabletlik ambalaj miktarlarında bulunmaktadır.

Voltaren SR aşağıdaki rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır:

 • Voltaren tablet kireçlenme (osteoartrit), eklemlerde ağrı ve şekil bozukluğu (romatoid artrit) ve sırt, boyun ve göğüs kafesi eklemlerinde sertleşme ile seyreden ağrılı ilerleyici romatizma (ankilozan spondilit) belirti ve bulgularının tedavisi ile akut guta bağlı eklem iltihabı (akut gut artrit),
 • Akut kas-iskelet sistemi ağrıları,
 • Ameliyattan sonraki ağrı (postoperatif ağrı),
 • Ağrılı adet görme (dismenore) tedavisinde endikedir.

Voltaren SR’nin nasıl etki gösterdiği ya da size neden verildiği konusunda sorularınız varsa lütfen doktorunuza danışınız.

VOLTAREN SR KULLANILMAMASI GEREKEN DURUMLAR (KONTRENDİKASYONLAR)

Doktorunuzun tüm talimatlarına dikkatle uyunuz. Bu bilgiler bu kullanma talimatında yer alan genel bilgilerden farklı olabilir.

Diklofenak’a ya da Voltaren SR’nin bu kullanma talimatının başında listelenen diğer bileşenlerinden herhangi birine karşı alerjiniz var ise, bu ilacı kullanmayınız.

Daha önce iltihap ya da ağrı tedavisinde kullanılan ilaçları (örneğin asetilsalisilik asit, diklofenak ya da ibuprofen) aldıktan sonra alerji belirtileri ve bulguları yaşadıysanız. Bunlar arasında astım (akciğerlerdeki hava yollarında daralmaya bağlı olarak ortaya çıkan nefes darlığı, öksürük, hırıltı nöbeti), burun akıntısı, deri döküntüsü, yüzde şişlik yer alabilir. Bu hastalarda “steroid olmayan iltihap giderici ilaçlar” (NSAİİ’ler)a şiddetli, nadiren ölümcül olabilen, anafilaksi adı verilen dilde şişme, nefes darlığı, tansiyon düşüklüğü ve ciltte döküntülerin eşlik edebildiği tablonun oluşabildiği bildirilmiştir. Alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız Voltaren kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

 • Koroner arter cerrahisi (kalp-damar ameliyatı, by-pass gibi) geçirdiyseniz, ameliyat öncesi, sırası ve sonrası ağrıların tedavisinde,
 • Mide ya da bağırsak ülseriniz (yara) varsa veya geçmişte yaşadıysanız,
 • Mide-bağırsak kanalında kanamanız ya da delinme varsa veya geçmişte yaşadıysanız (böyle durumlarda ortaya çıkan belirtiler arasında kanlı ya da siyah dışkılama da yer alabilir),
 • Şiddetli böbrek ya da karaciğer hastalığınız varsa,
 • Aağır kalp yetmezliğiniz varsa,
 • Kalp damarlarında tıkanıklık; kalp dışındaki iç organlara, kollara ve bacaklara kanı taşıyan atardamarlarda tıkanıklık; beyni besleyen damarlarda tıkanıklık; kalp yetmezliği (hareketleri kısıtlayan, güçleştiren düzeyde) varsa,
 • Voltaren tablet kullanmadan önce doktorunuza bu hastalıklar hakkında bilgi vermelisiniz.
 • Hamilelik döneminin son üç ayındaysanız.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerli ise Voltaren SR’yi kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Doktorunuz bu ilacın sizin için uygun olup olmadığına karar verecektir.

Alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışınız.

