Cinsel Yaşam

Vajinismus Hastalığı Neden Olur? (Cinsel İlişkiye Girememe)

Vajinismus kadının iradesi dışında istemsiz, elinde olmayarak pelvis kaslarının kasılması ve cinsel ilişkiye girememesine vajinismus adı verilir.

Vajinismus nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Vajinismus kadının iradesi dışında istemsiz, elinde olmayarak pelvis kaslarının kasılması ve cinsel ilişkiye girememesine vajinismus adı verilir. Vajinismus, kadında ön sevişmede hiç bir problem yok iken, cinsel ilişkiye girme aşamasında panik, korku, titreme kasılma halidir. Bu durum bir hastalık olmayıp problem olarak değerlendirilir iken, daha çok psikolojik kaynaklı, kadınların az bir kısmında anatomik kaynaklı olmaktadır.

Vajinismus hastalığı nedenleri

Aynı durum jinekolojik muayene sırasında ve tampon, fitil kullanımında da gerçekleşmektedir. Anatomik nedeni ise kızlık zarında esneklik olmaması, yüksek kenarlı olması veya vajende yapışıklıklar (biritler) olması nedeni ile bu kasılma oluşabilir. Bu sorunun büyük kısmını oluşturan % 90-95’lik olan kısımda ise vajinismus psikolojiktir. Bu durumun psikolojik olma nedeni ise kadının yaşamı süresince cinsellik ile ilgili arkadaşlarından, çevresinden almış olduğu bilinç altının beyne, mesajları yanlış iletmesi ile bu tablo meydana çıkmaktadır.

Çevreden duyulan, ilk gecenin abartılması, vajinanın çok kanaması veya ağrı duyulması, çok katı ahlak kuralları, cinsel bilgi eksikliği gibi etkenlerin bilinç altında yanlış mesajlara sebep olması nedeni ile bu kısır döngü oluşmaktadır. Vajinismus durumu tedavi edilmez ve uzar ise evliliği boşanma aşamasına kadar sürüklemektedir. Eşlerin bu konuda bilmeleri gereken husus bunun bir hastalık değil, bir problem olduğudur. Bu problemi eşler bildikten sonra özellikle kadın, profesyonel bir destek alarak kolayca çözebilirler.

Vajinismus hastalığı nasıl teşhis edilir?

Vajinismus tanısında öncelikle fiziksel bir nedenden dolayı disparoni veya benzeri durumlardan olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu araştırmada jinekoloğa veya ilgili alanda bir uzmana baş vurulur. Fiziksel engelin olmadığı tespit edildikten sonra psikoloji ve terapi uzmanına baş vurulup, bu sorunun tanısı konulur.

Vajinismus hastalığı tedavisi

Vajinismus hastalık değil problemdir. Bu yüzden problemi çözmek hastanın kendi elindedir. Kadının tercihi çözmek olur ise bu sorunu kolayca çözebilecektir. Klinik olarak hastaya özel tedavi uygulanması gerekir. Çünkü her hastanın endişesi, korkusu, hikayesi, eşi ile olan ilişkisi ve daha önce başarı elde edemedikleri tedavi gibi durumları farklılık gösterebilir.

Bu durumlar göz önünde bulundurulup hastanın yanlış düşünce kalıbının yerine doğru düşünce kalıbı verilerek tedaviye başlanmalıdır. Aynı zamanda hastanın bilgilendirilmesi ve bazı egzersiz programları verilmesi tedavi sürecinde bulundurulmalıdır. Egzersiz programları beyne ulaşması gereken mesajların ulaşmasını çabuklaştırıp güçlendirmektedir.

