Hastalıklar ve Tedaviler

Vicks VapoRub Nedir ve Ne İçin Kullanılır? Vicks VapoRub’un Yan Etkileri

Vicks VapoRub hapşırık, öksürük, ses kısıklığı, boğaz ve bronş mukozasında hafif akıntı, nezle ile birlikte soğuk algınlığı yakınmalarında sağlık durumunun düzeltilmesine yönelik kullanılır.

Vıcks VapoRub kullanma talimatı

Vicks Vapo Rub’un formülü nedir? Vicks VapoRub’un bileşiminde, Mentol 1.045 g. Kafur 1.9 g, Okaliptüs yağı 057 g, K. Hindistan cevizi yağı 0285 g, Sedir ağacı yaprağı yağı 0285 g, Terebentin yağı 1.9 g, Timol 0.095 g, Vazelin (31.92 g) içerir.

Vıcks VapoRub nedir ve ne için kullanılır?

Vicks VapoRub, lokal konjestiyon ve soğuk algınlığının solunum yollarında neden olduğu tahrişe bağlı rahatsızlıkların haricen tedavisinde kullanılan çift etkili bir preparatCr. Aktif maddeleri arasında yer alan kafur ve mentol, etkisiyle sürüldüğü bölgede kılcal damarların genişlemesini sağlayarak bu bölgeyi ısıtır ve birikmiş toksinlerin atılmasını kolaylaştırarak ağrıyı ortadan kaldırır. Aktif maddeleri arasında yer alan ökaliptol, terebentin ve mentol, solunum yoluyla akciğerlerde salgı arttırma ve yumuşatma etkisi yapar.

Vicks VapoRub hapşırık, öksürük, ses kısıklığı, boğaz ve bronş mukozasında hafif akıntı, nezle ile birlikte soğuk algınlığı yakınmalarında sağlık durumunun düzeltilmesine yönelik kullanılır.

Vicks VapoRub Nasıl Kullanılır

Vıcks VapoRub kullanılmaması gereken durumlar (kontrendikasyonlar)

 • Mentol, kafur ya da bileşimindeki diğer maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinen kişilerde kullanılmamalıdır.
 • Merhem, zarar görmüş veya iltihaplanmış cilde veya açık yaraların üzerine sürülmemelidir.
 • Bronşiyal astım veya solunum yollarında aşırı kullanılmamalıdır.
 • Akut akciğer hastalıklannda solunarak içe çekilmemelidir.

Vıcks VapoRub kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken durumlar (uyarılar/önlemler)

Vicks VapoRub’u yutmayınız. Burun deliklerinin içine sürmeyiniz. Küçük çocukların burun deliklerinin içine sürüldüğünde ani kolaps yapabilir.

Vicks VapoRub soluma yoluyla kullanmak için kaynar su ile uygulanmalı ve asla mikrodalga fırında ısıtılmamalı dır.

Kaşıntılı cilt kızarıklıkları (temas egzaması) oluşması durumunda, merhemin kalıntıları yemeklik yağ emdirilmiş kağıt peçetelerle silinmeli ve ürünü kullanmaya son verilmelidir. Gerekirse, alerjik cilt semptomlarına yönelik standart tedavi uygulanmalıdır.

Bir kafur intoksikasyonu şüphesi (örn. büyük miktarlarda ürünün yanlışlıkla oral yoldan alınmasını takiben) varsa, hastanın hastaneye yatırılarak kontrol altında tutulması uygun olacaktır. Örneğin serebral ataklar gibi kafur intoksikasyonu semptomları, uygun şekilde tedavi edilmelidir. Solunum depresyonu oluşması halinde, intübasyon ve gerekirse yoğun tıbbi koşullar altında solunum desteği düşünülmelidir.