VOLTAREN SR’İN DİKKATLİ KULLANILMASI GEREKEN DURUMLAR (UYARILAR/ÖNLEMLER)

Diklofenak tedavisine, kalp damar sistemi hastalıkları için önemli risk faktörlerini (örneğin, yüksek kan basıncı, kanınızda yağ (kolesterol, trigliseritler) düzeylerinde anormal derecede yükseklik, şeker hastalığı, sigara kullanımı gibi) taşıyan hastalarda, ancak dikkatli bir değerlendirme sonrasında Voltaren SR tedavisine başlanmalıdır. Özellikle yüksek dozda kullanımında (günlük 150 mg) ve uzun süreli tedavilerde bu riskin arttığı görülmüştür. Bu yüzden, diklofenak tedavisinde mümkün olan en kısa tedavi süresi ve en düşük etkili doz tercih edilmelidir. Sağlık mesleği mensuplarının hastaların diklofenak tedavisme devam etme gerekliliğini düzenli olarak tekrar değerlendirmelidir.

Bilinen bir kalp ya da kan damarı hastalığınız varsa [ayrıca kontrol edilemeyen yüksek kan basıncı, konjestif kalp yetmezliği (kalbin vücudun ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar kan pompalayamaması), bilinen iskemik kalp hastalığı (kalbin oksijenlenmesini ve kanlanmasını sağlayan damarın daralması) veya periferik arteriyel hastalık (atardamarların daralması ve bunun sonucunda damarın beslediği bölgeye yeterince kan gidememesi durumu) dahil kalp damar sistemi hastalığı olarak tanımlanır.] Voltaren SR ile tedavi genellikle önerilmez. (Bilinen kalp hastalığınız varsa ya da kalp hastalığı riski taşıyorsanız ve özellikle 4 haftadan uzun süredir tedavi ediliyorsanız, Voltaren SR ile tedavinizi sürdürmeniz gerekip gerekmediği doktorunuz tarafından yeniden değerlendirilecektir.)

Kalp damar sistemine yönelik yan etkiler açısından riskinizi mümkün olan en düşük seviyede tutmak üzere ağrı ve/veya şişliğinizi hafifleten en düşük Voltaren SR dozunu, mümkün olan en kısa süre boyunca almanız genellikle önemlidir.

Voltaren SR’yi başka iltihap giderici ilaçlarla (asetilsalisilik asit, kortikosteroidler, “kan sulandırıcılar” ve SSRI olarak sınıflandırılan depresyon ilaçları dahil) eş zamanlı olarak alıyorsanız,

 • Astımınız ya da saman nezleniz (mevsimsel alerjik nezle) varsa,
 • Daha önce mide ülseri, mide kanaması ya da siyah dışkı gibi mide-barsak sorunları geçirdiyseniz ya da geçmişte iltihap giderici ilaçlar aldıktan sonra mide rahatsızlığı ya da mide yanması olduysa,
 • Kolon iltihabı (ülseratif kolit) ya da barsak iltihabı (Crohn hastalığı) varsa,
 • Karaciğer ya da böbrek ile ilgili sorunlarınız varsa,
 • Susuz kalmış olma olasılığınız varsa (örneğin hastalık, ishal, büyük bir ameliyat öncesi ya da sonrası). Ayaklarınız şişiyorsa,
 • Kanama bozukluğunuz ya da kanla ilgili başka bozukluklarınız varsa (porfiri adında nadir bir karaciğer sorunu dahil olmak üzere),
 • Bağ dokusu hastalıkları ya da benzer bir rahatsızlığınız varsa,
 • Bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse.

Yukarıdaki uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

 • Voltaren SR kullanırken herhangi bir zamanda göğüs ağrısı, nefes darlığı, güçsüzlük ya da geveleyerek konuşma gibi kalp ya da kan damarları problemlerine işaret eden belirti veya semptomlar yaşarsanız derhal doktorunuzu arayınız.
 • Voltaren SR, bir enfeksiyonun belirtilerini (örn. baş ağrısı, yüksek ateş) hafifletebilir ve dolayısıyla enfeksiyonun saptanmasını ve yeterli derecede tedavi edilmesini güçleştirebilir. Kendinizi iyi hissetmiyor ve doktora görünme ihtiyacı duyuyorsanız, Voltaren SR kullandığınızı doktorunuza söylemeyi unutmayınız.
 • Çok nadir durumlarda, diğer iltihap giderici ilaçlar gibi Voltaren SR de şiddetli alerjik reaksiyonlara (örn. döküntü) neden olabilir.

