Doğumsal Hastalıklar

Versiyon – Ters Doğum Pozisyonu Ne Demek?

Versiyon, fetusun normal baş aşağı olan pozisyonunun yerini malprezentasyon'un, genellikle de ters doğum pozisyonunun aldığı yön değişimidir.

Versiyon (malprezentasyon) neden olur?

  • Versiyon nedir? Fetusun normal baş aşağı olan pozisyonunun yerini malprezentasyon’un, genellikle de ters doğum pozisyonunun aldığı yön değişimidir.
  • Versiyon neden olur? Malprezentasyon anne ya da plasenta sorunları ile ilgili gelişebilir. Örneğin annenin birden çok doğum yapmış olması, anne yaşının büyük olması, tümörler, çoğul gebelik, suyun fazla olması, iri bebek, erken doğum ve doğumsal anomaliler bu duruma yol açabilir.
  • Versiyon bebeğe zarar verir mi? Malprezentasyon denilen bu durumlar hem anne hem de bebekte sakatlık ve ölüm riskini arttırabilir.
  • Sık görülen malprezentasyonlar: Sık karşılaşılan malprezentasyon şekilleri arasında alın gelişi, makat gelişi, yüz gelişi, yan geliş ve bileşik geliş gibi geliş şekilleri vardır.

Benzer sağlık yazıları

  1. Normal doğum nedir ve nasıl olur
  2. Sezaryen doğum nedir
  3. Doğum ağrısı belirtileri
  4. Doğumu kolaylaştırmak için faydalı bilgiler
  5. Doğum sonrası için faydalı bilgiler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git