Bu süreçte eşinin kadının yanında olması şart olmadığı gibi, görev daha çok kadına düşmektedir. Tedavi sürecinde öncelikle jinekolojik muayene yapılması gerekmektedir. Fakat gereksiz cerrahi müdahale yapılmaması için güvendiğiniz jinekoloğa muayene olmak önemlidir. Çünkü gereksiz cerrahi, hastadaki problem psikolojik ise dahada çok korku yaratacaktır. Vajinismus tedavisinde iyileşmeyi sağlayacak en iyi yöntem yine hastanın kendisi olup eğer gerçekten ister ise üstesinden gelecektir.

Vajinismus hamile kalmayı engeller mi?

Vajinismus hastalığı neden olur

Vajinismus hastalığı neden olur

Vajinismus hastaları hamile kalabilmekte bu durum eşin vajina içine değil dışına boşalması gibi durumlarda da nadirde olsa hamilelik gerçekleşebilir. Vajinismus hastalarının % 5’inde bu şekilde hamilelik oluşabildiği gibi, sorunların devam ettiği ve hamile kalsa bile 5-10-15 sene cinsel ilişki problemi devam eden hastalar görülmüştür.

Bunların dışında hamile kalamayan hastalarında tüp bebek veya aşılama yöntemi ile hamile kalma yolları arayan hastalarda bulunmaktadır. Bu hastalar aslında vajinismus problemini çözmediği gibi daha çok süreyi uzatmaktadırlar.

Ayrıca vajinismus tedavi edilmediği sürece hamile kalma oranı düşer ve vücuda boşu boşuna ilaçlar ve hormonlar verilir ve vücuda gereksiz yere zarar verilmiş olur. Vajinismus tedavisini erteledikçe eşlerin cinsel ve normal hayatları olumsuz etkilenip yaşın ilerlemesi ile hamile kalma oranları azalmaktadır. Bu yüzden hamilelik planlayan çiftin öncelikle tedaviyi istemesi ve karar vermesi gerekir. Zaten eşler bunu gerçekten istediğinde problem kolayca çözülecektir.

Vajinismus sorunu olan kadının eşi nasıl destek olmalı?

Vajinismus tedavisi sürecinde kadın ve erkek olumsuz etkilenir iken, erkek şunu bilmelidir ki eşinin tamamen iradesi dışında elinde olmayarak kasılmasının olduğunu bilmeli ve bu süreçte eşine destek olup, tedaviye yönlendirmelidir. Vajinismus tedavi edilmediği sürece, erkek zamanla eşinin kendisini istemediğini düşünmeye başlar ve zamanla kendisinde de cinsel isteksizlik, soğukluk başlayabilir. Bu nedenle tedavi sürecini fazla uzatmadan, eşlerin kısa zamanda bu durumdan kurtulmaları gerekmektedir. Vajinismus tedavisinde en büyük görev kadına düştüğü için eşi destek vermese bile kadın kendisi bu problemi çözmeye çalışmalıdır.

Kadın hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Vajinal mantar enfeksiyonu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Kadınlarda kasık ağrısı nedenleri ve tedavisi
 3. Yumurtalık iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Vajinal kuruluk nedenleri ve tedavisi
 5. Vajinal akıntı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Vajinit nedenleri, belirtileri ve tedavisi

2 Yorum

 1. Avatar

  muyan

  22 Nisan 2016 at 16:08

  Akciğer hastalığı olan cinsel ilişkiye giremez mi, girerse ne olur? cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Nisan 2016 at 12:54

   Akciğer hastalığı olarak ne kastedildiği önemlidir. Örneğin KOAH hastalrının cinsel yaşamı hastalığın derecesine göre cinsel performans düşüklüğü hastalarda görülebilir. Fakat doktorları hastaya cinsel bakımdan bir kısıtlama getirmemiş ise hasta kendini iyi hissettiği derecede cinsel yaşamı sürebilir. Bu durumda hastanın mikrop kapmamaya dikkat etmesi de önemlidir.

   Bu durum hakkında doktorunuzdan bilgi almanız daha doğru olur. Çünkü hastalığın türü, hastalığın derecesi, hastanın klinik görünümü gibi faktörler hastaların cinsel yaşamları üzerinde etkilidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git