Enflamatuar Hastalıklar

Vajinit Nedir? Vajinit – Vajinal İltihap Belirtileri

Vajinit, vajina mukozasının enflamasyonudur ve genelde üç tipi vardır. Üreme döneminde kadınlarda vajinanın içi az derecede asittir.

Vajinit (vajinal iltihap) neden olur?

Vajinit, vajina mukozasının enflamasyonudur ve genelde üç tipi vardır. Üreme döneminde kadınlarda vajinanın içi az derecede asittir. Bu durumdan östrojen hormonu sorumludur. Bu asitli ortam çoğu patojenlerin büyümesine engel olur. Dolayısıyla vajinanın normal florası asit ortamda büyüyebilen ve zararsız olan mikroorganizmalardan oluşur. Bunların arasında bulunan laktobasillerin salgıladığı hidrojen peroksit, onu etkisiz hale getiremeyen ve aralarında patojenler de olan bazı organizmaları öldürür.

Vajina asitinin azalmasına (PH’sinin yükselmesine) ya da mikroorganizmalar arasındaki dengeyi bozabilecek başka durumlar (antibiyotik kullanımı, irritasyon ve benzeri) nedenler enfeksiyon riskini arttırır. Bu nedenler arasında hormonal değişiklikler (adet dönemi, hamilelik, ergenlik dönemi, menopoz dönemi gibi), doğum kontrol ilaçları ve gereçleri, vajinal ilaçlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, cinsel ilişki ve stres gibi nedenler de sayılabilir. Vajinitlerin % 20 30’undan mantar enfeksiyonu sorumludur. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olmadığı gibi, normal vajen florasında bulunurlar. En sık görülen mantar türü candida albicans’dır.

Bakteriyel vajinit nedir

Bakteriyel vajinit nedir

Vajinit (vajina iltihabı) türleri ve belirtileri

Vajinit probleminde genellikle kaşıntı, yanma, akıntı, sızlama, kızarma ve şişme gibi belirtiler görülür. Bazı mantar enfeksiyonları cinsel ilişkiyi ve idrar yapmayı çekilmez hale getirir iken, bazıları çok fazla belirti vermezler. Bazı mantar enfeksiyonları tedavi edilmez ise çok ciddi sorunlara yol açabilir. Görüntüsü genelde etken olan enfeksiyonun tanınmasında yardımcı olur.

Candida vajinit nedir? Kandidiyaz çoğunlukla beyaz sulu peynirimsi görüntüye sahip akıntıya neden olur. Genital bölgede kızarıklık ve şişme görülebilir.

Atrofik vajinit nedir? Akıntı genelde kokusuz olur ve hiç akıntı yok gibidir. Vajinada kuruluk ve cinsellik sırasında acı hissedilir. Bu belirtiler çoğunlukla menopoz sırası ve sonrasındaki hormonal değişiklikler nedeni ile ortaya çıkar.

Bakteriyel vajinit nedir? Enfeksiyon ajanı gardnerella denilen mikroptur ve vajinitlerin %50’sini bu enfeksiyon türü oluşturur. Gri beyaz renkte, kötü kokulu akıntı vardır. Hafif kaşıntı, yanma olabilir. Hastalar genellikle cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında duyulan kokudan şikayet ederler.

Trikomonas vajinit nedir? Sık görülen diğer bir vajinit etkeni de trikomonas’dır ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyon grubundadır. Vajen enfeksiyonlarının %10-30’unu oluşturur. Kadınlarda vajina girişindeki bezleri, vajinayı, rahim ağzını ve idrar yollarını tutar. Erkeklerin çoğunda şikayete neden olmaz. Şikayeti olan erkeklerde alt idrar yolunu, prostatı tutabilir. Bakteriyel vajinoz ve bel soğukluğu ile birlikte görülme olasılığı yüksektir. Belirtileri hastaya göre değişebileceği gibi, adet kanamasından hemen sonra artan bol miktarda, köpüklü, sarı – yeşil renkte, kötü kokulu akıntı şeklinde görülebilir, bunun yanı sıra yanma, kaşıntı da olabilir.

Vajinit (vajina iltihabı) teşhisi

Vajinit tanısı kadın hastalıkları (jinekoloji) muayenesinde vajiniti kontrol etmek için PH değerine bakılır ve akıntı varsa, alınan örnek mikroskop altında incelenir. Vajinitin tanısı mikroskop incelemesi ve akıntının kültürlenmesi ile konulur.

Vajinit teşhisi

Vajinit teşhisi

Vajinit (vajina iltihabı) tedavisi

Vajinal akıntı ile doktora baş vuran kadınlarda, ayrıntılı sorgulama ve yapılan incelemelerden sonra tanısı konulan vajinit türüne göre tedavi edilir.

Bakteriyel vajinit tedavisi: Tedavide esas amaç hastanın şikayetleri yani kokunun giderilmesidir. Bu nedenle ağızdan alınan antibiyotik tedavisi verilir. Yan etkisine karşı vajinal yoldan ovül ya da kremler kullanılabilir.

