Cerrahi Operasyonlar

Valvuloplasti Nedir? Kalp Kapağı Tamiri Nasıl Yapılır?

Mitral balon valvuloplasti lokal anestezi altında yapılır ve işlem bitene kadar hasta uyanık kalır.

Mitral kapak darlığı nedir?

Mitral darlığı kalp kapak hastalıklarından biridir ve çocukluk döneminde geçirilen akut romatizmal ateş hastalığının kalp kapaklarını etkilemesine bağlı kişinin yaşamının ileri dönemlerinde kendini belli eden bir hastalıktır. Mitral kapak darlığı kalpte bulunan dört kapaktan birinin daralmasıdır. Mitral kapak darlığında tedavi şekli kapaktaki darlığın derecesine göre farklılık gösterir. Hafif seyreden mitral kapak darlığında ilaç tedavisi yeterli olur iken, orta ve ilerlemiş derecedeki darlıklarda mitral balon valvuloplasti veya açık kalp ameliyatı uygulanabilir.

Valvuloplasti balon tedavisi nasıl yapılır?

Mitral balon valvuloplasti lokal anestezi altında yapılır ve işlem bitene kadar hasta uyanık kalır. Mitral valvuloplasti, mitral kapağın kan akışını açacak ve geri kazanacak şekilde genişliğinin arttırılması yolu ile mitral kapak darlığı tedavisinde uygulanan bir işlemdir. Bu işlem sırasında bacaktaki toplardamara kılavuz bir tel yerleştirilir ve kalbe kadar ulaştırılır.

Sonrasında kılavuz tel üzerinden bir balon kateter taşınır ve mitral kapağın girişine doğru yönlendirilir. Balonun uzak ucu giriş içerisinde, doğru konumlanması için önce şişirilir, devamında kapakçığın girişini genişletmek üzere balonun tamamı şişirilir ve balon defalarca şişirilip söndürülür. Mitral kapak yeteri kadar genişlediğinde balon kateter geri çıkartılır. Bu işlem kalp ve akciğerlerdeki basıncı azaltarak kalbin daha etkili bir şekilde görevini yerine getirmesini sağlar.

Valvuloplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır

Valvuloplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır

Valvuloplasti balon tedavisi işlemi sonrası

Valvuloplasti işleminden sonra hastanın kasık bölgesine bandaj sarılır ve hasta yatak istirahatine alınır. Hastanın takip sürecinde herhangi bir sorun olmaz ise hasta ertesi gün taburcu edilir. Valvuloplasti işleminin başarı oranı ortalama % 85-90 civarıdır ve hastaların genelinde yaklaşık 20 sene iyilik hali devam edebilir. Mitral kapak yeniden daralır ise işlem tekrar uygulanabilir.

Valvuloplasti nedir

Valvuloplasti işlemi  neden yapılır

Kalp kapak hastalıkları ile ilgili sağlık yazıları

  1. Mitral kapak replasmanı (değişimi) nasıl yapılır
  2. Mitral kapak tamiri ameliyatı nasıl yapılır
  3. Mitral kapak prolapsusu nedenleri ve tedavisi
  4. Mitral kapak darlığı (stenozu) nedenleri ve tedavisi
  5. Mitral kapak yetmezliği nedenleri ve tedavisi
  6. Aort kapak yetmezliği nedenleri ve tedavisi
  7. Kalp kapak hastalığı neden olur

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git