Eğer yukarıda tanımlanan belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, derhal doktorunuza haber veriniz.

VOLTAREN SR’İN YİYECEK VE İÇECEKLER İLE KULLANILMASI

Voltaren SR bir bardak su ya da başka bir sıvı ile yutulmalıdır. Öğünler esnasında kullanılması önerilmektedir.

HAMİLELİK VE EMZİRME DÖNEMLERİNDE VOLTAREN SR KULLANILIR MI?

Hamilelik:

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Eğer hamileyseniz ya da hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, bunu doktorunuza söyleyiniz. Kesinlikle gerekli olmadığı takdirde hamilelik döneminde Voltaren SR’yi kullanmamalısınız.

Diğer iltihap giderici ilaçlarda olduğu gibi Voltaren SR de hamilelik döneminin son üç ayında kullanılmamalıdır, çünkü anne karnındaki bebeğe zarar verebilir ya da doğum sırasında sorunlara neden olabilir.

Voltaren SR hamile kalınmasını güçleştirebilir. Hamile kalmayı planlıyorsanız ya da hamile kalma konusunda sorunlarınız varsa, gerekli olmadıkça Voltaren SR’yi kullanmayınız.

Emzirme:

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, bunu doktorunuza söyleyiniz. Voltaren SR alıyorsanız bebeğinizi emzirmemelisiniz, çünkü bu bebeğiniz için zararlı olabilir.

ARAÇ VE MAKİNE KULLANANLAR VOLTAREN SR KULLANABİLİR Mİ?

Voltaren SR kullanan hastalarda nadir olarak görme bozuklukları, sersemlik ya da uyku hali gibi yan etkiler görülebilir. Bu tür etkilerini fark ederseniz, araç ve makine kullanmamalı ya da dikkatli olmanızı gerektiren başka aktivitelerde bulunmamalısınız.

Bu tür bir etki ile karşılaştığınız takdirde bunu mümkün olan en kısa sürede doktorunuza bildiriniz.

VOLTAREN SR’İN İÇERİĞİNDE BULUNAN BAZI YARDIMCI MADDELER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

Voltaren SR sükroz içerir. Doktorunuz bazı şekerlere karşı dayanıksız olduğunuzu söylemişse bu ilacı almadan önce doktorunuz ile konuşunuz.

DİĞER İLAÇLAR İLE BİRLİKTE VOLTAREN SR KULLANIMI

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız bunu doktorunuza söyleyiniz:

 • Lityum ya da seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar); (bazı depresyon tiplerinin tedavisinde kullanılan ilaçlar).
 • Digoksin (kalp sorunları için kullanılan bir ilaç).
 • Mifepriston (istenmeyen gebelikleri sonlandırmak için kullanılan bir ilaç).
 • Diüretikler (idrar söktürücü ilaçlar).
 • ACE inhibitörleri ya da beta-blokörler (yüksek kan basıncının ve kalp yetmezliğinin tedavisinde kullanılan ilaçlar).
 • Diğer iltihap giderici ilaçlar (asetilsalisilik asit ya da ibuprofen gibi)
 • Kortikosteroidler (vücudun iltihaptan etkilenen bölgelerinde rahatlama sağlamak için kullanılan kortizon ve benzeri ilaçlar).
 • Kan sulandırıcılar (kanın pıhtılaşmasını önlemek için kullanılan varfarin ve benzeri ilaçlar).
 • Diyabet (şeker hastalığı) tedavisinde kullanılan ilaçlar (insülin hariç).
 • Metotreksat (bazı kanser ya da eklem iltihabı türlerinin tedavisinde kullanılan bir ilaç).
 • Siklosporin, takrolimus (özellikle organ nakli yapılan hastalarda kullanılan ilaçlar).
 • Trimetoprim (idrar yolu enfeksiyonlarından korunmada ve bu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır).
 • Kinolon türevi antibakteriyel ilaçlar (enfeksiyona karşı kullanılan bazı ilaçlar).
 • Vorikonazol (mantar enfeksiyonlarında kullanılan bir ilaç).
 • Fenitoin (havale tedavisinde kullanılan bir ilaç).
 • Kolestipol ve kolestiramin (kolesterol düşürücü olarak kullanılan ilaçlar).

 Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bilgi veriniz.

VOLTAREN SR NASIL KULLANILIR?

Uygun Kullanım ve Doz/Uygulama Sıklığı İçin Talimatlar:

Voltaren SR’yi kullanırken doktorunuzun verdiği talimatlara dikkatle uyunuz.

Önerilen dozu ve tedavi süresini aşmayınız. Ağrınızı kontrol edebilen en düşük dozu kullanmanız önerilir. İlacı gerektiğinden uzun süre almamanız önemlidir.

Doktorunuz tam olarak kaç tane Voltaren SR alacağınızı size söyleyecektir. Tedaviye verdiğiniz yanıta bağlı olarak doktorunuz daha yüksek ya da daha düşük bir doz önerebilir.

Erişkinlerde Voltaren SR kullanımı: Erişkinler için önerilen günlük doz olarak genellikle 75-150 mg’dır. Daha hafif vakalarda ve uzun süreli tedavilerde, günde 75 mg genellikle yeterli olmaktadır. Voltaren SR günde bir veya iki kez alınır. Günde 150 mg’ı aşmayınız.

Yakınmalar geceleri ya da sabahları daha yoğun ise Voltaren SR tercihen akşamları alınmalıdır.

Uygulama Yolu ve Metodu:

Bir bardak su ile veya başka bir sıvı ile birlikte bütün olarak yutulmalıdır. Voltaren SR’nin yemek sırasında alınması önerilir. Tabletleri bölmeyiniz veya çiğnemeyiniz.

Çocuklarda Voltaren SR kullanımı: Dozu nedeniyle çocuklara ve ergenlere (18 yaş altı) verilmemelidir.

Yaşlılarda Voltaren SR kullanımı: Yaşlı hastalar Voltaren SR’nin etkilerine diğer erişkinlerden daha duyarlı olabilir. Bu nedenle, yaşlılar doktor talimatlarına uymaya özellikle dikkat etmeli ve şikayetlerin hafifletilmesi için gereken en düşük miktarda tablet kullanmalıdır. Yaşlı hastaların istenmeyen etkileri derhal doktorlarına bildirmeleri son derece önemlidir.

Böbrek yetmezliği olan hastalarda Voltaren SR kullanımı: Böbrek yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır. Böbrek yetmezliği olan hastalarda yapılmış çalışmalar mevcut olmadığından, doz ayarlamasına ilişkin önerilerde bulunulamaz. Hafif ila orta şiddette böbrek yetmezliğiniz varsa Voltaren SR’nin dikkatli uygulanması konusunda doktorunuz sizi uyaracaktır. Lütfen doktorunuza danışınız.

Karaciğer yetmezliği olan hastalarda Voltaren SR kullanımı: Voltaren SR karaciğer yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır. Karaciğer yetmezliği olan hastalarda yapılmış çalışmalar mevcut olmadığından, doz ayarlamasına ilişkin önerilerde bulunulamaz. Hafif ile orta şiddette karaciğer yetmezliğiniz varsa Voltaren SR’nin dikkatli uygulanması konusunda doktorunuz sizi uyaracaktır. Lütfen doktorunuza danışınız.

