Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Vitiligo Hastalığı Nedir? Vitiligo Belirtileri Ve Tedavisi (Ala Hastalığı)

Vitiligo hastalığı nedenleriVitiligo, derinin çeşitli yerlerinde derinin beyazlaması ile seyreden, beyaz lekeler şeklinde görülen, melanosit denilen deriye renk veren hücrelerin kaybından dolayı meydana gelen otoimmün bir hastalıktır. Vitiligo bulaşıcı bir hastalık değildir. Vitiligo hastalığı genellikle 20-50 yaş grubunu etkiler. Fakat doğuştan vitiligo hastalığı olan hastalar ve 80 yaşında vitiligo hastalığına yakalanan hastalarda vardır. Vitiligo hızlı başlangıçlı bir hastalık olduğu gibi, seyri daha yavaştır.

Vitiligo hastalığı nedenleri

Vitiligo, derinin çeşitli yerlerinde derinin beyazlaması ile seyreden, beyaz lekeler şeklinde görülen, melanosit denilen deriye renk veren hücrelerin kaybından dolayı meydana gelen otoimmün bir hastalıktır. Vitiligo bulaşıcı bir hastalık değildir. Vitiligo hastalığı genellikle 20-50 yaş grubunu etkiler. Fakat doğuştan vitiligo hastalığı olan hastalar ve 80 yaşında vitiligo hastalığına yakalanan hastalarda vardır. Vitiligo hızlı başlangıçlı bir hastalık olduğu gibi, seyri daha yavaştır.

Vitiligo hastalığının nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Vitiligonun oluşumu ile ilgili bazı teoriler vardır. Bu teorilerden biri otoimmün bozukluktur. Nörolojik bozukluklar, genetik geçişli olması ve vitiligolu kişilerin ailelerinde % 30 oranında vitiligo hastalığı bulunmaktadır. Vitiligo toplumda % 1 oranında görülür. Vitiligo hastalığı olan kişinin çocuğunda da vitiligo görülme riski vardır.

Vitiligo belirtileri

Vitiligo belirtileri

Vitiligo hastalığı belirtileri

Vitiligo, belirtisiz beyaz plaklar şeklinde kendini gösterir. Tebeşir beyazı olarak ta tanımlanır. Vitiligo deride düzensiz şekilli, 5 mm – 5 cm çapları arasında keskin sınırlı beyaz lekeler oluşmaya başlar ve bu lekeler zaman içerisinde artış gösterir. Vitiligo plaklarında kaşıntı, yanma yoktur. Vitiligo hastalığında bazı lekelerin çevresinde kızarık ve kabarık bir halka olabilir.

Vitiligo halka şeklini almaya başladığında inflamatuar vitiligo adını alır. Vitiligo genellikle el, yüz, göbek, göz çevresi, burun, ağız çevresi, genital bölge, vücut kıvrımlarında, ön kol ve kasık gibi bölgelerde görülür. Vitiligo hastalığı genellikle 20’li yaşlarda ortaya çıkar.

Vitiligo hastalığı teşhisi

Vitiligo tanısı cildiye uzmanının yapacağı fizik muayene ile konulur. Vitiligo bazı hastalıklar ile karışabileceği için vitiligonun ayırt edilmesi önemlidir. Örneğin, pitryasis alba denilen bir çeşit güneşe bağlı meydana gelen egzamatik reaksiyonlar veya pitryasis versicolor alba denilen bir çeşit mantar enfeksiyonu ve nevus pigmentosus denilen beyaz renkli seyreden deri lezyonları, pigmentasyon denilen özellikle esmer tenli kişilerde herhangi bir travma ile oluşan reaksiyonlar gibi cilt sorunları ile karışabilir. Bu nedenle tecrübeli bir dermatoloji uzmanı muayenesi gereklidir.

Vitiligo tedavisi

Vitiligo tedavisi

Vitiligo hastalığı tedavisi

Vitiligo tedaviye dirençli bir hastalıktır. Hastalığın tedaviye yanıt verme özelliği kişiden kişiye değişebildiği gibi, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Tedavinin temeli sürülen ilaçlar ile oluşur. Vitiligo tedavisinde topikal kortikosteroid denilen kortizonlu ilaçlar, kalsinörin inhibitörleri denilen bazı kremler, antioksidan içerikli kremler vitiligo tedavisinde kullanılan ilaç tedavileridir. Daha dirençli vitiligo vakalarında PUVA – fototerapi tedavisi uygulanır.

Bu tedavi şekli genellikle haftada 2-3 seans birkaç dakikalık bir işlemdir. Renk oluşumunun sağlanması 25-30 seans sürebilir. Bunların yanı sıra A vitamini türevleri kullanılır. Vitiligo tedavisinde bazı lazerler de kullanılır. Hastanın tedaviye cevabı hastaya göre değişiklik gösterir. Hastalığı yeni başlamış olgular tedaviye daha iyi yanıt verir. Daha uzun süreli vakalar ve tedaviye direnç gösteren plaklarda cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi tedavide sağlam deriden alınan melanosit içeren örnekler kullanılır.

Liken planus nedir?Cilt lekesi neden olur?Saç derisi mantarı nedir?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git