El ve Bilek Hastalıkları

Volkmann Kontraktürü Nedir? Volkmann Kontraktürü Belirtileri

Volkmann kontraktürü nedir?: El bileği ve parmakların kalıcı olarak eğri pozisyonda sabitlendiği bir hastalıktır.

Volkmann kontraktürü nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Volkmann kontraktürü nedir?: El bileği ve parmakların kalıcı olarak eğri pozisyonda sabitlendiği bir hastalıktır.

Volkmann kontraktürü neden olur?: Volkmann kontraktürü, el bileğini ve parmakları kontrol eden ön kol kaslarına yetersiz kan gitmesinden dolayı meydana gelir. Bu durum genellikle bir yaralanmanın sonucunda ortaya çıkar. Humerus suprakondiler kırıklar en sık Volkmann kontraktürü nedenleri arasındadır.

Volkmann kontraktürü belirtileri: İlk olarak parmaklar soğur, uyuşur ve sonrasında beyazlaşır veya mavimsi olurlar. Parmak hareketleri zayıf ve ağrılı olarak gerçekleşir ve el bileğinde nabız hissedilmez. Eğer birkaç saat içerisinde tedavi edilmez ise parmak ve el bileği deformitesi (parmaklarda ve el bileğinde şekil bozuklukları) ortaya çıkabilir.

Volkmann kontraktürü tedavisi: Bu durumun tedavisinde yerinden kaymış olan kemikler elle eski pozisyonlarına getirilir ve eğer gerekiyorsa ön koldaki kan akımının geri getirilebilmesi için cerrahi müdahale uygulanır. Eğer kalıcı deformite gerçekleşmiş ise etkilenmiş kısımların işlevi fizyoterapi ile düzeltilebilir. Volkmann kontraktürü tedavisinde erken teşhis oldukça önemlidir. Sosyokültürel seviyesi düşük olan bölgelerde yaşayan kişilerin bir sorun olduğunda kırıkçıya gitmeleri de bu durumun tedavisindeki başarı oranını düşürmektedir.

Benzer sağlık yazıları

  1. El bileği kırıkları neden olur
  2. Kienböck hastalığı nedenleri ve tedavisi
  3. Karpal tünel sendromu neden olur
  4. Karpal tünel sendromu tedavisi
  5. Ganglion kisti neden olur

1 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git