Bilinen kardiyovasküler hastalık ya da önemli kardiyovasküler risk faktörleri: VOLTAREN ile tedavi, bilinen kalp ve damar hastalığı, kontrol altında olmayan ya da tansiyonu yüksek olup kontrol altına alınamayan hastalarda önerilmez. Gerektiğinde, yüksek tansiyonu kontrol altında olmayan veya kalp ve damar hastalıkları açısından önemli risk faktörleri bulunan hastalar, dikkatli bir değerlendirme sonrasında ve tedavi 4 haftadan uzun sürecekse günlük 100 mg’ı aşmayacak dozlar ile tedavi edilmelidir.

Kullanmanız Gerekenden Fazla Voltaren SR Kullandıysanız:

Kazayla doktorunuzun size söylediğinden çok daha fazla tablet aldıysanız, derhal doktorunuz ile ya da eczacınız ile temas kurunuz ya da bir hastanenin acil servisine başvurunuz. Tıbbi bakım görmeniz gerekebilir.

Kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Voltaren SR’yi Kullanmayı Unutursanız:

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Bir dozu almayı unutursanız, hatırladığınızda vakit geçirmeden bu dozu alınız. Ancak bu süre bir sonraki dozunuzun saatine yakınsa, sadece bir sonraki tableti zamanında almanız yeterli olacaktır.

Eğer Voltaren SR’nin etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

VOLTAREN SR OLASI YAN ETKİLERİ

Tüm ilaçlar gibi Voltaren SR’nin içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Bazı yan etkiler ciddi olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Voltaren SR’yi kullanmayı durdurunuz ve HEMEN doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Ani ve basıcı göğüs ağrısı (miyokard enfarktüsü veya kalp krizi belirtileri),
 • Nefessizlik, uzanırken soluma güçlüğü, ayak veya bacaklarda şişlik (kardiyak yetmezlik belirtileri),
 • Karın ağrısı, hazımsızlık, mide ekşimesi, gaz, mide bulantısı, kusma, mide veya bağırsakta herhangi bir kanama belirtisi (kusmukta kan görülmesi, siyah yada koyu renkli dışkı) gibi belirtiler,
 • Deri dökülmeleri, kaşıntı, morarma, ağrılı kırmızı bölgeler, deri soyulması veya kabarcıklar dahil olmak üzere alerjik reaksiyonlar, yüz, dudak, eller veya parmaklarda şişlik, derinin ya da gözün beyazının sararması gibi belirtiler,
 • Sürekli boğaz ağrısı veya yüksek ateş gibi belirtiler,
 • İdrar miktarında veya görüntüsünde beklenmeyen değişim gibi belirtiler,
 • Karında tedavinin başlangıcından kısa süre sonra başlayan hafif kramp ve hassasiyet ve bunu takiben genellikle karın ağrısının başlangıcından itibaren 24 saat içerisinde rektal kanama veya kanlı ishal.

Eğer bu etkilerden biri sizde varsa, acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Voltaren SR’nin yaygın görülen yan etkileri;

 • Baş ağrısı, sersemlik hissi, vertigo (denge bozukluğundan kaynaklanan baş dönmesi),
 • Bulantı, kusma, mide ekşimesi,
 • Sindirim güçlüğü (hazımsızlık, sindirim bozukluğu belirtisi), karın ağrısı, gaz,
 • iştah kaybı (iştah azalması belirtisi),
 • Anormal karaciğer fonksiyonu test sonuçları (örneğin transaminaz düzeylerinin yükselmesi),
 • Deri döküntüsü.

Voltaren SR’nin seyrek görülen yan etkileri;