Trikomonas vajinit tedavisi: Hastanın şikayeti olmasa bile trikomonas vajinit tanısı almış hasta ve eşi tedavi edilmelidir. Uygun antibiyotik ile tedavi edilirler.

Candida vajinit tedavisi: Tedavide candida için özel ağızdan alınan tabletler ve vajinal fitiller yeterli olabilir. Yanma şikayetini azaltmak için kremler de kullanılır. Bu mantar türünde eşlerin her ikisinin de tedavisi gerekebilir.

Atrofik vajinit tedavisi: Atrofik vajinit tedavisinde kayganlaştırıcılar kullanılabilir. Menopoza bağlı atrofik vajinit tedavisinde östrojen replasman tedavisi gerekebilir. Sistemik tedavi uygun olmayan hastalarda lokal topikal uygulamalar denenebilir. Östrojenli kremler ve vajinal tabletler de tedavide kullanılan yöntemlerdir.

Vajinit (vajina iltihabı) nasıl önlenir?

Trikomonas ve diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar prezervatif kullanımı ile önlenebilir. Mantar enfeksiyonuna bağlı vajinit, mantar nemli ortamda büyüdüğü için genital bölgenin kuru ve temiz tutulması gerekir. Islak mayo ile durmamak, pamuklu ve ütülenmiş iç çamaşırı giymek, giyinmeden önce genital bölgeyi iyice kurulamak, tuvalette yıkanırken arkadan öne doğru yıkanmak veya kurulanmak gibi önlemler alınabilir.

Tahrişe bağlı vajinitten korunmak için kokulu, parfümlü tuvalet kağıdı kullanmamak, kokulu ve renkli sabun kullanmamak, kokulu veya parfümlü pedler kullanmamak, köpüklü banyo, hijyenik kadın spreyleri ve vajinal duşlar kullanılmaması gibi önlemler sayesinde vajinit riskini azaltmak mümkün olabilir.

Mantar hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Mantar hastalığı nedir
 2. Vücut mantarı nedir
 3. Kasık mantarı nedir
 4. Saç derisi mantarı nedir
 5. Bağırsak mantarı nedir

5 Yorum

 1. Adsız

  27 Ekim 2014 at 00:17

  iç çamaşırımın altında kızarıklık var ve kaşınıyor henüz 16 yaşındayım sizce ne olabilir? mantar falan olabilir mi?

 2. Fatma Keskin

  24 Ocak 2016 at 13:06

  Merhabalar 38 yaşındayım 7 senedir adet sorunuma ve adetim günü yaklaştığı zaman bende intap oluşuyor bütün kadınlar gibi göstermeye argiyor oluyor meropozda deyilim buna eminim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Ocak 2016 at 15:39

   – Öncelikle geçmiş olsun. Adet düzensizliklerinin birçok nedeni vardır. Miyomlar, rahim polipleri, doğum kontrolü için kullanılan spiral ya da ilaçlar, yaşın 40’a yaklaşması, hormonal bozukluklar, tiroid hastalıkları, aşırı stres, yumurtalık sorunları, bazı romatolojik hastalıklar gibi birçok etken adet düzensizliğine neden olabilir.

   – Adet dönemi öncesi veya sonrası kadınlarda normal fizyolojik bir akıntı ve hafif bir kaşıntılı durum olabilir. Ancak akıntı kötü kokulu ve kaşıntı çok fazla oluyor ise bu durumda vajinal mantar enfeksiyonu olabilir. Vajinal mantar enfeksiyonunun çeşitleri vardır. Tedavi edilmediği sürece eşlerden birbirine geçer ve bu durum bu şekilde sürer gider. Bazı sistemik hastalıklar nedeni ile de bu tür şikayetler gelişebilir. Kullanılan antibiyotikler vajinada mantar enfeksiyonu gelişmesine bu tür şikayetlere neden olabilir. Kortizonlu ilaçlar kullanımı da vajinal mantar enfeksiyonu oluşturabilir.

   – Kadınların çoğunda adet öncesi göğüslerde hassasiyet görülür. Bu durum hormonal değişiklikler nedeni ile olur ve normaldir. Fakat bu durum çok rahatsız edici ise premenstruel sendrom olarak tanımlanan adet dönemi sendromu olabilir ve bu durum genellikle tedavi gerektirir. Bu durumun neden olduğunu anlamanız için jinekolik muayene gerekir. Adet dönemlerinde bol ılık su içmek iltihabın atılmasında yardımcı olur. Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Fadime Uluç

  17 Ağustos 2017 at 11:24

  Merhaba 1 aylık evliyim.vajinamda kokusuz az miktarda akıntı idrarda sürekli yanma hissi oluyo cinsel ilişki esnasında çok acı çekiyorum vajinit olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ağustos 2017 at 11:30

   Vajinal iltihaplanma olabilir, sistit (mesane iltihabı) olabilir. Rahim ağzında yara olmuş olabilir. İdrar yolları enfeksiyonu olabilir.

   Bir kadın doğum uzmanına ya da üroloji uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git