Vıcks VapoRub’un Özel durumlarda kullanımı

 • Hamilelik döneminde Vicks VapoRub Kullanılır mı? Preparat gebelikte ve emzirme döneminde kullanılmadan önce, bir hekime danışılmalıdır.
 • Emzirme döneminde Vicks VapoRub Kullanılır mı? Emzirme döneminde, meme bölgesine uygulanmamalıdır.
 • Çocuklarda Vicks VapoRub Kullanılır mı? 2 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. 6 yaşından küçük çocuklar buharı soluyarak içlerine çekmemelidirler. Bebeklerde ve küçük çocuklarda hatalı şekilde buruna veya yüze uygulanması sonucu solunum bozukluklarının (glottis krampı) oluşması durumunda, uygun yoğun bakım işlemleri başlatılmalıdır.

Vicks VapoRub’u kullanmadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz. 

Vıcks VapoRub nasıl kullanılır? (Günlük kullanım şekli ve dozu)

Sadece haricen veya solumak suretiyle kullanılır.

Vicks VapoRub merhemi sürerek uygulama (haricen uygulama):

Erişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklarda merhemi sürerek uygulama: Günde iki-dört kez, 2-3 çay kaşığı kadar uygulanabilir.

6-12 yaş arası çocuklarda merhemi sürerek uygulama: Günde iki-dört kez, 1-2 çay kaşığı kadar uygulanabilir.

2-5 yaş arası çocuklarda merhemi sürerek uygulama: Günde iki-üç kez, 1/2-1 çay kaşığı kadar uygulanabilir.

Vicks VapoRub’un haricen uygulama şekli ve süresi:

 • Vicks VapoRub erişkinlerde ve 6 yaşından büyük çocuklarda göğse, boyna ve sırta sürülür ve 3-5 dakika süreyle hafif masaj yaparak özenle yedirilir (6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz.)
 • 2-5 yaş arası çocuklarda, sadece göğse ve sırta sürülür, burun ve yüz bölgesine sürülmemelidir.
 • Rahat ve geniş giysiler giyilmesi, buharların solunmasını kolaylaştırır. Vicks VapoRub eterik yağları saatler boyunca açığa çıkardığından, özellikle de uykudan önce uygulanması tavsiye edilir.

Vicks VapoRub merhemi soluma yoluyla uygulama: 

Erişkinler ve 6 yaşından büyük çocuklarda soluma yoluyla kullanımı: Bir soluma çözeltisi oluşturmak üzere 1-2 çay kaşığı Vicks VapoRub kullanılır.

Vicks VapoRub’u soluma yoluyla uygulama: 

Çok yoğun bir rahatlık sağlamak için Vicks VapoRub soluma yoluyla da uygulanabilir.

 • Erişkinlerde ve 6 yaşından büyük çocuklarda 1-2 çay kaşığı Vicks VapoRub bir çanağın veya büyük yüzeyli bir kabın içine konulur. 14 litre su sıcak olarak, fakat kaynamayacak şekilde ısıtılarak (hiçbir zaman mikrodalgada ısıtılmamalı’dır), kaba ilave edilir.
 • Oluşan buharlar 10-15 dakika süreyle solunur. Soluma sırasında suyu ısıtmaya devam edilmez.
 • Kullandıktan sonra da tekrar ısıtılmaz.
 • Soluma sırasında çocuklar yalnız bırakılmamalıdır.

3-5 gün sonra belirtilerde önemli bir iyileşme olmaz ise ya da öksürük ısrarla devam ederse veya daha da kötüleşirse, ateş çıkarsa veya ıslık çalar gibi öksürük başlarsa daha ciddi bir hastalık olma olasılığından dolayı bir hekime başvurulması gerekir.

Vıcks VapoRub’un yan etkileri

Nadiren ciltte aşırı hassasiyet reaksiyonları veya temas alerjisi (öm. temas egzaması) görülebilir. İçinde mentol bulunan eterik yağların solunması, ender olarak öksürüğe neden olabilir.

”Doktora danışmadan kullanılmamalıdır.”

İstenmeyen bir etki görüldüğünde doktorunuza ya da eczacınıza bildiriniz.

Vıcks VapoRub nasıl saklanır?

Çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.

Benzer sağlık yazıları

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git