 • Kendiliğinden oluşan kanama ya da morluklar (trombositopeni yani kanamayı durduran trombosit adı verilen hücrelerin azalmasına bağlı belirtiler) ,
 • Yüksek ateş ve sık tekrarlayan enfeksiyonlar, sürekli boğaz ağrısı (agranülositoz yani vücudun enfeksiyonlara karşı savunmasında rol alan bazı hücrelerin azalmasına bağlı belirtiler),
 • Nefes almada ve yutmada güçlük, deri döküntüsü, kaşıntı, kurdeşen, baş dönmesi (aşırı duyarlılık, anafilaktik ve anafilaktoid reaksiyonlar),
 • Hırıltı ve öksürük ile birlikte soluk alıp vermede ani güçlük ve göğüste sıkışma hissi (astımın ya da ateş varsa pnömonit olarak adlandırılan bir çeşit akciğer iltihabı belirtileri),
 • Ani ve şiddetli baş ağrısı, bulantı, sersemlik, uyuşukluk, konuşamama ya da konuşma güçlüğü, güçsüzlük ya da dudaklar ve yüzde felç (serebrovasküler olay ya da inme belirtileri),
 • Boynun sertleşmesi, ateş, bulantı, kusma, baş ağrısı (aseptik menenjit olarak adlandırılan beyin zarı iltihabı belirtisi),
 • Kan kusma (hematemez belirtileri) ve/veya siyah ya da kanlı dışkılama (mide barsak kanaması belirtileri), kanlı ishal (kanamalı diyare belirtileri), siyah dışkılama (melena olarak adlandırılan barsak kanaması belirtileri), mide ağrısı, bulantı (mide barsak ülseri belirtileri),
 • Derinin ya da gözlerin sararması (sarılık belirtileri), bulantı, iştah kaybı, koyu renkli idrar (hepatit [karaciğer iltihabı]/karaciğer yetmezliği belirtileri),
 • Sersemlik (uykululuk hali belirtisi), havale (konvülsiyon belirtileri), baş ağrısı, baş dönmesi (hipertansiyon ya da yüksek kan basıncı belirtileri),
 • Mide ağrısı (gastrit belirtisi), karaciğer bozukluğu, kalın barsakta ağrı (bazen kanama ve boşaltım/akıntı ile birlikte),
 • Kaşıntılı deri döküntüsü (ürtiker [kurdeşen] belirtileri), genel şişme (ödem belirtileri), uygulama yerinde nekroz.

Voltaren SR’nin çok seyrek görülen yan etkileri;

