El ve Bilek Hastalıkları

Volkmann Kontraktürü Nedir? Volkmann Kontraktürü Belirtileri

Volkmann kontraktürü nedir?: El bileği ve parmakların kalıcı olarak eğri pozisyonda sabitlendiği bir hastalıktır.

Volkmann kontraktürü nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Volkmann kontraktürü nedir?: El bileği ve parmakların kalıcı olarak eğri pozisyonda sabitlendiği bir hastalıktır.

Volkmann kontraktürü neden olur?: Volkmann kontraktürü, el bileğini ve parmakları kontrol eden ön kol kaslarına yetersiz kan gitmesinden dolayı meydana gelir. Bu durum genellikle bir yaralanmanın sonucunda ortaya çıkar. Humerus suprakondiler kırıklar en sık Volkmann kontraktürü nedenleri arasındadır.

Volkmann kontraktürü belirtileri: İlk olarak parmaklar soğur, uyuşur ve sonrasında beyazlaşır veya mavimsi olurlar. Parmak hareketleri zayıf ve ağrılı olarak gerçekleşir ve el bileğinde nabız hissedilmez. Eğer birkaç saat içerisinde tedavi edilmez ise parmak ve el bileği deformitesi (parmaklarda ve el bileğinde şekil bozuklukları) ortaya çıkabilir.

Volkmann kontraktürü tedavisi: Bu durumun tedavisinde yerinden kaymış olan kemikler elle eski pozisyonlarına getirilir ve eğer gerekiyorsa ön koldaki kan akımının geri getirilebilmesi için cerrahi müdahale uygulanır. Eğer kalıcı deformite gerçekleşmiş ise etkilenmiş kısımların işlevi fizyoterapi ile düzeltilebilir. Volkmann kontraktürü tedavisinde erken teşhis oldukça önemlidir. Sosyokültürel seviyesi düşük olan bölgelerde yaşayan kişilerin bir sorun olduğunda kırıkçıya gitmeleri de bu durumun tedavisindeki başarı oranını düşürmektedir.

Benzer sağlık yazıları

  1. El bileği kırıkları neden olur
  2. Kienböck hastalığı nedenleri ve tedavisi
  3. Karpal tünel sendromu neden olur
  4. Karpal tünel sendromu tedavisi
  5. Ganglion kisti neden olur

1 Yorum

  1. Elis

    28 Aralık 2016 at 16:28

    hocam bir yorum gondermistim cevap yazmamissiniz..

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git