Cinsel Yaşam

EFT Tekniği İle Vajinismus Tedavisi Nedir? (Duygusal Özgürlük Tekniği)

İnsan ilişkilerinde cinsellik, biyolojik, psikolojik, duygusal, sosyal, temel sağlık ve iyilik halini etkileyen bir durumdur. Cinsel yaşamı kötü yönde etkileyen bazı faktörler vardır.

EFT yöntemi ile vajinismus tedavisi nasıl yapılır?

İnsan ilişkilerinde cinsellik, biyolojik, psikolojik, duygusal, sosyal, temel sağlık ve iyilik halini etkileyen bir durumdur. Cinsel yaşamı kötü yönde etkileyen bazı faktörler vardır.

Bu faktörler, fiziksel nedenler, menopoz dönemi, medikal faktörler, kronik hastalıklar ve ilaçlar, psikolojik faktörler, partner ilişki faktörleri, sosyal faktörler ve bazı cinsel yaşamı etkileyen rahatsızlıklar ve korkular eşlerin cinsel yaşamını ciddi ölçüde etkilemektedir.

Kadın ve erkek arasında işleyen normal sisteme yapılan müdahaleler, ailenin ya da çevrenin bilerek veya bilmeyerek yaptığı yanlış yönlendirmeler, yasaklar, korkular ve çok kötü bir durummuş gibi değerlendirilen ilk gece korkusu gençlerin yanlış algılamalarından kaynaklanmaktadır.

EFT tedavisi bu durumda devreye girer. EFT tedavisinde gerçekler ve kişinin doğruları arasında bir değiş dokuş yöntemi uygulanır. Bu tedavi seanslarına eşler birlikte gitmelidir. Sorunun erkekte veya kadında olması önemli değildir ve bu konuda her iki cinsinde bilgilendirilmesi gereklidir. Bu süreç içinde eşlerin birbirine destek olması son derece önemlidir.

Kadının hayatında kötü sonuçlar doğuran vajinismus (cinsel ilişkiye girememe), EFT yöntemi ile başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Ortalama 5-6 seans süren EFT tedavisi sonrasında çiftler normal cinsel yaşama ulaşmaktadırlar.

Vajinismus’da hipnoterapi ve EFT’nin başarı oranı nedir?

Emotional freedom technigue (EFT) yöntemi nedir?

EFT Türkçe’de duygusal özgürleşme teknikleri, bu çok farklı bir yöntem, akupunktur tedavisi yöntemine dayalı, fakat iğne kullanılmadan, herhangi bir malzeme kullanılmadan, parmak uçları ile kişinin kendisine ya da bir uzmanın başkalarına uyguladığı bir tekniktir. EFT yöntemini, 1980’lerde DR Roger Callahan adında bir psikolog tesadüfen su fobisi olan bir kızın üzerinde mide bulantısını geçirmek için yaptığı çalışma sonrasında kızın fobisinin geçtiğini fark etmesi ile EFT’nin başka bir alanı olan TFT (düşünce alanı terapisi) yöntemini bulmuştur.

EFT yöntemi nasıl uygulanır?

EFT yöntemi nasıl uygulanır

EFT yöntemi nasıl uygulanır

Bu teknik uygulanırken, akupunktur tedavisinde belirlenen enerji kanalları yani meridyenlerin tek bir noktasına dokunma işlemi uygulanır. Vücudun enerji meridyenleri üzerinde bulunan bazı akupresür noktalarına parmak uçları ile vurularak, enerji akışındaki blokajların çözülmesi sağlanır.

İnsanlarda 14 meridyen, 14 adette nokta vardır ve bu 14 adet nokta üzerine parmak uçları ile kısa vuruşlar yapılır ya da o noktalara bazı teknikler ile uyarı verilerek EFT uygulanır. EFT zihinsel ve duygusal problemler dışında fiziksel problemlerde de uygulanır. EFT yöntemi oldukça başarılı ve kalıcı bir metot olarak uygulanmaktadır.

EFT uygulamasını yeni öğrenen kişilerin öğrenene kadar çalışmaları uzman yanında yapmaları gereklidir. Vuruş açısı, temposu ve noktaların yeri gibi ayrıntıların tespiti ve kurgu cümlelerinin düzgün oluşturulması önemlidir. Parmak uçları ile vuruşlar kişinin kendisi tarafından ya da bir uzman tarafından yapılır. EFT, pek çok uygulamada iyi sonuçlar vermesine rağmen, bu teknik daha çok duygusal, fiziksel ve zihinsel yaşam şeklini dengelemeye yardımcı olan bir tekniktir.

EFT yönteminin etkisi nedir?

EFT yöntemi kişinin enerji akış sistemini dengeler, duygusal baskılardan kurtulmasını sağlar, panik durumunu önler, zihindeki bulanıklığı temizler, olayların farkında olmayı sağlar, bazı fırsatları daha iyi değerlendirmeyi olanak sağlar, kişinin problem ettiği sorunda eyleme geçme faaliyetini destekler. EFT yöntemi, sorunları çözmek veya ortadan kaldırmak amacı ile uygulanmaz. EFT yöntemi kişinin sorunları ile yüzleşmesi, onların yaratmış olduğu duygusal ya da fiziksel sıkıntılardan arınması için uygulanır.

Cinsel sorunlar ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Vajinismus nedir
 2. Kilolu olmak cinsel yaşamı etkiler mi
 3. Vajinal kuruluk nedir
 4. Vajinal akıntı neden olur

2 Yorum

 1. Adsız

  15 Haziran 2015 at 02:55

  Cinsel sorunlar bende de var. Aslında burada yazılanlar çok doğru ilk gece travması gerçekten çok kötü etkiliyor. Farkındayım ama bir şey değiştiremiyorum. EFT tedavisini denemek istiyorum ancak İmkanım yok. Hastanelerde uygulanıyor mu acaba.

 2. Adsız

  15 Haziran 2015 at 10:19

  EFT tedavisi genellikle düzenli ve uzun zaman alan bir yöntemdir. EFT tedavisini düzensiz ve bilinçsiz yapmak kişinin çok fazla işine yaramaz. Bu yöntem eğitim almış uzmanlar eşliğinde ve akupunktur tedavisi yapılan merkezlerde yapılmaktadır. EFT yöntemi kişinin korkuların kurtulmasında oldukça etkilidir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git