 • Özellikle yüzün ve boğazın şişmesi (anjiyoödem belirtileri),
 • Deri döküntüsü, morumsu-kırmızı lekeler, ateş, kaşıntı (vaskülit [kan damarlarının iltihabı] belirtileri),
 • Midenin üzerinde şiddetli ağrı (pankreas iltihabı belirtileri),
 • Grip benzeri semptomlar, yorgunluk hissi, kas ağrıları, kan testi sonuçlarında karaciğer enzimlerinde artış (fulminant hepatit, karaciğer nekrozu, karaciğer yetmezliği dahil karaciğer bozukluğu belirtileri),
 • Deride kabarcık (büllöz dermatit belirtileri),
 • Deri renginin kırmızı ya da mor olması (damar iltihabının olası belirtileri), kabarcıklı deri döküntüleri, dudaklarda, gözlerde ve ağızda kabarcıkların oluşması, pullanma ya da soyulma ile birlikte görülen deri iltihabı (eritema multiforme ya da ateş varsa Stevens-Johnson sendromu (ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap) ya da toksik epidermal nekroliz (deride içi sıvı dolu kabarcıklar ile seyreden ciddi hastalık) belirtileri),
 • Pullanma ya da soyulma ile birlikte görülen deri döküntüsü (eksfoliyatif dermatit belirtileri),
 • Derinin güneşe hassasiyetinde artış (ışığa duyarlılık reaksiyonu belirtileri),
 • Mor deri lekeleri (purpura ya da bir alerji nedeni ile oluştuysa Henoch-Schonlein purpura belirtileri),
 • Şişkinlik, güçsüzlük hissi ya da anormal idrara çıkma (akut böbrek yetmezliği belirtileri),
 • İdrarda aşırı miktarda protein (proteinüri belirtileri),
 • Yüzde ya da karında şişme, yüksek kan basıncı (nefrotik sendrom belirtileri),
 • Yüksek ya da düşük idrar çıkışı, sersemlik, zihin karışıklığı, bulantı (tubulointerstisiyel nefrit belirtileri),
 • idrar çıkışının ciddi şekilde azalması (renal papiller nekroz belirtileri),
 • Düşük kırmızı kan hücresi düzeyi (anemi belirtisi),
 • Düşük beyaz kan hücresi düzeyi (lökopeni belirtisi),
 • Yer, yön algılarında bozulma (dezoryantasyon),
 • Depresyon,
 • Uyuma güçlüğü (uykusuzluk belirtisi),
 • Kabus görme,
 • Uyaranlara karşı aşırı duyarlı olma durumu, tepki gösterme yeteneği (irritabilite),
 • Rahatsız edici düşünceler ya da ruh hali (psikotik bozukluk belirtileri),
 • Ellerde ya da ayaklarda karıncalanma ya da uyuşukluk (parestezi belirtisi),
 • Bellek zayıflaması (hafıza bozukluğunun belirtileri),
 • Anksiyete,
 • Titreme (tremor),
 • Tat alma duyusunda bozulma (disgözi belirtileri),
 • Duymada güçlük (işitme bozukluğunun belirtisi), kulak çınlaması,
 • Görme bozuklukları (görmede bozukluk, bulanık görme, çift görme belirtileri),
 • Kabızlık, ağızda yaralar (stomatit [ağız içinde iltihap] belirtileri),
 • Dilde şişme, kızarıklık ve ağrı (glossit [dil iltihabı] belirtileri),
 • Besinleri boğazdan mideye taşıyan boruda bozukluk (özofagus bozukluğu),
 • Özellikle yemekten sonra üst karın ağrısı (intestinal diyafram hastalığı belirtisi),
 • Çarpıntı,
 • Göğüs ağrısı,
 • Kaşıntılı, kırmızı ve yanma hissine neden olan döküntü (egzema belirtileri),
 • Deri üzerinde oluşan kızarıklık (eritem),
 • Saç dökülmesi (alopesi),
 • Kaşıntı (prurit),
 • İdrarda kan tespit edilmesi (hematüri),
 • Hemoroidlere bağlı kanama,
 • Uygulama yerinde irin kesesi (abse).

Voltaren SR’nin sıklığı bilinmeyen yan etkileri;

 • Bilinç bulanıklığı,
 • Halüsinasyon (sinir veya ruh hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilen gerçekte olmayan nesne, ses, görüntülerin varmış gibi algılanması durumu),
 • Duyu bozukluğu (tat, görme, işitme, dokunma, koku algısında bozukluk),
 • Görme sinirinin iltihabı (başlıca belirtisi bulanık görme),
 • Kalın bağırsakta dolaşım bozukluğu (bulantı, kusma, karın ağrısı, dışkılama sorunları, kanamaya neden olabilir; yaşlanma, şeker hastalığı, kalp yetersizliği, karın bölgesinden geçirilmiş ameliyat veya ışın tedavisi gibi durumlara bağlı olarak gelişebilir).

Bu yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza söyleyiniz. Eğer Voltaren SR’yi birkaç haftadan daha uzun süredir alıyorsanız, fark etmediğiniz istenmeyen etkilere sahip olmadığınızdan emin olmak için doktorunuza düzenli kontrole gitmelisiniz.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Yan Etkilerin Raporlanması

Kullanma Talimatında yer alan veya almayan bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.qov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olursunuz.

VOLTAREN SR NASIL SAKLANIR?

 • Voltaren SR’yi çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
 • Voltaren SR’yi 30°C’nin altındaki oda sıcaklığında ve orijinal ambalajında saklayınız.
 • Votaren SR’yi son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız.
 • Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra Voltaren SR’yi kullanmayınız.

Voltaren SR Kullanılabilen Hastalıklar

 1. Romatoid artrit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Septik artrit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Ankilozan sipondilit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Adet sancısı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Fibromiyalji sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git