Güncel Sağlık Haberleri ve Bilgileri

Vertical Dikey Doğum Koltuğu Nedir?

Geçmişte kullanılan doğum sandalyeleri ile doğum yöntemi, Türk doktor ve mühendislerine ilham olmuş ve bu yöntemi tasarlamak amacı ile bir araya gelen uzmanlar 'Dikey doğum yöntemini' günümüz teknolojisini uyarlayarak ağrısız ve doğal doğum amaçlı koltuk üretmişlerdir.

Dikey doğum koltuğu ile kolay ve ağrısız doğum

Geçmişte kullanılan doğum sandalyeleri ile doğum yöntemi, Türk doktor ve mühendislerine ilham olmuş ve bu yöntemi tasarlamak amacı ile bir araya gelen uzmanlar ‘Dikey doğum yöntemini’ günümüz teknolojisini uyarlayarak ağrısız ve doğal doğum amaçlı koltuk üretmişlerdir.

Uzmanlar, doğum esnasında annenin, bebeğin ve doktorların ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılanması, normal doğumun desteklenmesi ve normal doğumu yaygınlaştırarak sezaryen doğumun azaltılması için dikey doğum yönteminden esinlenerek dikey doğum koltuğu geliştirmişlerdir.

17’inci yüzyılda kullanılan dikey doğum yöntemleri göz önüne alınarak geliştirilen ‘Vertical dikey doğum koltuğu’ Türkiye’de üretilmiştir. Dikey doğum koltuğu 2 senelik bir çalışma sonucunda geliştirilmiştir. Dikey doğum koltuğunun Türkiye’de ve dünyada bir ilk niteliğinde olduğu belirtilmiştir.

Dikey doğum koltuğu ile ağrısız doğum mümkün mü?

Dikey doğumun anne, bebek ve doktorlar açısından pek çok avantajının olduğu bildirilmektedir. Doğum sırasında annenin duruş (çömelme pozisyonu için uygun olan) dikey doğum koltuğu pelvis kasını daha kolay esneteceği için kesi riskini ve ağrıyı azaltabileceği düşünülmektedir.

Dikey doğum koltuğu, çatala bağlanma korkusu olan, doğum yapmakta zorlanan ve normal doğuma pek sıcak bakmayan anne adayları için oldukça başarılı bir doğum yöntemdir. Dikey doğum koltuğu bedeni gevşeterek doğum süreci ve ağrıları da en aza indirebilmektedir. Ayrıca bu yöntem sayesinde doğum sürecinde yapılan tüm tetkikler anne adayı oturur vaziyetteyken takip edilebilir.

Dikey doğum koltuğu ayrıca, ısıtıcı modüller ile vücut sıcaklığının korunması ve masaj yapma özelliği ile anne adayında rahatlama da sağlamaktadır. Dikey doğum koltuğu annenin rahat edeceği her pozisyona gelebilir. Oturma yüzeyindeki oturak çıkıntıları bükülebilir bir yapıda olması sayesinde doğum kanalını da daha açık hale getirmektedir.

Doğum kasılmaları geldiğinde annenin, karın içi itme gücünü arttıracak pozisyona gelmesi sayesinde bebeği itmek kolaylaşmaktadır. Bu yöntem ile, bebeğin doğum kanalına ilerlemesinin kolaylaşması, gereksiz doğum kesiklerinin olmaması, gereksiz sezaryen doğumun olmaması ve ağrıların azaltılması planlanmıştır.

Doğum ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Doğum ağrısı belirtileri
  2. Doğum sonrası saç dökülmesi
  3. Doğumu kolaylaştıracak bitkisel tedavi yöntemleri
  4. Hamilelikte çatı ağrısı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git